Odczytywanie emocji u mężczyzn jest często trudniejsze niż u kobiet. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie znaczenie mają gesty i mowa ciała mężczyzny, jak je odpowiednio interpretować oraz co mówi o człowieku jego strój.

Spis treści:
1. Gesty mężczyzn i ich znaczenie
2. Jak odczytywać gesty mężczyzny?
3. Mowa ciała faceta to nie wszystko – zwróć też uwagę na jego ubiór!
4. Gesty mężczyzny mówią o nim więcej, niż Ci się wydaje

Gesty mężczyzn – ich znaczenie i przykłady

Dlaczego warto umieć interpretować znaczenie gestów mężczyzn? Ta umiejętność przydaje się nie tylko w biznesie, ale również w codziennych sytuacjach. Często nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ułożenie rąk czy spojrzenie może zdradzać to, co myślisz i jak czujesz się w danej sytuacji, mimo że z Twoich ust padają inne zapewnienia. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Specjaliści od mowy ciała są w stanie bardzo dokładnie interpretować emocje osób tylko na podstawie gestów. Wiedzę tę najczęściej wykorzystuje się w biznesie i polityce. Z drugiej strony znajomość znaczenia gestów może pomóc Ci zrobić odpowiednie wrażenie na rozmówcach w trakcie negocjacji i ważnych rozmów. W życiu prywatnym przyczyni się też do odczytania intencji osób z Twojego otoczenia. Kobiety również zwracają uwagę na gesty mężczyzny, gdyż ich znaczenie może jasno pokazać uczucia i nastawienie.

Oprócz gestów elementem wizualnym, który także przyciąga uwagę, jest odpowiedni ubiór. Wyróżniająca się koszula w ciekawy, ale stonowany wzór może być dodatkiem do odpowiednio stosowanych gestów. Sprawi także, że będziesz prezentował się bardziej profesjonalne.

To warto wiedzieć: Zobacz realizację Cafardini: koszula w paski. Czym się wyróżnia?

Drobne gesty są od nas absolutnie niezależne – wykonujemy je odruchowo i często nieświadomie. Stąd przywiązywana do nich waga, ponieważ obnażają prawdziwe emocje i zamiary. Oczywiście mogą być one również wyuczone, bowiem trening mowy ciała jest jednym z modnych kursów biznesowych.
Mowa ciała mężczyzny i kobiety bardzo się od siebie różnią. Co więcej, mowa ciała mężczyzn jest trudniejsza do zinterpretowania. Posługują się oni dużo mniejszą ilością gestów, zazwyczaj są małomówni i powściągliwi w emocjach. Właśnie dlatego w czasie rozmowy analizuj głównie na ich postawę oraz oczy.

Mowa ciała mężczyzny. Garnitur

Podczas spotkania dokładnie obserwuj, a następnie połącz słowa z zachowaniem. Zakłada się, że tylko 35% informacji przekazywanych jest słownie, a pozostała część to mowa ciała. Zwracaj uwagę na ton głosu oraz wykonywane gesty.
Nie można zapominać także o kontekście spotkania. Zawsze zwracaj uwagę na sytuację, w której się znajdujecie i temat rozmowy. Wówczas dużo łatwiej zinterpretujesz zachowanie mężczyzny i jego faktyczne zamiary.

Sprawdź również: Jak przemawiać publicznie? Sekrety najlepszych mówców

Jak odczytywać gesty mężczyzny? Garść wskazówek

Odczytywanie znaczenia mowy ciała nie zawsze daje jednoznaczną i prawdziwą odpowiedź. Istotne są okoliczności, podczas których obserwujesz mężczyznę. Pełna interpretacja powinna brać również pod uwagę wypowiadane przez niego słowa. Nie traktuj jednak jak wyroczni znaczenia pojedynczego gestu, ponieważ wszystko zależy od kontekstu. Żartobliwe lub ironiczne słowa i gesty nie mogą być odczytywane w sposób dosłowny. Choć mimika to niekontrolowana reakcja organizmu, musisz pamiętać o tym, że podświadomie korzystamy z niej do usprawnienia komunikacji. 

