Jeśli dobrze zadbasz o swoje obuwie — odwdzięczy Ci się ono nienagannym wyglądem przez wiele lat. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak dbać o skórzane buty, aby zachowały dobry wygląd i fason na długo!

Spis treści

1. Odpowiednia pielęgnacja butów skórzanych — dlaczego jest tak ważna?
2. Jak dbać o skórzane buty – 5 skutecznych sposobów
3. Od teraz pielęgnacja butów skórzanych będzie prostsza!

Pielęgnacja butów skórzanych nie jest skomplikowana — potrzebujesz kilku prostych narzędzi, naturalnych preparatów do pastowania skóry i akcesoriów do przechowywania. Oczywiście niezbędna będzie również dbałość z Twojej strony, regularne czyszczenie i prawidłowe przechowywanie to podstawa. Jak to zrobić? Z naszego poradnika dowiesz się jak dbać o buty skórzane. Domowe sposoby, które poznasz, nie wymagają zbyt wiele czasu, za to ich efekt jest więcej niż zadowalający.

Odpowiednia pielęgnacja butów skórzanych — dlaczego jest tak ważna?

Skóra to wyjątkowy materiał — z jednej strony trwały, z drugiej delikatny. Jeśli jest regularnie czyszczona, impregnowana i pielęgnowana — będzie służyć długie lata. Natomiast bez tych zabiegów szybko straci swój dobry wygląd — zacznie pękać, pojawią się odbarwienia.

jak dbać o skórzane buty eleganckie

Co więcej, buty ze skóry utracą swój fason i zaczną się odkształcać, gdy nie będą pielęgnowane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Dobrym dopełnieniem będą tu preparaty do pielęgnacji skóry — kremy, woski i odżywki (tak odżywki!), które sprawią, że materiał zachowuje sprężystość i odpowiednią estetykę.

Zobacz również: Jak usunąć wosk z ubrania? 3 skuteczne sposoby

Jak dbać o skórzane buty – 5 skutecznych sposobów

Kupiłeś nowe buty i sprzedawca zalecał ich impregnację? Zabieg ten polega na spryskaniu butów preparatem, który ochroni je przed wilgocią. Jednak nie każda para wymaga takiej ochrony. Bezwzględnie zaimpregnować trzeba buty z naturalnego zamszu. Jeśli chodzi o skórę licową, to trzeba sprawę przemyśleć. Warstwa impregnatu zablokuje nam możliwość odżywiania skóry, więc z czasem buty stracą na estetyce.

Salomonowym rozwiązaniem jest regularne pastowanie lub woskowanie butów (pasta i wosk w pewnym stopniu również chronią przed wilgocią) oraz impregnowanie wyłącznie butów zimowych, które mają stałą styczność z wodą i solą.

Pierwszą — kardynalną zasadą jest utrzymywanie obuwia w czystości. Brud wnika w skórę, powoduje odbarwienia, a drobinki piasku rysują jej powierzchnię. Buty ze skóry myjemy miękką szmatką i letnią wodą. Pod żadnym pozorem nie moczymy ich w wodzie i nie pierzemy skórzanych butów w pralce.

Po wyczyszczeniu należy buty wypastować lub wetrzeć w nie wosk. Pasta różni się od wosku tym, że nadaje obuwiu kolor. O ile w przypadku past czarnych nie musimy martwić o wybór odcienia, o tyle buty brązowe czy w innym kolorze wymagają starannego doboru odcienia preparatu. Obuwie kolorowe, a szczególnie to z łączonych materiałów w różnych kolorach lepiej jest pielęgnować woskiem. Trzeba pamiętać również o tym, że wosk daje bardzo wyraźny połysk.

W sklepach obuwniczych dostępne są również kremy i odżywki do skóry — warto je stosować, ze względu na fakt, że skóra powinna być regularnie natłuszczana. Wówczas na długo zachowa dobry wygląd. Naturalne skóry tracąc wilgoć, pękają i się odkształcają. Zarówno pastę, wosk, jak kosmetyki do skór nakładamy i rozprowadzamy miękką ściereczką lub szczoteczką z naturalnego włosia.

Ostatnim, ale równie ważnym punktem jest przechowywanie. Buty ze skóry powinno się przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w pudełku, które będzie chronić je przed kurzem. Może to być oryginalny karton lub specjalny organizer. Co więcej, do każdej pary butów powinieneś posiadać prawidła. Są one niezbędne, by buty podczas przechowywania nie straciły swojego fasonu. Buty z wysoką cholewką przechowuj z prawidłami i w pozycji stojącej lub leżącej, ale tak by nie tworzyły się zamięcia.

Przeczytaj także: Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? 5 porad, dzięki którym uratujesz swoją garderobę

Od teraz pielęgnacja butów skórzanych będzie prostsza! 

Prawdziwego gentlemana poznasz po idealnie czystych i nienagannie wypastowanych butach. To właśnie one świadczą o Twojej elegancji i uzupełniają strój. Dlatego na koniec praktyczna rada — zawsze miej przy sobie chusteczkę, którą poprawisz stan obuwia w ciągu dnia, nie bój się również korzystać ze szczotek do butów, które stoją często w wejściach do biurowców. To urządzenia, którymi możesz szybko i nie brudząc rąk doprowadzić obuwie do porządku przed spotkaniem.

A jeśli chcesz stworzyć wyjątkowy strój i dopasować do niego idealne buty, umów się na spotkanie z naszym Doradcą. Wspólnie stworzymy najlepsze kreacje na każdą okazję oraz stylizacje na co dzień. Zachęcamy także do zapoznania się z pełnym cennikiem naszych usług.