W Twojej firmie wprowadzono Casual Friday i nie masz pojęcia, jaką stylizację wybrać? Bez obaw! Przy pomocy naszego modowego słowniczka bez trudu przygotujesz odpowiedni strój na tę okazję, a także dowiesz się, skąd wziął się ten zwyczaj. 

Spis treści

1. Casual Friday — co to jest?
2. Casual Friday Dress Code. Dla kogo i na jakie okazje?
3. Co można ubrać w Casual Friday? Koszule to nie jedyna możliwość!
4. Casual Friday — strój do pracy na luzie

Casual Friday zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Pracownicy mają jednak często problem z dostosowaniem się do tego nietypowego dress code’u. Czemu zatem ma służyć zwyczaj Casual Friday? Co to jest i jak przygotować odpowiednią stylizację na ten dzień? Na szczęście dzięki nam możesz pozbyć się wszelkich wątpliwości i sprawić, że będziesz prezentował się niezwykle stylowo. Poznaj 5 najważniejszych zasad, dzięki którym będzie to naprawdę łatwe. 

Casual Friday — co to jest?

Na sam początek warto zastanowić się, czym tak właściwie jest Casual Friday. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „luźny piątek”, ale równie często funkcjonuje jego całkowicie spolszczona wersja, czyli „piątek bez krawata”. Termin ten dotarł później do innych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Od końca XX wieku zaczęły się nim posługiwać największe korporacje. Stopniowo docierał do Europy i był wprowadzany w kolejnych firmach. 

casual friday - stylizacja do biura

Ten dress code to przede wszystkim zezwolenie na strój do pracy na luzie. Obowiązuje on głównie w dużych firmach, które na co dzień wymagają od swoich pracowników bardzo formalnych stylizacji: eleganckich sukienek i garniturów. Z założenia ma on zapewnić pracownikom odrobinę wytchnienia przed zbliżającym się weekendem. 

Przeczytaj również: Czy biznesmen może nosić kolorowe skarpetki do garnituru? Odpowiada stylista

Casual Friday Dress Code. Dla kogo i na jakie okazje?

Takie zasady nie obowiązują jednak wszystkich pracowników firmy. Nawet jeśli w Twojej firmie wprowadzono “piątki bez krawata”, nie zawsze możesz sobie pozwolić na luźniejszą stylizację. To zastrzeżenie jest pierwszą z reguł ubierania się w ten dzień. Jeżeli masz umówione ważne spotkanie, niezależnie od dnia tygodnia, powinieneś włożyć garnitur. Kontrahent lub klient może poczuć się urażony i zlekceważony, jeżeli przyjmiesz go w mniej oficjalnej stylizacji. 

Casual Friday Dress Code sprawdzi się jednak doskonale w przypadku pracowników biurowych, którzy nie mają kontaktu z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli spędzasz czas wyłącznie we własnym biurze lub w towarzystwie współpracowników z zespołu, możliwość luźniejszego ubrania się w piątek pozwoli poczuć Ci się swobodniej. Będzie to dla Was również doskonały motywator do pracy w ostatni roboczy dzień tygodnia. Pora więc na drugą zasadę: strój zawsze musi być dostosowany do Twojego stanowiska. 

Co można ubrać w Casual Friday? Koszule to nie jedyna możliwość!

Na luzie nie oznacza byle jak: tak brzmi trzecia zasada naszych specjalistów odnośnie „luźnego piątku”. Masz jednak wiele możliwości przygotowania stylizacji na Casual Friday. Koszule bez krawata w połączeniu z marynarką to najczęstszy wybór. Nie jest to jednak jedyna opcja. Latem warto zdecydować się na koszulki polo. Sprawdzą się zarówno klasyczne białe i czarne, jak i bardziej kolorowe. Zimą zaś możesz do marynarki włożyć gładki golf, który będzie wygodny, ale również stylowy. 

Pamiętaj również o czwartej zasadzie stylistów: Casual Friday to również pewnego rodzaju dress code. Nie możesz więc przyjść do pracy w T-shircie z nadrukiem lub w krótkich spodenkach. Będzie to bardzo niestosowne i prawdopodobnie przysporzy Ci kłopotów. Jeśli nie planujesz żadnego ważnego spotkania, nie lekceważ również możliwości swobodniejszego stroju. Jeśli bez uzasadnionego powodu przyjdziesz do pracy w garniturze i Ty, i Twoi współpracownicy będziecie czuć się niekomfortowo.

Zobacz także: Marynarka i jeansy do pracy — czy to dobre połączenie?

Casual Friday — strój do pracy na luzie

Na zakończenie przejdźmy do ostatniej i najważniejszej zasady: zawsze wybieraj stylizacje, w których czujesz się dobrze. Strój do pracy na luzie ma Ci zapewnić komfort, a nie przysporzyć problemów ze skompletowaniem stylizacji. Jeśli zależy Ci na tym, aby wyglądać stosownie do okazji i nie czuć się nieswojo w zbyt swobodnym lub zbyt formalnym stroju w Casual Friday, odwiedź naszą stronę i umów się z doradcą Cafardini