Badania amerykańskiego psychologa Paula Ekmana pokazują, że istnieje również zjawisko uczuć mieszanych. Wówczas w naszym zachowaniu pojawiają się kontrolowane gesty, których zadaniem jest ukrycie czegoś przed rozmówcą lub nadanie większej wagi wypowiedzi. Prawidłowe wytypowanie gestów mimowolnych i wyuczonych lub wykonanych świadomie jest wtedy niezwykle trudne. Jak widać, mowa ciała nie jest nauką ścisłą i powinno się traktować ją z pewnym marginesem błędu. Nie zmienia to faktu, że dobrze jest znać znaczenie gestów mężczyzn, choćby po to, by umieć je interpretować i stosować w różnych sytuacjach. 

Mowa ciała – co mówi spojrzenie mężczyzny?

Mężczyźni wyrażają emocje przede wszystkim za pomocą oczu. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą mówi o jego zaciekawieniu i życzliwości. Z kolei unikanie go, może być interpretowane jako brak zainteresowania rozmową. Błędne jest przekonanie, że kłamca nie patrzy w oczy – osoba, która chce Cię oszukać, będzie wręcz uparcie skupiać wzrok na Twoich oczach. Zwróć uwagę na każde tego typu nienaturalne zachowanie, ponieważ może to wskazywać na nieszczerość rozmówcy. 

Nieświadome uniesienie brwi to oznaka dyskomfortu np. zmartwienia, zdziwienia lub strachu. Jeśli ktoś w ten sposób reaguje na Twój pomysł lub nową fryzurę może to oznaczać, że niespecjalnie mu się spodobały. 

Mowa ciała mężczyzny – postawa ciała

Jednym z kluczowych elementów mowy ciała mężczyzn jest ich postawa. Gdy dobrze się czują w towarzystwie, mają wyprostowane plecy, a ze swoimi rozmówcami utrzymują kontakt wzrokowy. Odchylając się do tyłu, pokazują zrelaksowanie i spokój.

Warto zaobserwować również to jak mężczyzna chodzi. Długi krok, rytmiczne ruchy rąk i pionowe ruchy głowy to oznaka pewności siebie. Kiedy mężczyzna, stojąc, układa ręce na biodrach lub jedną wkłada do kieszeni, wówczas chce podkreślić swoją pozycję w towarzystwie. Z kolei, jeśli mężczyzna lekko odchyla się do tyłu na krześle, ale ramiona krzyżuje na piersi, wówczas przybiera tzw. pozycję zamkniętą, czyli stara się zdystansować od sytuacji. Również skrzyżowane nogi mogą świadczyć o tym, że mężczyzna zamyka się na rozmówcę. W sytuacji, która go ewidentnie stresuje, będzie ruszał nogą – często zupełnie nieświadomie. 

Sprawdź także: Jak wyglądać na wyższego? 5 porad stylistycznych dla niskich mężczyzn

Mowa ciała mężczyzny – dłonie i gestykulacja

W czasie spotkania należy zwracać uwagę na dłonie. Jeśli mężczyzna kładzie je na stole, wewnętrzną częścią do góry, oznacza to otwartość i szczerość. Z kolei ukrywanie rąk lub chowanie ich do kieszeni to oznaka zatajenia prawdy. Ponadto powszechnym gestem życzliwości jest potakiwanie głową.

Mężczyzna pewny siebie będzie trzymał ręce na biodrach lub na szyi. Trzymanie rąk z tyłu w pozycji stojącej lub trzymanie ich w kieszeniach, ale tak by kciuki wystawały, również są oznaką dominacji. Jeśli ma ręce skrzyżowane na piersiach i przy tym widoczne są oba kciuki, wówczas możesz to odczytać, jako pewne siebie oczekiwanie na reakcję rozmówcy. 

Niepewność będą symbolizować takie gesty jak przeczesywanie włosów ręką lub pocieranie szyi. Oznaką napięcia odczuwanego w różnych sytuacjach jest zakrywanie części twarzy dłonią, zaciskanie pięści czy trzymanie złączonych dłoni na stole. Mówi to o tym, że Twój rozmówca znajduje się pod wpływem silnego stresu. 

