Klapy marynarki – detal, który ma ogromne znaczenie. Od ich kształtu i wielkości zależy sposób, w jaki prezentuje się marynarka. Umiejętne dobieranie klap pomoże Ci wymodelować sylwetkę tylko przy pomocy marynarki o odpowiedniej konstrukcji.

Spis treści:
1. Klapy marynarki – najważniejsze informacje
2. Klapy marynarki – jakie mają znaczenie, jak je wybierać?
3. Jak dobrać klapy marynarki do sylwetki?
4. Klapy marynarki – rodzaje, które musisz znać
5. Na idealną stylizację składają się szczegóły

Klapy marynarki – najważniejsze informacje

Poszerzenie górnej części sylwetki lub jej optyczne wysmuklenie to wbrew pozorom dość łatwe zadanie. Wystarczy założyć marynarkę z odpowiednio dobranymi klapami. Nie jest to wiedza tajemna i triki znane wyłącznie stylistom, a z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat kształtu i przeznaczenia klap w marynarce.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Na przestrzeni dziesięcioleci fasony marynarki, a więc i klapy przechodziły wiele zmian. Dziś najczęściej stosuje się podział ze względu na kształt i wymiary. Zanim przejdziemy do głębszej analizy zmieniających się trendów, wyjaśnimy, jak zbudowane są klapy marynarki i do czego służą. 

Klapa marynarki, zwana też wyłogiem, to fragment materiały o określonym kształcie wywinięty na zewnątrz na wysokości torsu. Znajdują się na krawędziach marynarki, które ponad zapięciem rozchodzą się na kształt litery V. Klapy marynarki przechodzą w kołnierz, a granicą jest tzw. kozerka, czyli poprzeczny szew. Kołnierz w marynarce również jest wyłogiem, który otacza męski kark. Kozerka może być ustawiona pod różnymi kątami i znajdować się na różnych wysokościach.

Sprawdź także: Kołnierzyk button-down i koszula OCBD pod lupą Cafardini

Kozerka nie jest elementem czysto konstrukcyjnym, a jej położenie ma niebagatelne znaczenie estetyczne. Co więcej, na podstawie usytuowania kozerki można w przybliżeniu podać datę powstania marynarki (kozerka zmieniała wysokość na przestrzeni dekad). To ciekawostka przydatna dla niestrudzonych poszukiwaczy marynarek real vintage. Dla przykładu obecnie kozerka znajduje się mniej więcej na wysokości linii obojczyków. Dawniej były one położone znacznie niżej. Kwestią dyskusyjną jest estetyka tych rozwiązań. 

Klapy marynarki. Cafardini

W klapie marynarki do teraz znajduje się butonierka. Jest to pozostałość z czasów, gdy klapy marynarki zapinane były na guzik. Mężczyźni podnosili kołnierz i zapinali marynarkę, by chronić szyję przed chłodem. Dziś nie ma już guzika na wyłogach, ale pozostała dziurka, czyli butonierka. Umieszcza się w niej ozdoby biżuteryjne lub kwiaty. Co ciekawe, butonierka bardzo często mylona jest z brustaszą, czyli kieszonką na piersi. 

Dowiedz się więcej: Brustasza, butonierka i poszetka – 3 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Marynarki wieczorowe od smokingu nie mają butonierki, a kołnierz szalowy, płynnie przechodzący w klapy. Całość wykonana jest z połyskującej tkaniny, na przykład jedwabiu. Charakterystyczne są też klapy marynarki frakowej – są one szerokie i ostre. Wyłogi mają również kamizelki do strojów wieczorowych, podczas gdy kamizelki garniturowe są ich pozbawione. 

Klapy marynarki – jakie mają znaczenie, jak je wybierać?

Marynarka jest nieodłącznym elementem stylizacji wieczorowych, formalnych i biznesowych. Z kolei klapy marynarki to detal wpływający na to, jak marynarka prezentuje się na Twojej sylwetce. Co więcej, może sprawić, że wyróżnisz się z tłumu. Klasyczne marynarki posiadają butonierkę na klapie. 

