Najbardziej formalne stylizacje wymagają, aby koszula miała kołnierzyk łamany. Czym on się charakteryzuje? Kiedy wypada założyć taką koszulę? Jakie dodatki powinny ją zdobić? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o koszuli z tym typem kołnierzyka.
Spis treści:
1. Co to jest kołnierzyk łamany?
2. Kołnierzyk łamany – white tie
3. Frak i kołnierzyk łamany – kiedy je nosić?
4. Idealny strój formalny? Kołnierzyk łamany to tylko jeden z detali
5. Jak wybrać koszule, które ma łamany kołnierzyk?
6. Nie nadużywaj klasyki. Kiedy kołnierzyk łamany nie będzie pasował?
7. Wiesz już jak nosić łamany kołnierzyk, aby nie popełnić gafy
Co to jest kołnierzyk łamany?
Męskie koszule różnią się od siebie między innymi typem kołnierzyka. Wyróżniamy pięć najpopularniejszych rodzajów – klasyczny (inaczej kent), włoski, na guziki, klubowy oraz łamany. Różnią się od siebie kształtem, wielkością, ale również stopniem formalności. Trzeba pamiętać, że dobieramy je nie tylko do kształtu twarzy czy sylwetki, ale również do okazji. Największym stopniem formalności cechuje się kołnierzyk łamany
To rodzaj kołnierzyka, który był szczególnie popularny w XIX wieku. Dziś jest elementem najbardziej wyszukanych koszul męskich. Natomiast wtedy stanowił codzienny model kołnierzyka. Ten typ cechuje się „skrzydlatymi” końcówkami, które wstają i układają się niemal poziomo. Stąd angielska nazwa: kołnierzyk wingtip.
Kołnierzyk łamany – white tie
Na wszystko jest czas i miejsce. Na pewno tak jest w przypadku koszuli z kołnierzykiem łamanym. Prawidłowo noszony będzie podstawą eleganckiego stroju. Jednak jeśli połączysz go z niewłaściwymi elementami lub założysz na niewłaściwe wydarzenie, popełnisz towarzyską gafę, zamiast otrzymywać komplementy.
Kołnierzyk łamany nadaje się tylko na najbardziej formalne okazje. Koszula, która ma kołnierzyk typu wingtip, jest jedynym wyborem na spotkanie, podczas którego obowiązuje white tie dress code. Jest to najbardziej formalny dress code, w którym jedyny dopuszczalny strój męski to frak.
Elementy fraku
Kołnierzyk łamany pojawia się tylko w koszulach frakowych. Sam frak, jest najbardziej formalnym z męskich strojów. Jego krój jest wyjątkowy.
Składa się z:
• marynarki, która jest przedłużana z tyłu, a z przodu rozchodzi się na boki,
• białej koszuli z usztywnionym gorsem, sztywnymi mankietami, guzikami jubilerskimi i łamanym kołnierzykiem,
• białej kamizelki z jednym lub dwoma rzędami guzików,
• białej muszki,
• białych szelek,
• białej poszetki,
• czarnych spodni z wysokim stanem ozdobionych lampasami,
• czarnych wysokich skarpet,
• czarnych lakierowanych butów.
Frak – krótka historia
Ten szykowny strój formalny pojawił się na salonach w XVIII wieku. Jego wygląd był wzorowany na mundurze wojskowym. Pojawiał się w różnych kolorach. Najczęściej czarnym, czerwonym, niebieskim. Szybko stał się standardem na zachodzie. Jednak w Rzeczpospolitej musiał konkurować ze szlacheckim kontuszem.
Co ciekawe pierwotnie był strojem dziennym. Zmieniło się to w drugiej połowie XIX wieku. Od tego momentu stał się strojem wieczorowym i szyty jest prawie zawsze z czarnych tkanin.
Przeczytaj również: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać
Frak i kołnierzyk łamany – kiedy nosić ten zestaw?
Frak to wyjątkowo elegancki strój męski. Sprawdzi się na wytworne przyjęcie branżowe i dyplomatyczne, uroczyste gale lub bal sylwestrowy (w zależności od stopnia formalności). Możesz także zdecydować się na styl white tie podczas swojego ślubu.
Obecnie frak postrzegany jest jako nieco archaiczny strój. Wybierają go już głównie osoby z kręgów arystokratycznych i filharmonicy. Wśród tych drugich panuje zwyczaj, aby zamiast kamizelki nosić biały pas smokingowy.
Idealny strój formalny? Kołnierzyk łamany to tylko jeden z detali
Elementy koszuli
Koszula frakowa zawsze jest biała. Zwykle ma pojedyncze, sztywne mankiety francuskie, zapinane na spinki. Co ważne, posiada charakterystyczny usztywniony gors. Zamiast odkrytej listwy guzikowej mamy eleganckie wykończenie pod guziki jubilerskie.