O znudzeniu świadczy postukiwanie palcami o blat stołu, przekładanie dokumentów czy zabawa długopisem. Takie gesty oznaczają, że dla Twojego rozmówcy temat został wyczerpany. Osoba niezdecydowana nieświadomie podrapie się po głowie, natomiast kłamca będzie dotykał nosa lub pocierał ucho. Mowa ciała to również ton głosu – brak zainteresowania tematem u mężczyzny będzie objawiał się obniżeniem tonu.

Polecamy również: Co mówi o mężczyźnie uścisk dłoni? 3 zasady, które musisz zapamiętać

Mowa ciała faceta to nie wszystko – zwróć też uwagę na jego ubiór

Każdy z nas chce czuć się pewnie i swobodnie nawet w stresujących sytuacjach. Trudno tak się czuć, gdy ubranie jest niedopasowane. Ubranie bardzo mocno wpływa właśnie na mowę ciała. W wygodnym ubraniu Twoje ruchy są swobodne, postawa jest otwarta, emanuje pewnością siebie. Jeśli źle czujesz się w swoim stroju, zaczynasz się garbić, przyjmujesz niewygodne i nienaturalne pozycje, stojąc lub siedząc. 

Mowa ciała i prezencja są ważnym elementem Twojego życia, i dlatego też powinieneś odwiedzić krawca. Szycie na miarę pozwoli Ci poczuć się bardzo komfortowo, co przekłada się na Twoje samopoczucie. Dlatego warto pamiętać, że choć mowa ciała i gestykulacja wiele pokazują, to styl ubierania również jest istotnym komunikatem niewerbalnym. Przedstawiamy charakterystyczne informacje, które można przekazać strojem.

Biała dopasowana koszula 

Tak ubrany mężczyzna jasno daje do zrozumienia, że traktuje poważnie swoje życie na każdym polu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Biała, dopasowana koszula to synonim perfekcjonizmu i szacunku do drugiej osoby. Dress code biznesowy dopuszcza noszenie również innych kolorów np. błękitu czy szarości. Prestiżu doda Ci koszula szyta na miarę, którą możesz również spersonalizować.

Mowa ciała mężczyzny. Koszule

Granatowy garnitur szyty na miarę

To oznaka eleganckiego stylu i specyficznego podejścia do życia. Taki mężczyzna jest ułożony, pewny siebie i chce być traktowany poważnie. Klasyczne garnitury biznesowe powinny oferować nie tylko nienaganną prezencję, ale również wygodę. Mowa ciała faceta zazwyczaj to potwierdza – komfortowe ubranie sprawia, że ruchy są swobodne, a postawa otwarta i wyprostowana.

Zaufaj nam i stwórz elagancką i wygodną stylizację z garniturem szytym na miarę!

Krawat

Krawat podkreśla osobowość mężczyzny. Człowiek w krawacie przywiązuje wagę do detali oraz sprawia wrażenie godnego zaufania. Decydując się na skorzystanie z usługi szycia na miarę, otrzymujesz również fachową poradę w kwestii wyboru dodatków.

Gesty mężczyzny mówią o nim więcej, niż Ci się wydaje

Zrozumienie powściągliwej mowy ciała mężczyzny jest kluczem do sukcesu na wielu płaszczyznach. Czasem wystarczy dobrze go obserwować, aby rozgryźć jego charakter. Pamiętaj, że bardzo dużo zależy od kontekstu rozmowy. Nie zawsze uniesione brwi to wyraz zdziwienia, a ręce złożone na klatce piersiowej oznaczają nieprzyjazne nastawienie. 

Jeżeli natomiast chcesz poznać szczegóły, dotyczące prawidłowego dobierania ubrań, umów się na spotkanie z naszymi Doradcami – wspólnie stworzymy stylizacje i dobierzemy dodatki, które wyrażą Twój indywidualny styl.
Zachęcamy do wypróbowania rad, którymi się z Tobą podzieliliśmy. A Ty, o jakich trikach słyszałeś? Podziel się nimi z nami!

Zaplanuj wizytę w jednej z naszych pracowni i odddaj się w ręce prawdziwych specjalistów! Znajdziesz nas w Warszawie, Katowicach, Krakowie oraz Częstochowie!




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności