Klapy marynarki — detal, który ma ogromne znaczenie. Od ich kształtu i wielkości zależy sposób, w jaki prezentuje się marynarka. Umiejętne dobieranie klap pomoże Ci wymodelować sylwetkę tylko przy pomocy marynarki o odpowiedniej konstrukcji.

Spis treści

1. Klapy marynarki i ich rodzaje
2. Klapy marynarki — jakie mają znaczenie?
3. Modne klapy marynarki — jak je wybrać i dopasować do sylwetki?
4. Na idealną stylizację składają się szczegóły

Poszerzenie górnej części sylwetki lub jej optyczne wysmuklenie to wbrew pozorom dość łatwe zadanie — wystarczy założyć marynarkę z odpowiednio dobranymi klapami. Nie jest to wiedza tajemna i triki znane wyłącznie stylistom — dlatego z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat kształtu i przeznaczenia klap w marynarce. 

Klapy marynarki i ich rodzaje

Na przestrzeni dziesięcioleci fasony marynarki, a więc również i klapy przechodziły wiele zmian. Dziś najczęściej stosuje się podział ze względu na kształt i wymiary. 

Marynarki dostępne są obecnie z wyłogami w trzech szerokościach:

od 4 cm do 6 cm — wąskie klapy marynarki,

od 7 cm do 9 cm — klapy uniwersalne,

od 9 cm — klapy szerokie. 

Ponadto wyłogi marynarki mogą różnić się od siebie kształtem — pod tym względem możemy podzielić je na:

Klapy proste — zwane również otwartymi, to najczęściej spotykany rodzaj tego detalu. Ich cechą charakterystyczna jest przestrzeń w miejscu, gdzie kołnierz łączy się z klapą. Połączenie kołnierza z klapą to kozerka. W większości marynarek znajduje się ona na wysokości krawatu lub wyżej, przy linii ramion. 

Klapy ostre — zamknięte wywodzące się od klap frakowych. W tym przypadku kozerka jest zamknięta, a wykończenie wyłogów jest ostre i skierowane ku górze. Zamknięte klapy zwykle są w wymiarze uniwersalnym lub są szerokie. Najczęściej można je spotkać w marynarkach dwurzędowych lub smokingach.  

Klapy szalowe — układają się w łagodny łuk. Nie ma widocznej kozerki, wyłogi są tu jakby przedłużeniem kołnierza. Klapy szalowe to element marynarki wieczorowej. Pokrywa się je jedwabiem lub satyną, aby podkreślić wyjątkowy charakter stroju. 

klapy marynarki

Przeczytaj również: Gramatura tkanin — co oznacza to pojęcie i na co musisz zwrócić uwagę?

Klapy marynarki — jakie mają znaczenie?

Marynarka jest nieodłącznym elementem stylizacji wieczorowych, formalnych i biznesowych. Natomiast klapy marynarki to detal, który wpływa na to, jak marynarka prezentuje się na Twojej sylwetce. Co więcej, może sprawić, że wyróżnisz się z tłumu. Klasyczne marynarki posiadają butonierkę na klapie. 

Ten mały otwór mylony jest często z dziurką na guzik — głównie ze względu na charakterystyczny kształt i nazwę. Butonierka służy do umieszczenia w niej dodatków — przypinki ozdobnej lub kwiatu. Nie posiadają jej klapy smokingu, ale one same w sobie są ozdobą stroju wieczorowego.

Marynarki na miarę – twórz z nami swój styl!

Regularnie do łask wracają ozdobne klapy marynarki — stebnowane nicią w innym kolorze niż ten, z którego uszyto marynarkę. Warto jednak zapamiętać, że dopuszczalne jest to tylko w stylizacjach casualowych. W przypadku klap marynarki można określić pewną granicę, poza którą elegancki mężczyzna nie powinien wychodzić – marynarki z klapami we wzór, kontrastowe przeszycie  lub te z błyszczących materiałów zostawiamy gwiazdom pop. 

Modne klapy marynarki — jak je wybrać i dopasować do sylwetki?

Jeśli masz szerokie ramiona — najlepszym wyborem będą szerokie, ostre klapy marynarki. W ten sposób zachowane będą odpowiednie proporcje: Twoja sylwetka — marynarka. Szerokie klapy ostre wysmuklą górną połowę ciała i optycznie wydłużą całą  sylwetkę. 

Dowiedz się więcej: Brustasza, butonierka i poszetka – 3 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Szczupli mężczyźni powinni kierować się podobną zasadą, z tym że dla nich najlepsze będą klapy wąskie — jednak nie węższe niż 6 – 7 cm. Panowie o takiej sylwetce dobrze prezentują się w marynarkach z prostymi i szalowymi klapami. 

Aby optycznie wyszczuplić sylwetkę, wybierz marynarkę z klapami o szerokości większej niż 7 cm. Proste klapy marynarki w uniwersalnym rozmiarze odznaczają się na tyle, aby za pomocą marynarki skrojonej na miarę ukryć nadprogramowe kilogramy.  

Polecamy także: Co to jest surdut i kiedy się go nosi? Wyjaśniamy!

Na idealną stylizację składają się szczegóły

Kluczem do udanej stylizacji jest dbałość o detale i staranne dopasowanie ubrania do sylwetki. Najlepszy efekt uzyskasz w garniturze lub smokingu uszytym na miarę. To ubrania jedyne w swoim rodzaju — spersonalizowane i dostosowane do Twoich potrzeb. Zapraszamy na konsultacje w naszej pracowni — wspólnie wybierzemy tkaniny i fasony, w których będziesz wyglądał najlepiej.