Zastanawiając się nad tym, kim jest dandys, wiele osób skupia się wyłącznie na dawno minionej modzie – ekstrawaganckich nakryciach głowy czy frakach. Jest to jednak znaczne uproszczenie. Co warto wiedzieć o dandysach? Sprawdź w poniższym tekście!

Spis treści:
1. Co to znaczy dandyzm?
2. Współczesny dandys – czyli kto?
3. Co nosi dandys w XXI wieku?
4. Stylizacje, których nie powstydzi się żaden dandys
5. Czy dandyzm jest dla Ciebie?

Co to znaczy dandyzm?

Pojęcie dandyzm pochodzi z XIX wieku i wywodzi się od angielskiego słowa „dandy”, czyli elegant. W języku polskim dandysów określa się również mianem fircyków. Niektóre teorie doszukują się genezy pojęcia we francuskim słowie „dandin”, definiującym głupca. Określenie to wykreowało się wśród bogatszych warstw społeczeństwa angielskiego i szybko zostało zaadaptowane w kręgach artystycznych we Francji. Odnosi się ono przede wszystkim do wyglądu i stylu bycia, którym szczycili się przedstawiciele tej grupy.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Dandysi kojarzą się z mężczyznami, którzy bardzo dbali o swój wygląd zewnętrzny oraz właściwie dobrany strój. Zwracali oni uwagę również na zachowanie – dobre maniery i kurtuazja były ich znakami rozpoznawczymi. Warto wspomnieć o tym, że najczęściej należeli do nich najbogatsi przedstawiciele mieszczaństwa, którzy aspirowali do uzyskania przywilejów arystokracji. Najsłynniejszymi dandysami można nazwać Beau Brummella, George’a Byrona, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Charlesa Baudelaire’a czy nieco później Oskara Wilde’a.

Widoczny manifest dandysów nie spotkał się z ciepłym przyjęciem wśród reprezentantów arystokratycznie urodzonych. Starali się oni ich ośmieszyć, krytykując nadmierne przywiązanie do wyglądu i związane z tym marnowanie czasu. Wytworny garnitur i eleganckie nakrycie głowy nie było jednak tylko sztuką dla sztuki – był to zewnętrzny znak zaangażowania w każdą podjętą aktywność. Miało to podkreślić ich kompetencje do zaangażowania się w najważniejsze dziedziny życia publicznego.

dandys

Współczesny dandys – czyli kto?

Chociaż obecnie urodzenie nie decyduje o przynależności do arystokracji i XIX-wieczne manifestacje niezadowolenia ze skostniałego systemu poprzez ubiór nie są już konieczne, współcześnie nadal można spotkać dandysów. W XXI wieku ich sposób bycia nadal jest wyrazem buntu. Obiektem sprzeciwu jest jednak zupełnie co innego niż 200 lat temu. Nowoczesny dandys dba o schludny strój oraz nienaganne maniery, aby walczyć z bylejakością, nijakością współczesnej mody i lekceważącym podejściem do zasad dobrego wychowania.

Moda na przestrzeni lat znacząco się zmieniła, ale mentalność dandysów pozostaje bardzo podobna. Są to indywidualiści wrażliwi na piękno i sztukę. Zwracają uwagę nie tylko na to, jak się prezentują, ale również na swoją postawę. Dandysi są szarmanccy, pamiętają o zasadach savoir-vivre oraz dbają o kulturę językową i poprawność swoich wypowiedzi. Podczas gdy w przeszłości dandyzm był próbą ucieczki od sztywnych norm, obecnie jest jednym z wielu, ale z pewnością najelegantszym, sposobem wyrażenia siebie. 

Dandys skupia się także na kondycji swojego ciała. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna są obecnie niezbędnymi aspektami bycia dandysem. Co więcej, są oni stałymi klientami profesjonalnych barberów, korzystają z usług kosmetyczki, dbają o swoją skórę oraz manicure. Dzięki temu prezentują się nienagannie pod każdym względem.

Zainspiruj się:
Ivy League – styl amerykańskich elit pod lupą Cafardini

Co nosi dandys w XXI wieku?

Współczesny dandys powinien przede wszystkim przestrzegać zasad klasycznej elegancji. Przejawia się ona w stroju, który wybiera on na co dzień. Dandysi sięgają głównie po garnitury, które w ich mniemaniu pasują na niemal każdą okazję. Zwracają uwagę na to, by konkretny model był dostosowany do okoliczności i pozwalał im zaprezentować się od jak najlepszej strony. W mniej formalnych sytuacjach wybierają również starannie dobrane zestawy koordynowane oraz wysokiej jakości koszule.