Regularnie do łask wracają ozdobne klapy marynarki, stebnowanie nicią w innym kolorze niż ten, z którego uszyto marynarkę. Warto jednak zapamiętać, że dopuszczalne jest to tylko w stylizacjach casualowych. W przypadku klap marynarki można określić pewną granicę, poza którą elegancki mężczyzna nie powinien wychodzić. Marynarki z klapami we wzór, kontrastowe przeszycie lub te z błyszczących materiałów zostawiamy gwiazdom pop.

Klapy marynarki mają ogromne znaczenie podczas optycznego modelowania sylwetki. Ich szerokość i kształt są bardzo ważne. Aby skutecznie wyszczuplić i wydłużyć tors trzeba dobrać marynarkę z odpowiednimi wyłogami. Podstawowa zasada w tym przypadku mówi, że wyłogi powinny mieć grubość proporcjonalną do sylwetki. W przeciwnym wypadku całość stylizacji traci spójność. 

Rzeczywistość w salonach z modą męską jest jednak dość rozczarowująca. Kolekcje zmieniają się zgodnie z trendami i gdy panuje moda na cienkie klapy, to bez względu na rozmiar marynarki wszystkie klapy mają tę samą szerokość. Niestety dzieje się to z krzywdą dla mężczyzn o bardziej rozbudowanej sylwetce, którzy mogą kupić jedynie marynarki o zaburzonych proporcjach. 

Wyjściem z tej sytuacji jest szycie na miarę. W Cafardini nasz specjalista opasuje szerokość klap marynarki proporcjonalnie do szerokości ramion. Zadba również o to, by ich kształt czy wysokość kozerki działały na Twoją korzyść. W ten sposób zyskasz jedyny w swoim rodzaju garnitur szyty na miarę, który pięknie podkreśli atuty Twojej sylwetki.

Warto przeczytać:
Omawiamy 4 główne typy sylwetki męskiej i podpowiadamy, jak dopasować ubrania do figury

Jak dobrać klapy marynarki do sylwetki?

Klapy marynarki to detal, którego kształt i szerokość mają kolosalne znaczenie. Chodzi bowiem o to, by działały na korzyść Twojej figury, zamiast ją zniekształcać. Optyczne modelowanie ciała za pomocą idealnie dopasowanych ubrań nie jest trudne, wystarczy poznać kilka prostych zasad i kierować się nimi podczas wybierania konkretnych elementów stroju. Możesz również oddać się w ręce specjalistów, którzy na przykładach pokażą Ci, jak możesz wyglądać w różnych fasonach. Usługa szycia na miarę stwarza możliwość odbycia takich konsultacji. 

Klapy marynarki. Cafardini 1

Jeśli masz szerokie ramiona, najlepszym wyborem będą szerokie, ostre klapy marynarki. W ten sposób zachowane będą odpowiednie proporcje sylwetka – marynarka. Szerokie klapy o ostrym wykończeniu wysmuklą górną połowę ciała i optycznie wydłużą całą sylwetkę. Jeśli dodatkowo dobierzesz odpowiednią kolorystykę marynarki i spodnie, wówczas możesz odjąć sobie kilka kilogramów i dodać kilka centymetrów wzrostu. 

Szczupli mężczyźni powinni kierować się podobną zasadą, z tym że dla nich najlepsze będą klapy wąskie, jednak nie węższe niż 6-7 cm. Panowie o takiej sylwetce dobrze prezentują się w marynarkach z prostymi i szalowymi klapami. Dobrze zachowane proporcje sprawią, że nawet bardzo szczupły mężczyzna będzie wyglądał dobrze w garniturze. Przez zbyt szerokie klapy drobna sylwetka „zniknie” w marynarce. 

Aby optycznie wyszczuplić sylwetkę, wybierz marynarkę z klapami o szerokości większej niż 7 cm. Proste klapy marynarki w uniwersalnym rozmiarze nie odznaczają się na tyle, aby za pomocą marynarki skrojonej na miarę ukryć nadprogramowe kilogramy.

