Szalone lata 70. – to stwierdzenie doskonale określa tę dekadę w modzie. Jakie były lata 70.? Moda męska była kolorowa lub nawiązywała do stylu militarnego. 

Spis treści

1. Lata 70. – moda męska i najważniejsze trendy
2. Moda lat 70. w Polsce i na świecie. Jak wyglądały wtedy eleganckie męskie stylizacje?
3. Moda męska i lata 70. Które stylizacje są aktualne także dzisiaj?
4. Lata 70 – hippisi, disco i punk

Przeglądając stare zdjęcia rodziców i dziadków możesz dojść do wniosku, że wszyscy oni w latach 70. byli hipisami. Ubrania były bardzo barwne — na dole bardzo szerokie dzwony, góra przy ciele ze wzorem lub patchworkowa. Sprawdźmy, jak nosili się w tamtych czasach eleganci, które fasony warto skopiować i nosić dziś.

Lata 70. – moda męska i najważniejsze trendy

Motorem napędowym mody zawsze są przemiany społeczne. W Polsce kobiety mogły wreszcie przyjść do biura w spodniach, na świecie walczono o prawa homoseksualistów. W latach 70. bezwzględnie królowa indywidualizm. Ludzie, szczególnie młodzi mieli ogromną potrzebę wyrażania się za pomocą nietuzinkowego stroju. Mówiono nawet, że w tej dekadzie tendencje modowe przestały funkcjonować. To oczywista nieprawda — kreatorzy mody pokazywali wówczas niesamowite projekty. 

Zobacz również: Lata 80. Moda męska sprzed 40 lat i jej najważniejsze trendy

Moda lat 70. w Polsce i na świecie. Jak wyglądały wtedy eleganckie męskie stylizacje?

Jak w tej szalonej dekadzie prezentował się męski garnitur? Lata 70. to przede wszystkim dzwony — szeroka nogawka była obowiązkowa. Garnitury miały taką nogawkę zaprasowaną w kant. Wyglądało to naprawdę niesamowicie. Koszule miały krój slim — czyli podobnie jak dziś podkreślały atuty męskiej sylwetki. Jednak najważniejszym elementem tej koszuli był kołnierzyk. Ostro zakończony, imponujących rozmiarów, bardzo rzadko zapinany na ostatni guzik. Do tego taliowana marynarka oraz głęboko wycięta kamizelka. 

Jeśli nosiło się krawat, to zdecydowanie szeroki, zapinany na gruby węzeł. Dlaczego? Otóż duży kołnierzyk powodował, że wyłogi marynarki były szerokie. Wąski krawat byłby zupełnie nieproporcjonalny. Do rozpiętej koszuli panowie nosili fular, który dodawał stylizacji elegancji. Moda lat 70. w Polsce i na świecie była niezwykle kolorowa — mężczyźni nosili na sobie praktycznie pełną paletę barw. Morelowe spodnie czy żółta marynarka były jak najbardziej na czasie. W latach 70. bardzo modna była krata — takie garnitury nosimy również dziś. 

Marynarka męska na miarę – poznaj naszą wyjątkową ofertę!

Nie zapominajmy, że lata 70. były epoką disco — to właśnie wówczas modne były męskie buty na masywnym obcasie, które dziś założylibyśmy wyłącznie na imprezę halloweenową. Jak prezentowały się eleganckie buty męskie? Lata 70. to przede wszystkim klasyczne półbuty, które często ukryte były w całości pod szeroką nogawką dzwonów. 

Przeczytaj także: Lata 20. i moda męska — pokazujemy, jak ubierali się mężczyźni 100 lat temu

Moda męska i lata 70. Które stylizacje są aktualne także dzisiaj?

Wspominaliśmy już o taliowanych koszulach — dziś nie nosimy ich tak blisko ciała, ale krój jest podobny. W przypadku koszuli casualowej możesz śmiało popuścić wodze fantazji — gładki granat zostaw na okazje biznesowe, a do miasta załóż coś naprawdę szalonego. Kolorowe, wzorzyste koszule to wyraźna inspiracja stylem lat 70. 

Noś kamizelkę do garnituru — to dodatek ponadczasowy, ale świetnie wpisuje się w trendy lat 70. Ten element garnituru świetnie prezentuje się, gdy mamy do czynienia z zestawem monochromatycznym. Do tego koszula w kontrastującym kolorze i fular lub szeroki krawat. 

Pokochaj kratkę — ten wzór była bardzo modny w latach 70. i dziś wyraźnie powraca. 

Lata 70. – hippisi, disco i punk

Moda lat 70. czerpała pełnymi garściami z różnego rodzaju nurtów kulturowych. Kolorowe stylizacje to miks wpływów stylu hipisowskiego i disco. W casualowych stylizacjach królowały skóry i obcisłe jeansy — na ulicach widać było początek ery punk.

Dlaczego warto inspirować się tym okresem w modzie? Był niezwykle ciekawy i kreował indywidualne podejście do mody. Jeśli chcesz, aby Twój strój był odzwierciedleniem Twojej ciekawej osobowości, zapraszamy do naszej pracowni. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą – stworzymy wspólnie jedyną w swoim rodzaju garderobę.