Uścisk dłoni to jeden z najważniejszych gestów – dzięki niemu można wiele dowiedzieć się o mężczyźnie. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze informacje, dotyczące uścisku dłoni. Dowiesz się, co ten gest mówi o mężczyźnie, a także jak poprawnie wykonywać tę czynność. Podpowiemy też, czego należy unikać podczas podawania ręki.

Spis treści:

1. Co mówi o Tobie uścisk dłoni?
2. Podawanie ręki – jak robić to dobrze?
3. Czego unikać podczas podawania dłoni?
4. Uścisk ręki cennym źródłem informacji

Uścisk dłoni to niepozorna czynność, która jest w stanie powiedzieć o mężczyźnie więcej, niż mogłoby się wydawać. To pierwszy gest, który wykonujemy podczas poznawania nowej osoby, dlatego ma to tak duże znaczenie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powinno się wykonywać tę czynność? Zapraszamy do lektury.

Co mówi o Tobie uścisk dłoni?

Uścisk dłoni to rutynowy gest, który wykonujemy podczas większości spotkań, zarówno tych prywatnych, jak i biznesowych. Ma on jednak ogromne znaczenie. Stanowi źródło cennych informacji o drugiej osobie, a nierzadko wpływa też na pierwsze wrażenie z nią związane. Osoby ekstrawertyczne mają przeważnie mocny i pewny uścisk, natomiast osoby introwertyczne miękki i delikatny.

Z kolei zimna i spocona dłoń kojarzona jest ze słabą, nerwową osobowością. Jeżeli spotkanie ma zakończyć się sukcesem, należy zadbać o każdy szczegół, w tym także o prawidłowe podanie ręki. Może ono informować o cechach takich jak życzliwość, otwartość oraz pewność siebie. 

Podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystać uścisk dłoni, aby przemawiał na Twoją korzyść. Zdecydowanie warto nieco popracować nad tą pozornie błahą czynnością, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na rozmówcy.

Przeczytaj również: Jak wyglądać na wyższego? 5 porad stylistycznych dla niskich mężczyzn

Podawanie ręki – jak robić to dobrze?

Ułożenie dłoni podczas uścisku może wiele powiedzieć o intencjach osoby, z którą go wymieniamy. Ciężko jest jednak wskazać jedną, uniwersalną metodę, ponieważ charakter relacji między rozmówcami ma tu niebagatelne znaczenie i będzie wpływał na sposób podania dłoni. Oto kilka naszych wskazówek!

• Skierowanie wewnętrznej części dłoni ku górze, jest gestem powszechnie utożsamianym z otwartością i brakiem wrogich zamiarów.

• Neutralnym sposobem podawania dłoni, który nie wywołuje negatywnych skojarzeń, jest podawanie jej w pozycji pionowej lub otwartej. 

• Należy również zadbać o to, aby osoba, w której stronę skierowany jest uścisk, zauważyła naszą dłoń i miała szansę odpowiednio zareagować. Aby podanie ręki zostało dobrze odebrane, cały gest powinien trwać od 3 do 6 sekund, a uścisk być odpowiednio zrównoważony i jednocześnie pewny.

To najważniejsze zasady, które pomogą Ci wywrzeć dobre wrażenie na każdym rozmówcy, zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i biznesowych.

Czego unikać podczas podawania dłoni?

Bardzo ważne jest, aby podczas podawania dłoni nie przekroczyć granicy osobistej przestrzeni drugiej osoby. Często praktykowanym gestem jest na przykład chwytanie podczas uścisku lewą ręką ramienia bądź przedramienia rozmówcy. 

uścisk dłoni

Im bliższe są wzajemne relacje, tym wyżej na ramieniu może być ułożona dłoń. W praktyce bezpieczniej jest jednak unikać tego typu powitania, ponieważ może zdarzyć się, że druga strona ma zupełnie odmienne zdanie na temat bliskości wzajemnych relacji. 

Nie jest również wskazane podanie dłoni z wierzchnią częścią skierowaną ku górze, ponieważ uścisk taki może zostać odebrany jako manifestacja swojej wyższości lub próba manipulacji. Nie bez znaczenia jest również siła uścisku. Zarówno zbyt słaby, jak i zbyt silny uścisk, mogą wywołać negatywne wrażenie. 

W pierwszym przypadku możemy zostać odebrani jako osoba słaba, której brak pewności siebie, natomiast mocny chwyt będzie potraktowany jako chęć rywalizacji i demonstracji siły. Warto postarać się zrobić to pewnie, jednak nie za mocno. 

Polecamy także: Mowa ciała mężczyzny – wyjaśniamy, co mówią najpopularniejsze gesty facetów

Uścisk ręki cennym źródłem informacji

Uścisk dłoni ma ogromne znaczenie w komunikacji interpersonalnej. Stanowi cenne źródło informacji o rozmówcy  i odpowiada za pierwsze wrażenie z nim związane. Znaczenie podczas podawania ręki ma zarówno ułożenie dłoni, jak i siła uścisku, a także wszelkie inne gesty i znaki towarzyszące tej czynności, takie jak chociażby złapanie osoby, z którą się witamy za ramię czy odpowiedni wygląd. Zachęcamy zatem do wypróbowania opisanych sposobów podawania ręki – na przykład podczas spotkania w naszym Showroomie.