Trencz męski to jeden z podstawowych elementów garderoby stylowego mężczyzny. Prezentuje się niezwykle elegancko, podkreślając klasykę każdej stylizacji. W artykule podpowiadamy Ci jak nosić trencz i pokazujemy nasze propozycje zestawień.

Spis treści:

1. Co to jest trencz męski?
2. Trencz męski – z jakiego materiału?
3. Klasyczny trencz męski – po czym go poznasz?
4. Jak nosić trencz? To musisz wiedzieć!
5. Męski trencz – stylizacje warte uwagi
6. Trencz męski nie ma już przed Tobą tajemnic!

Co to jest trencz męski?

Męski trencz to ubiór, którego początki sięgają jeszcze czasów wojennych. Prosty, dwurzędowy płaszcz z wodoodpornej tkaniny sięgający przed kolano. Za pomysłodawcę tego typu odzieży wierzchniej uważa się Thomasa Burberry, który zaprojektował trencz dla oficerów w trakcie wojny. Brytyjska marynarka wojenna zamówiła ponad pół miliona płaszczy dla oficerów w fasonie ze sprzączką. Od tamtej pory stylizacje z trenczem zyskiwały wielu zwolenników nie tylko wśród wojskowych, ale również cywili.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Jednak, aby zgłębić historię trencza, należy cofnąć się do czasów Charlesa Macintosha, który jako pierwszy wprowadził na rynek płaszcze przeciwdeszczowe z podgumowanej bawełny. To właśnie na jego cześć jednorzędowe płaszcze przeciwdeszczowe nazywa się mackintosh lub mac. Niestety gumowana bawełna miała również wady – chroniła przed deszczem, ale całkowicie pozbawiała skórę możliwości swobodnego oddychania. 

Trzydzieści lat po premierze tkaniny Macintosha, John Emary opatentował bawełnianą tkaninę wodoodporną Aquascutum. Jego płaszcze bardzo szybko zyskały popularność. Jednak to Thomas Burberry zapisał się trwale w historii płaszczy przeciwdeszczowych, wymyślając gabardynę. Była ona wodoodporna, oddychająca oraz wiatroszczelna. Materiałem bardzo szybko zainteresowało się wojsko, a nadchodząca Wielka Wojna sprawiła, że wchodzący w skład munduru wojskowego trencz stał się legendą. 

Obecnie płaszcze tego typu są synonimem codziennej elegancji. Doskonale sprawdzą się podczas wiosennej i jesiennej pogody, a także skutecznie ochronią Cię przed chłodem. Będą także idealnym uzupełnieniem garnituru, szczególnie jeśli płaszcz pozostawisz rozpięty, tak aby widoczny był kolor i faktura wybranego modelu. Zobacz, jak zestawiać trencz – stylizacje prezentowane poniżej to skarbnica ponadczasowych inspiracji.

Przeczytaj także: Szary garnitur w kratę Cafardini – diabeł tkwi w szczegółach! 

Trencz męski – z jakiego materiału?

Naturalnie najlepszym wyborem będzie stuprocentowa gabardyna. Bawełniany materiał nie jest tani, ale z pewnością wyróżnia się funkcjonalnością i estetyką. Właściwości, o których pisaliśmy wyżej – wodoodporność, wiatroszczelność i oddychalność doskonale sprawdzą się jesienią i wiosną w Polsce. Warto uzupełnić gabardynę o wysokiej jakości podszewkę i ewentualnie podpinkę na niższe temperatury – będzie to dodatkowa ochrona przed zimnem. 

Tańszą alternatywą są jakościowe popeliny bawełniane, które nie chronią przed deszczem, ale ich estetyka jest zbliżona do gabardyny. Szyje się również eleganckie wersje trenczy z bawełny satynowej. Ma ona subtelny połysk i doskonale prezentuje się w wersji granatowej i czarnej. W trencz z poliestru nie warto inwestować – sztuczna tkanina podobna do gumowanej bawełny Mackintosha nie oddycha. Szybko poczujesz się w niej niekomfortowo. 