Bardzo ważnym aspektem w przypadku wybierania garniturów przez dandysów jest dostosowanie ich do sylwetki. Dandysi decydują się na doskonale skrojone modele, które podkreślają ich atuty. Najłatwiej to osiągnąć poprzez skorzystanie z usług szycia na miarę. Wykonany na zamówienie garnitur oraz inne części garderoby spełniają najwyższe standardy jakości i doskonale pasują do indywidualnych oczekiwań klienta.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Bardzo dużą rolę w stylizacjach dandysów odgrywają również dodatki. Do garniturów wybierane są przede wszystkim eleganckie akcesoria, ponieważ mieszanie stylów jest zbytnio kojarzone z niedbalstwem. W szafie dandysa z pewnością znajdą się więc skórzane oksfordy, lotniki lub brogsy w brązowym i czarnym kolorze. Stylizacje dandysów uzupełniają również kapelusze, fulary oraz poszetki w wielu różnych kolorach, pasujące do każdej stylizacji.

    Przeczytaj też: Styl preppy w modzie męskiej – co warto o nim wiedzieć?

    Indywidualizm dandysa najczęściej przejawia się w detalach. Miejscem na odrobinę fantazji w stylizacjach skomponowanych zgodnie z zasadami klasycznej elegancji są krawaty i muszki. Mogą przyozdabiać je różnorodne wzory, na przykład pasy, grochy czy motywy roślinne.

    Zamiłowanie do klasycznych fasonów u dandysa nie wyklucza otwartości na najnowsze trendy czy zabawę modą. Szeroka wiedza na temat historii ubioru oraz zasad komponowania strojów pozwala dandysom na tworzenie atrakcyjnych zestawów, które wykorzystują modne kolory lub fasony. Aby wypracować wyczucie stylu i poznać historię mody, cały czas się dokształcają, na przykład poprzez lekturę blogów i poradników na temat elegancji.

    Dobierz płaszcz szyty na miarę do swojego garnituru w jednym z salonów Cafardini!

    Stylizacje, których nie powstydzi się żaden dandys

    Jeśli spodobały Ci się założenia współczesnego dandyzmu i utożsamiasz się z jego ideami, warto zastosować je w praktyce. Na początku możesz przyjrzeć się zewnętrznym aspektom tego sposobu bycia i przygotować odpowiednie stylizacje. Jeśli będziesz ubierać się jak dandys, w pozytywny sposób wyróżnisz się z tłumu i zamanifestujesz swoje przywiązanie do troski o detale, elegancję i dobre wychowanie. Przygotowane przez nas poniższe stylizacje mogą być dla Ciebie inspiracją.

    Dowiedz się więcej: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?

    Strój dandysa w stylu retro

    Kamizelka założona na białą koszulę bez marynarki kojarzy się ze stylem vintage. Dopasowane do siebie spodnie garniturowe i kamizelka w kratę mogą jednak stać się podstawą stylizacji współczesnego dandysa zafascynowanego modą minionych dekad. Bardzo dobrze będzie się z nimi komponować kaszkiet. Do białej koszuli możesz dopasować muszkę w wyrazistym kolorze, na przykład czerwoną. W razie deszczowej pogody zabierz ze sobą parasolkę z masywną, drewnianą rączką, która będzie kojarzyła się z laską.

    Zimowy strój dandysa

    Zimą dandys wkłada na garnitur płaszcz. Takie okrycie wierzchnie jest jedynym eleganckim wyborem. Model płaszcza najlepiej dopasować do wzrostu i sylwetki. Ciepły granatowy płaszcz możesz skomponować z szarą, wełnianą kamizelką i spodniami w kratę. Dobierz do nich jednokolorowe brogsy. Zwróć również uwagę na nakrycie głowy. Dandysi szczególnie polubili kapelusze. W tym przypadku granatowy kapelusz sprawdzi się doskonale. Ciekawym detalem jest również łańcuszek, który nawiązuje do starych zegarków kieszonkowych.

    Letni zestaw dla dandysa

    Latem również można stworzyć stylizacje pasujące do założeń dandyzmu. Najważniejszym aspektem jest w tym przypadku wybór cienkich, przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów. Zdecyduj się więc na letnią błękitną koszulę i beżowe spodnie. Dobrze będą się z nimi komponowały mokasyny lub boat shoes. Jeśli chcesz stworzyć oryginalny zestaw, zastąp pasek szelkami do spodni i uzupełnij stylizację krawatem w interesujący, letni wzór.

    Czy dandyzm jest dla Ciebie?

    Starannie dobrany strój nie wystarczy, by zostać dandysem. Jeśli jednak chcesz okazać swój sprzeciw wobec współczesnej niedbałości, możesz rozpocząć od przygotowania stylizacji inspirowanych dandyzmem. W tej roli najlepiej sprawdzą się szyte na miarę garnitury najwyższej jakości. Ważnym elementem bycia dandysem jest także wiedza o modzie. Porady dostępne na naszym blogu z pewnością pomogą Ci ją zdobyć. Zapraszamy do lektury naszych tekstów i podzielenia się doświadczeniami związanymi z dandyzmem w komentarzach.

    Zaufaj naszym specjalistom i odwiedź jeden z naszych salonów! Zapraszamy do Warszawy, Katowic, Krakowa i Częstochowy!