Niezbędnym elementem wieczorowego zestawu formalnego są właśnie one, guziki jubilerskie. Kiedy stanowią dodatek do koszuli frakowej najlepiej, aby były zdobione białą masą perłową. Natomiast czarne wybieramy do smokingu.
Dowiedz się więcej: Rodzaje muszek, czyli jak dobrać muszkę do reszty stylizacji?
Kołnierzyk łamany – biała mucha
Ta koszula przeznaczona jest do noszenia z muszką – z guzikami w pełni zapiętymi i końcówkami schludnie schowanymi za kokardą. Pamiętajmy, że mucha na uroczystościach o wysokim stopniu formalności musi być biała. Czarna nie ma prawa bytu przy kołnierzyku łamanym. Istnieją trzy główne rodzaje much: motyl, diament i nietoperz. Wszystkie z nich są równorzędne. Oznacza to, że nie można podzielić ich na bardziej lub mniej formalne.
Dodatki
W stroju zgodnym z white tie istotny jest nie tylko charakterystyczny kołnierzyk łamany. Do fraka dobieramy jeszcze kilka wyjątkowych dodatków. Często zamiast zegarka na rękę wybiera się kieszonkowy zegarek na łańcuszku, który zdobi kamizelkę. Podczas wyjątkowych okazji pojawiają się również białe rękawiczki, laska i nakrycie głowy – cylinder.
Buty
Lakierki są dla wielu symbolem elegancji. Czarne, skórzane i połyskujące są jedynym akceptowalnym wyborem w przypadku white tie dress code. Można wybrać uważane przez niektórych za przestarzałe eskarpiny, lub bardziej nowoczesne oxfordy lub lotniki.
Jak wybrać koszulę, która ma łamany kołnierzyk?
Taką koszulę najlepiej jest zamówić u krawca. Po pierwsze, ze względu na możliwość wyboru tkaniny. Po drugie, ważniejsze – dopasowanie. Łamany kołnierzyk musi być idealnie dobrany w obwodzie, inaczej elegancki wygląd stylizacji stanie pod znakiem zapytania.
Frak szyty na miarę to tradycyjne i jedyne słuszne podejście. Do tego uszyta na miarę koszula z łamanym kołnierzykiem odpowiednio dopasowanym do szyi i z rękawami o poprawnej długości. Komponując stylizację o najwyższym stopniu formalności, nie możesz pozwolić sobie na błędy. Tylko idealnie dopasowane elementy zestawu white tie sprawią, że zaprezentujesz się odpowiednio do podniosłej atmosfery czasu i miejsca.
Nie nadużywaj klasyki. Kiedy kołnierzyk łamany nie będzie pasował?
W Polsce łamany kołnierzyk często występuje tam, gdzie nie powinien. Moda studniówkowa i ślubna potrafi zaskoczyć przaśnym pomysłem łączenia wieczorowej klasyki z elementami jakby wprost zaczerpniętymi z kreacji scenicznych gwiazd pop. Podkreślanie w ten sposób wyjątkowego charakteru uroczystości bywa powodem do wesołości, gdy po latach ogląda się zdjęcia.
Frak i jego elementy często bywają mylone i mieszane ze smokingiem. On również jest strojem wieczorowym, jednak stoi niżej w hierarchii formalności. Często panowie popełniają jeden błąd – wybierają koszulę frakową i kołnierzyk łamany do smokingu. Nie jest to jedyna gafa, jaką można popełnić. Kolejnym powszechnie powtarzanym faux-pas, z oczywistych względów jeszcze bardziej rażącym, to zdecydowanie się na kołnierzyk łamany do garnituru. Nawet jeśli jest to garnitur wieczorowy, to wciąż będzie to błędem. W tym wypadku zdecydowanie lepiej prezentować się będą umiejętnie dobrane dodatki i klasyczna koszula, zamiast próby podwyższania formalności zestawu „na siłę”.
Kołnierzyk łamany to element męskiej garderoby, który pasuje wyłącznie do określonych stylizacji. Przyczyna jest prosta. To do fraka zostały zaprojektowane kołnierzyki wingtip.
Zainspiruj się: Królewski ślub – co to jest frak i jakie zasady obowiązują noszącego?
Wiesz już jak nosić łamany kołnierzyk, aby nie popełnić gafy
Dobrym rozwiązaniem jest postawienie wyraźnej granicy pomiędzy klasyką i nowoczesnością. Frak, kołnierzyk łamany, biała mucha, to stylizacja na wyjątkowe okazje. Nie trzeba ich nadużywać, bo zwyczajnie nam spowszednieje.
Pamiętaj, że kołnierzyk typu wingtip to wyjątkowy detal. Koszula, którą zdobi, powinna być najwyższej jakości. Jeśli chcesz wzbogacić swoją garderobę o klasyczne elementy, takie jak frak czy koszula z łamanym kołnierzykiem, zapraszamy do naszej pracowni. Uszyjemy dla Ciebie strój, w którym będziesz mógł udać się nawet na królewską koronację.