Jeśli szukasz okrycia nieco grubszego niż trencz, rozważ opcję płaszcza szytego na miarę. Samodzielnie dobierzesz materiał i omówisz szczegóły z doświadczonym Doradcą. Finalnie otrzymasz idealnie dopasowane okrycie. Dodatkowo możesz podstawić na personalizację, która jest niezwykle elegancka.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Klasyczny trencz męski – po czym go poznasz?

    Istnieje kilka ważnych elementów, które wyróżniają męski trencz. Co to znaczy? Zacznijmy od tego, że jest to płaszcz dwurzędowy o prostym kroju. Podkreślenie w talii zapewni Ci pasek, który również jest charakterystycznym elementem trencza. Rogowa klamra nawiązuje do guzików, całość uzupełniają metalowe zapięcia i starannie wykończone dziurki w paskach. 

    Klamry mogą być wykończone skórą naturalną. To detale, które podnoszą trwałość płaszcza. Szlufki mocujące pas znajdują się po bokach, ale są nieco przesunięte do tyłu, co eliminuje efekt nieestetycznego odstawania. Przy końcach rękawów również znajdują się paski z klamrami. 

    Klasyczny trencz męski ma dodatkowe warstwy materiału na prawym ramieniu i w górnej części pleców. Pierwsza miała chronić przed wycieraniem się tkaniny podczas noszenia karabinu. Druga zapewniała dodatkową ochronę przed deszczem. Tkanina na plecach nieco odstawała, więc była przydatna podczas deszczu, który po niej spływał. 

    Uzupełniające warstwy materiału to dziś wyłącznie elementy ozdobne, choć również przydatne – współczesny mężczyzna nie nosi już karabinu na ramieniu – zastąpiła go torba na laptop. Aby dodatkowe fragmenty materiału nie odstawały, wszywa się na nich guziki, aby ukryć miejsce mocowania warstw materiału ze sobą. 

    Płaszcze tego rodzaju posiadają charakterystyczne pagony na ramionach. Sprawiają, że sylwetka prezentuje się jeszcze lepiej, optycznie poszerzając tę część ciała. Pagony zapinane są zwykle na rogowe guziki – zwykle używa się ich do wszystkich, zapinanych elementów trencza. Pagony to pozostałość po militarnej przeszłości tego okrycia.

    Kolejnym, ważnym elementem jest kołnierz, który powinien być dosyć sztywny. Klasyczny trencz zawsze ma kołnierz sztormowy, który można podnieść w niepogodę i zapiąć pod szyją. Sztormowe są również kieszenie – zapinane na guziki, aby chronić to, co znajduje się wewnątrz. Z tyłu trencz męski ma szlic. To rozcięcie w dolnej części. Bez niego okrycie wierzchnie tej długości nie byłoby wygodne.

    Dzięki tym elementom, a raczej ich umiejętnemu połączeniu, trencz będzie się dobrze prezentował nie tylko ze strojem casualowym, ale również formalnym. Warto także zwrócić uwagę na obecność paska. To niezwykle praktyczny dodatek, który pozwala na idealne dopasowanie trencza do indywidualnych potrzeb. Teraz już wiesz, co to jest trencz i który krój będzie dla Ciebie najlepszy. Sprawdźmy jak to stylizować!

    Jak nosić trencz? To musisz wiedzieć!

    Tradycyjny trencz męski to płaszcz dwurzędowy. Taki krój najlepiej prezentuje się na dobrze zbudowanych mężczyznach. W przypadku drobniejszych panów lepiej zdecydować się na wersję jednorzędową, ponieważ płaszcz z dwoma rzędami może się okazać zbyt „ciężki”.

    Dowiedz się więcej: Omawiamy 4 główne typy sylwetki męskiej i podpowiadamy, jak dopasować ubrania do figury

    Jak nosić trencz, aby prezentował się elegancko? Wystarczy przypomnieć sobie klasyki kina – trencz wielokrotnie był charakterystycznym ubiorem wielu postaci wielkiego ekranu. Niewątpliwie zaczęło się od filmu „Casablanca”. Humpfrey Bogart sprawił, że wojskowy trencz zyskał na popularności. Z upodobaniem nosił go Michael Cain u szczytu swojej popularności. Jeśli szukasz inspiracji w kwestii nakrycia głowy pasującego do trencza, wzorem Alaina Delona załóż fedorę i koniecznie postaw kołnierz płaszcza. 

    Płaszcze tego typu cechują się uniwersalnością, dzięki czemu możesz z łatwością zestawić je z niemal każdym strojem. Świetnie sprawdzą się zarówno w towarzystwie ulubionej bluzy na wypad do kina, jak i jako okrycie wierzchnie do eleganckiego garnituru na spotkanie biznesowe. W pracy najlepiej postaw na dobrze dopasowany, długi trencz wykonany z wełny lub mięsistej bawełny. Beżowy, męski trencz będzie idealnym dopełnieniem granatowego lub grafitowego garnituru. Obuwie wybierz stonowane w odcieniach czerni lub brązu. 

    Każda, męska sylwetka jest inna. Zwłaszcza w przypadku płaszcza, czyli ubioru, który z założenia ma posłużyć długi czas, warto postawić na najwyższą jakość. Doradcy Cafardini posłużą Ci swoją wiedzą na temat klasycznej mody męskiej i pomogą z doborem odpowiedniego kroju. Jeśli zdecydujesz się na okrycie nieco grubsze niż trencz, możesz otrzymać płaszcz męski szyty na miarę. To wyjątkowe ubranie wykonane zgodnie z Twoimi preferencjami i dopasowane do Twojej sylwetki. 

    trencz-meski1

    Męski trencz – stylizacje warte uwagi

    Kiedy mówimy o trenczach, absolutnie nie wolno pominąć kultowej marki Burberry. Na ten sezon dom mody zaproponował piękne, bardzo proste męskie trencze jednorzędowe. To odejście od klasyki bardzo nam się podoba. Szczególnie model w szarościach, który będzie doskonałym wyborem do garnituru. Stylizacja łączy w sobie smart casual z elementami formalnymi. Świadczą o tym spodnie z kantem, biała koszula i czarny krawat. 

    Czarny trencz w zestawieniu z ciemno-szarym garniturem to rozwiązanie dla miłośników eleganckiego stylu. Uniwersalna czerń nie będzie gryzła się z innymi odcieniami, a dopełnienie za pomocą brązowego paska i skórzanej torby, nada całości nieco nonszalanckiego wyglądu. Do takiej stylizacji warto dobrać krawat pasujący do garnituru lub zdecydować się na klasyczną muchę, np. w kolorze obuwia lub płaszcza.

    Dla miłośników klasycznego wyglądu doskonałą propozycją będzie także kolejny trencz męski – stylizacja w kolorze uniwersalnego beżu. To właśnie ten odcień jest dominujący, jeśli chodzi o trencze, dlatego świetnie sprawdzi się jako dopełnienie każdej stylizacji. W połączeniu z czarnymi spodniami, golfem i stonowanym odcieniem obuwia, beż prezentuje się ponadczasowo i stylowo.

    Zwolennicy sportowego looku z pewnością zdecydują się na łączenie trencza z jeansami i trampkami. Jest to pomysł na niezobowiązujące podejście do stylizacji. Jasny trencz w zestawieniu z ciemnymi jeansami, do tego biała, klasyczna koszula i gładki sweter – tak stworzysz stylizację w stylu smart casual.

    Trencz męski nie ma już przed Tobą tajemnic!

    Wiesz już jak nosić trencz i skąd wziął się pomysł na ten wyjątkowy płaszcz. Jest ponadczasowy i prawdopodobnie będzie zawsze modny. Trencz męski sprawdzi się w niemal każdym zestawieniu, dlatego powinieneś mieć w swojej szafie egzemplarz przynajmniej w jednym odcieniu. Będzie idealnym wyborem na jesienne spacery i wieczorne spotkania z przyjaciółmi. Pokochasz go niezależnie od tego, jaki jest Twój ulubiony styl. 

    Chcesz się dowiedzieć, jak komponować Twoje stylizacje, aby zawsze prezentować się nienagannie? Umów się na spotkanie z Doradcą Cafardini, który wytłumaczy Ci zasady mody męskiej. Pomoże także w doborze zestawów szytych na miarę takich jak garnitury, koszule czy płaszcze. Dodatkowo wskaże efektowne dodatki, które będą uzupełnieniem stroju.