CafardiniBlogLifestyleCzym jest angielskie wyjście i jak żegnać się z klasą? Podpowiadamy
Lifestyle
Czym jest angielskie wyjście i jak żegnać się z klasą? Podpowiadamy
Udostępnij
autor: CAFARDINI
Udostępnij
Sposób pożegnania podczas spotkań towarzyskich często świadczy o manierach. Czasami podczas dużych przyjęć jest praktykowane angielskie wyjście. Zastanawiasz się, czy przystoi ono dżentelmenowi ? W poniższym tekście rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat tego, jak żegnać się z klasą!
Co to angielskie wyjście i kiedy jest dopuszczalne?
Nie tylko to, jak zachowujesz się podczas spotkań, ale także sposób pożegnania wpływa na to, jak postrzegają Cię inni. W poniższym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat angielskiego wyjścia. Przestawimy jego historię oraz podstawowe zasady. Sprawdź, jak się pożegnać, aby nikogo nie urazić!
To, co jest obecnie znane jako angielskie wyjście, pochodzi tak naprawdę z Francji. To tam w XVIII wieku narodził się zwyczaj wychodzenia z przyjęcia bez zwracania na siebie uwagi. Polegało ono na tym, by opuścić towarzystwo bez żegnania się z innymi gośćmi i gospodarzami. Zwyczaj ten z czasem stał się popularny w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W Anglii utrzymał się on tam nawet po tym, gdy spadła jego popularność we Francji. Z tego powodu obecnie opuszczanie wydarzeń towarzyskich w tym stylu to wyście po angielsku, a nie po francusku.
Główną ideą takiego postępowania jest chęć niezwracania na siebie uwagi i nieprzerywania zabawy innym. Wyjście w ten sposób powinno być więc przede wszystkim dyskretne. Zdarzają się jednak takie wydarzenia, podczas których wyjście bez poinformowania gospodarzy może być bardzo niegrzeczne. Metoda ta jest szczególnie popularna na przyjęciach, na których obecnych jest bardzo dużo osób. Jeżeli nie masz zażyłych relacji z gospodarzami ani pozostałymi uczestnikami, ciche wyjście z zabawy będzie najlepszym rozwiązaniem. Bez obaw możesz więc opuścić bal czy przyjęcie w ogrodzie. Pomoże Ci to uniknąć niezręcznej sytuacji, w której nie do końca wiadomo, jak się żegnać z osobami, których zbyt dobrze nie znasz.
Jeżeli jednak planujesz wyjść po angielsku z wesela, pamiętaj o kilku zasadach. To rozwiązanie jest dopuszczalne wyłącznie na dużych przyjęciach, gdy nie należysz do najbliższych pary młodej. Aby jednak nie sprawić im przykrości i docenić trud włożony w organizację zabawy, warto na drugi dzień zadzwonić lub chociaż napisać wiadomość z podziękowaniem za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.
Wyjście na sposób angielski stosuje się bardzo często także podczas wizyt w pubie czy w restauracji. W takich miejscach, gdzie gospodarzem jest barman lub kierownik sali, nie żegnasz się z nimi osobiście, aby nie przeszkadzać im w pracy.
Sama świadomość tego, co to angielskie wyjście nie wystarczy, by nie popełnić faux-pas. Chociaż wydawać by się mogło, że trudno wykonać błąd przy tej metodzie opuszczania towarzystwa, warto pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim nie narazisz się na nieprzyjemne sytuacje.
Idź prosto do wyjścia
Gdy już zdecydujesz się wyjść bez pożegnania, nie zwracaj na siebie uwagi. Pamiętaj o tym, że angielskie wyjście powinno być bardzo dyskretne, aby nie przerywać nikomu zabawy. Informowanie wszystkich dookoła, że właśnie wychodzisz czy proszenie kogoś o odprowadzenie nie będzie wyjściem po angielsku. Kiedy więc postanowisz zakończyć zabawę, po cichu udaj się prosto do wyjścia.
Jeżeli spotkasz kogoś po drodze do wyjścia – pożegnaj się
Oczywiście, gdy w drodze do wyjścia spotkasz kogoś znajomego lub gospodarzy, którzy pierwsi się do Ciebie zwrócą, nie udawaj, że idziesz się tylko przewietrzyć. Powiedz, że musisz już wracać do domu, ale dziękujesz za zaproszenie lub doskonałe towarzystwo. Zignorowanie kogoś w takiej sytuacji, by tylko wyjść niezauważonym, byłoby bardzo poważną towarzyską wpadką.
Możesz uprzedzić gości i gospodarzy o zamiarze dyskretnego wyjścia
Wiele osób obawia się wychodzić bez pożegnania. Jeżeli martwisz się, że Twoje zachowanie może zostać źle odebrane, ale nie jesteś pewien, czy tuż przed wyjściem spotkasz gospodarzy, poinformuj ich o Twoich planach wcześniej. Przy okazji rozmowy możesz wspomnieć, że niedługo będziesz wracać, ale na pewno wkrótce się odezwiesz. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku bliższych znajomych obecnych na przyjęciu.
Uważaj, by nie sprawić przykrości gospodarzom
Gdy jesteś gościem na kameralnym przyjęciu lub należysz do bliskich osób gospodarzy, na pewno nie uda Ci się wyjść niepostrzeżenie. Inni uczestnicy zabawy bardzo szybko zauważą, że Cię nie ma, a gospodarzom będzie bardzo przykro. W takim przypadku unikaj angielskiego wyjścia i pożegnaj się ze znajomymi.
Nie przeciągaj pożegnań
Uważaj jednak, aby Twoje pożegnanie nie było zbyt długie. Gdy zdecydujesz się opuścić spotkanie, nie rozpoczynaj rozmów z odprowadzającymi Cię gospodarzami. Pożegnanie powinno być szybkie, aby nie zakłócać dalszej zabawy. Nie jest to pora na długie wymiany uprzejmości czy umawianie się na kolejną wspólną zabawę.
Znajomość teorii i zachowanie to nie wszystko – zwróć też uwagę na swój ubiór
Znajomość zasad prawidłowego żegnania się jest bardzo ważna. Pamiętaj jednak również o tym, by stosownie się prezentować podczas przyjęcia. Przygotowaliśmy kilka stylizacji, które sprawdzą się niezawodnie podczas ważnych okazji. Będziesz się w nich prezentować bardzo stylowo na dużych bankietach, na których możesz sobie pozwolić na wyjście po angielsku.
Klasyczny ciemny garnitur
Stylizacją, która sprawdzi się na każdym bankiecie czy weselu, jest tradycyjny, ciemny garnitur. Zadbaj jednak o to, by był on wykonany z najwyższej jakości materiałów. Ponadczasowy krój w połączeniu z ekskluzywnymi tkaninami zapewni Ci spektakularne rezultaty. Najlepiej sprawdzi się garnitur szyty na miarę, który zostanie idealnie dopasowany do Twojej sylwetki. Całą stylizacją warto dopełnić modnymi dodatkami. Wybierz ciemnobrązowe buty oraz białą, przewiewną koszulę, która zagwarantuje Ci komfort. W przypadku krawatu możesz zdecydować się na wzorzysty model – na przykład granatowy z delikatnym zdobieniem.
Jeżeli poszukujesz szykownego, ale bardziej oryginalnego garnituru, z pewnością spodoba Ci się granatowy model w delikatną kratę. Taki strój będzie pięknie się prezentować przede wszystkim podczas mniej formalnych spotkań. Aby jak najlepiej podkreślić jego atuty, zadbaj o stonowane dodatki, które nie rzucają się zbytnio w oczy. Oprócz białej koszuli o ulubionym kroju sięgnij też po krawat w bordowym kolorze.
Podczas chłodnych dni garnitur nie wystarczy, by ochronić Cię przed zimnem. Zwróć więc uwagę na to, by odpowiednio dobrać odzież wierzchnią. Chociaż w chwili, gdy będziesz wchodzić na przyjęcie, prawdopodobnie nikt nie zwróci na nie uwagi, żegnanie się może przyciągnąć wzrok innych. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji, włóż na garnitur elegancki, dłuższy płaszcz. Najlepszym wyborem będzie wełniany model, który prezentuje się niezwykle gustownie. Aby zachować odpowiednie proporcje sylwetki, zdecyduj się na model o prostym kroju, sięgający do połowy ud.
Szukasz eleganckiego płaszcza, który można założyć na garnitur? Postaw napłaszcz szyty na miarę od Cafardini!
Jeżeli chcesz mieć pewność, że płaszcz będzie leżał idealnie, postaw na szycie na miarę. Dodatkowo dopasuj do niego akcesoria. Możesz sięgnąć po brązowe buty, czy szalik z materiału miłego w dotyku. Nasz Doradca modowy na pewno Ci w tym pomoże!
Teraz już wiesz, jak żegnać się w różnych sytuacjach!
Angielskie wyjście jest jedną z wielu potencjalnych metod opuszczenia przyjęcia. Chociaż takie zachowanie pozwoli Ci bez zbędnego przedłużania udać się do czekającej taksówki lub Twojego samochodu, nie zawsze może ono zostać dobrze odebrane. Jeżeli jednak wykorzystasz nasze porady, uda Ci się odnaleźć w sytuacji i opuścić każde przyjęcie bez ryzyka towarzyskiego faux-pas. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwiały Twoje wątpliwości odnośnie opuszczania przyjęć, a zaprezentowane stylizacje będą dla Ciebie wartościową inspiracją.
Skorzystaj z formularza, aby umówić się na spotkanie z naszym Doradcą Modowym, jeśli potrzebujesz porady w dobraniu stroju na ważne dla Ciebie przyjęcie. Zachęcamy do podzielenia się własnymi doświadczeniami z angielskim wyjściem. Chętnie dowiemy się, co o nim sądzisz i jak sobie z nim radzisz!
Lata 60 – moda męska w tym czasie szalenie różniła się od konserwatywnych stylizacji poprzedniej dekady. Była to bardzo ciekawa epoka, od grzecznych garniturów The Beatles, po wzorzyste i bajecznie kolorowe stroje w stylu hippie. Poznaj ówczesne trendy!
Niezwykła delikatność, trwałość i niesamowita subtelność – to właśnie jedwab. Części garderoby, które z niego powstają, są kojarzone z luksusem, pięknem i wysoką jakością. Dowiedz się jak prać jedwabną koszulę, aby cieszyć się tą tkaniną jak najdłużej!
Zapraszamy do Showroomu w Warszawie lub Studio w Katowicach. Oferujemy także usługę Travel Tailor, która w wybranych miastach umożliwia spotkanie z Doradcą Cafardini w wygodnym dla siebie miejscu. Wypełniając formularz skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.