Surdut to obok fraka jeden z najbardziej eleganckich męskich strojów. Niestety często mylony jest z żakietem lub long coatem. Co to jest surdut, czym się charakteryzuje i na jakie okazje można go założyć? Zapraszamy do lektury!

Znajomość zasad noszenia męskich strojów formalnych ustrzeże Cię przed popełnieniem modowej gafy. Moda na fraki, surduty i smokingi powraca, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tych tradycyjnych strojów męskich, żeby nosić je zgodnie ze sztuką.

Zainspiruj się: Smoking tropikalny od Cafardini – zobacz z bliska!

Co to jest surdut?

Surdut to rodzaj marynarki — jednak jest znacznie dłuższy od tej, którą nosimy do garnituru. Stąd zapewne fakt, że często myli się go z long coatem, który podobnie jak surdut jest przedłużoną marynarką. Jak zwykle różnica tkwi jednak w detalach i wykończeniach — gdy je poznasz, z pewnością nie pomylisz surduta z męskim żakietem i długą marynarką.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Surdut jest elementem eleganckiego stroju dziennego. Tradycyjnie panowie wkładali go na wielkie wyjścia za dnia oraz brali w nim ślub. Jeśli planujesz iść na ślub w tym eleganckim stroju, musisz wiedzieć, że surdut i żakiet nosimy do godziny 18:00. Wieczorem zmieniamy je na frak lub smoking. 

Przeczytaj także: Klapy marynarki — ekspert wyjaśnia ich rodzaje i znaczenie

Jak wygląda surdut? Diabeł tkwi w szczegółach

Surdut należy do kategorii “body coat”, czyli marynarek z charakterystycznym szwem. Taki krój nadaje surdutowi odpowiedni kształt — lekko zwężany w talii. Klapy surduta są zamknięte, pokryte satyną lub taśmą, przy czym krawędzie klap pozostają wełniane. 

Podstawową różnicą pomiędzy surdutem a przedłużaną marynarką są guziki. Po pierwsze surdut jest zawsze dwurzędowy. Po drugie jego guziki obszyte są tkaniną i musi to być ta sama tkanina, którą wyłożone są klapy. Charakterystyczny jest również tył surduta. Posiada on dwa rozcięcia, nad którymi znajdują się guziki. Dwoma guzikami są wykończone także rękawy. 

Typowy surdut nie ma zewnętrznych kieszeni, zdarzają się jednak modele z małą kieszonką na chusteczkę. Jeśli chodzi o kolorystykę, to klasyczne zasady dopuszczały wyłącznie ciemne kolory — granat, grafit i oczywiście czarny. Surdut i żakiet męski są bardzo do siebie podobne i można je ubierać zamiennie. 

Postaw na marynarkę szytą na miarę i dopasuj surdut pod okiem naszych specjalistów!

Surdut — jakie akcesoria do niego pasują?

Dwurzędowy surdut męski to strój formalny — panowie zakładają go na specjalne okazje. Zatem wybór akcesoriów również nie może być przypadkowy. Tradycyjnie surdut nosi się z wysoko zapinaną kamizelką — dwurzędową lub jednorzędową. Do tego koszula z łamanym kołnierzykiem.

Wybór dodatków jest wbrew pozorom dość szeroki — pod kołnierzykiem możesz mieć szeroki, jedwabny krawat, ale również plastron. Do surduta możesz włożyć także fular. Warto przymierzyć wszystkie dodatki, abyś wiedział, w czym czujesz się i wyglądasz najlepiej. Żeby zachować spójność ubioru, dobierz poszetkę z tej samej tkaniny.

Aby stylizacja była pełna, warto pokusić się o cylinder i rękawiczki. Tak właśnie nosiło się ten strój w klasycznym wydaniu i dokładnie tak prezentuje się najlepiej. Bardzo eleganckim dodatkiem będzie zegarek kieszonkowy, którego łańcuszek będzie zdobił kamizelkę. W klapę surduta możesz wpiąć kwiat, który doda stylizacji interesującego charakteru. 

co to jest surdut - dodatki

Polecamy również: Czy można nosić buty bez skarpetek? Zasady, które każdy gentleman powinien znać

A czy Ty założyłbyś surdut?

Wiesz już co to surdut i jak odróżnić go od innych formalnych męskich ubrań. Jest to wyjątkowo elegancki, codzienny strój, który doskonale sprawdzi się np. na ślubie. Surdut jest ubraniem, które będziesz nosił na wyjątkowe okazje, dlatego musi być on idealnie dopasowany. Decydując się na taką stylizację, zwróć uwagę, czy Twoja sylwetka dobrze prezentuje się w tym kroju.

Najlepiej w surducie wyglądają wysocy mężczyźni. Pamiętaj, że długość marynarki ma wpływ na to, jakie proporcje będzie mieć Twoja sylwetka. Przeszycie, które udaje wcięcie w talii i wysoko zapinana kamizelka to dobre sposoby, aby wymodelować figurę. Warto zdecydować się na taki zestaw uszyty na miarę. Umów się z nami na spotkanie, a profesjonalny krawiec przygotuje stylizację, która wydobędzie największe atuty Twojej sylwetki. 

Sprawdź naszą ofertę – spodnie męskie na miarę, garnitury na miarę, koszule męskie na miarę.