Polecamy też: Jak dobrać garnitur dla pana z brzuszkiem? Zobacz 4 porady

Klapy marynarki – rodzaje, które musisz znać

Pora na garść czysto technicznej wiedzy, która przyda Ci się podczas komponowania stylizacji dobrze dopasowanych do sylwetki. Pamiętaj, że mierzenie marynarki nie polega wyłącznie na sprawdzeniu, czy guzik dopina się i rękawy są odpowiedniej długości. Ważne są również detale, które sprawiają, że sylwetka wygląda doskonale bez względu na to, ile masz wzrostu i ile ważysz. 

Marynarki dostępne są obecnie z wyłogami w trzech szerokościach:

• od 4 cm do 6 cm – wąskie klapy marynarki,

• od 7 cm do 9 cm – klapy uniwersalne,

• od 9 cm – klapy szerokie. 

Ponadto wyłogi marynarki mogą różnić się od siebie kształtem. Pod tym względem dzielimy je na kilka podstawowych typów. 

Klapy proste

Zwane również otwartymi, to najczęściej spotykany rodzaj tego detalu. Ich cechą charakterystyczna jest przestrzeń w miejscu, gdzie kołnierz łączy się z klapą. Połączenie kołnierza z klapą to kozerka. W większości marynarek znajduje się ona na wysokości krawata lub wyżej, przy linii ramion. 

Klapy marynarki. Cafardini 2

Klapy ostre

Są to klapy zamknięte, wywodzące się od klap frakowych. W tym przypadku kozerka jest zamknięta, a wykończenie wyłogów jest ostre i skierowane ku górze. Zamknięte klapy zwykle są w wymiarze uniwersalnym lub są szerokie. Najczęściej można je spotkać w marynarkach dwurzędowych lub smokingach.

Klapy frakowe

Stosowane są w stroju wieczorowym o najwyższym stopniu formalności. Charakteryzuje je podwyższona kozerka i większa szerokość niż standardowa. Krojone są po lekkiej krzywiźnie na zewnątrz. Klapy frakowe ze względu na rozmiar i kształt optycznie wyszczuplają sylwetkę i wydłużają tors. 

Kołnierz szalowy 

Nie ma tu rozgraniczenia na klapy i kołnierz, więc siłą rzeczy znika kozerka. Wyłogi wokół karku płynnie przechodzą w klapy. Najczęściej są one ozdobne, ponieważ szalowe kołnierze stosuje się w marynarkach wieczorowych

Klapy marynarki. Cafardini 4

Na idealną stylizację składają się szczegóły!

Wiesz już, czym są wyłogi marynarki i mamy nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z wagi tego detalu. Odpowiednio dobrane klapy marynarki sprawią, że Twoja sylwetka stanie się bardziej smukła i wymodelowana optycznie. Zwróć na to uwagę, gdy następnym razem będziesz wybierał marynarkę. Nie kieruj się modą, a zasadami, które przytoczyliśmy powyżej. 

Podsumujmy, jaka powinna być dobrze dopasowana marynarka. Szerokie klapy pasują mężczyznom o rozbudowanej górnej części sylwetki. Analogicznie, szczupły mężczyzna powinien postawić na wąskie klapy. Pamiętaj, by wywinięta klapa marynarki ładnie się układała i przylegała do torsu. Jeśli potrzebujesz fraka lub jaskółki na wyjątkowe okazje, wybierz się do krawca.

Kluczem do udanej stylizacji jest dbałość o detale i staranne dopasowanie ubrania do sylwetki. Najlepszy efekt uzyskasz w garniturze lub smokingu uszytym na miarę. W tym przypadku liczy się nie aktualna moda, ale wybór takich detali, które podkreślą urodę mężczyzny. Ubrania powstające w naszej pracowni są jedyne w swoim rodzaju  – spersonalizowane i dostosowane do Twoich potrzeb. Zapraszamy na konsultacje w naszej pracowni  – wspólnie wybierzemy tkaniny i fasony, w których będziesz wyglądał najlepiej.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności