Obowiązkowym elementem garderoby każdego przedsiębiorcy jest koszula biznesowa. Warto wiedzieć, jak dobierać koszule do pracy i na co należy zwrócić szczególną uwagę – korzystny wizerunek to już połowa drogi do sukcesu w biznesie! Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, więc zawsze powinieneś być dobrze ubrany.
Elementy garderoby w przypadku stylizacji biznesowych muszą spełniać określone kryteria. Koszule męskie biznesowe mają swoje cechy charakterystyczne, czyli kołnierz, zapięcie na guziki oraz mankiety. Ubranie powinno być również idealnie skrojone oraz dopasowane do Twojej sylwetki. Istotny jest też kolor, ponieważ nie każda koszula będzie odpowiednia do garnituru biznesowego. Oczywiście nie jesteś skazany wyłącznie na biel – do wyboru masz inne barwy, ale zawsze powinny być stonowane i muszą współgrać z garniturem.
Koszula biznesowa dobrze prezentuje się zarówno w zestawieniu z marynarką, jak i samodzielnie. Jednak nie zawsze możesz sobie pozwolić na to, by zdjąć marynarkę. Dopuszczalne jest to wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, na przykład, gdy pracujesz sam w Twoim gabinecie. Koszula biznesowa nie musi być zbyt formalna, jednak trzeba znać różnicę pomiędzy koszulą wizytową i biznesową. Ważne, aby cała stylizacja była schludna i starannie dobrana. Właściwa prezencja w biznesie stanowi bowiem symbol profesjonalizmu.
Krój, kolor, mankiety i kołnierzyk – jaka powinna być koszula biznesowa?
Istotne jest, aby koszula biznesowa męska została dobrana w odpowiedni sposób. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku rozmiar oraz krój. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Kołnierzyk powinien przylegać do szyi w taki sposób, abyś mógł bez problemu włożyć palec pomiędzy szyję a koszulę.
Modele biznesowe często zaopatrzone są dodatkowo w fiszbiny, które znajdują się po wewnętrznej stronie kołnierzyka. Dzięki nim zachowuje on nienaganny kształt nawet przy dłuższym noszeniu.
Najbardziej oficjalnym typem kołnierzyka jest kent. Stosuje się go w stylizacjach wieczorowych i oficjalnych. Drugim pod względem formalności jest kołnierzyk włoski i również możesz nosić do pracy. Kołnierzyki button down i stójki są charakterystyczne dla koszul casualowych i nie wpisują się w business dress code.
Prawidłowa długość koszuli ma duże znaczenie, ponieważ za krótka będzie wychodzić ze spodni, natomiast zbyt długa tworzy nieestetyczne fałdy pod spodniami. Koszula męska do pracy musi być dopasowana do Twojego wzrostu oraz być na tyle długa, aby można ją było włożyć w spodnie. Mierząc koszulę, podnieś do góry ręce – jeśli dolna krawędź ubrania nie wysuwa się zza paska, to znaczy, że idealnie dobrałeś rozmiar. Jeżeli chodzi o krój, koszula może leżeć luźno albo przylegać do ciała, jednak nie na tyle, aby krępowała swobodny ruch.
Rękawy i mankiety koszuli
Długość rękawa ma bardzo duże znaczenie dla całości prezencji. Koszula biznesowa musi spełniać wszystkie normy ustanowione przez dress code. Z tego powodu wybierz model, którego mankiety sięgają odrobinę poniżej nadgarstka. Warto założyć na koszulę marynarkę, by sprawdzić, czy mankiet wystaje spod jej rękawa. Powinien być widoczny na ok. 1 cm maksymalnie 1,5 cm. Do wyboru masz klasyczne makiety na guziki i te na spinki. Pierwsze będą odpowiednie do codziennych stylizacji, natomiast drugie, choć mają biżuteryjny charakter, możesz założyć zarówno na uroczyste okazje, jak i na co dzień.
Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak koszula biznesowa z krótkim rękawem. Bez względu na porę roku zawsze musisz mieć na sobie koszulę z długim rękawem. Podczas nieformalnego spotkania w pracy lub po godzinach możesz ewentualnie podwinąć rękawy, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.
Koszule biznesowe mogą mieć różną konstrukcję. Chodzi bowiem o to, by dobrze dobrany fason podkreślał atuty męskiej sylwetki. Odpowiedni na każdą sylwetkę jest krój regular fit. Wskazany jest on w przypadku panów o klasycznej budowie ciała. Koszule slim fit dobrze sprawdzają się u mężczyzn szczupłych – są węższe i ładnie przylegają do szczupłej sylwetki.
Samodzielnie trudno jest dobrać odpowiedni fason. Koszule, które znajdziesz w sklepowych salonach, zazwyczaj odpowiadają pewnym standardom, jeśli chodzi o krój i wymiary. Pełen komfort zapewni Ci wyłącznie szycie na miarę. W takiej koszuli będziesz prezentował się nieskazitelnie, zachowując przy tym pełną swobodę ruchów.
Z jakiego materiału powinna być uszyta koszula biznesowa?
Zwracaj też uwagę na materiał, który powinien odznaczać się wysoką jakością. Najlepiej sprawdzają się materiały two-ply. Dwa skręcone ze sobą włókna sprawiają, że tkanina jest grubsza i nie prześwituje. Tego typu tkaniny są bardziej miękkie i nie gniotą się tak, jak cieńsze odpowiedniki.
Z reguły panowie wybierają koszule bawełniane, ale warto przyjrzeć się materiałom z niewielką domieszką włókien syntetycznych. Takie koszule są również odporne na zagniecenia i zdecydowanie łatwiej jest je wyprasować. Bawełna z dodatkiem elastanu będzie ładnie przylegać do ciała i zagwarantuje pełną swobodę ruchów.
Z kolei modele lniane ciężko określić jako typowe koszule biznesowe. Len, ze względu na skłonność do zagnieceń, nie jest materiałem odpowiednim do szycia tego rodzaju odzieży.
Jaki kolor powinna mieć koszula do biura?
Wybierając koszulę biznesową, celuj w stonowane odcienie, np. biel oraz błękit. Koszule zakładane na spotkania biznesowe mogą mieć też delikatny wzór – prążki lub kratę. Wówczas jednak dobierz do niej gładką marynarkę oraz krawat.
Znasz już teorię, zatem możemy śmiało przejść do praktyki. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji, które obrazują, jak powinna wyglądać właściwie dobrana koszula biznesowa męska w kompletnym zestawie.
Koszula biznesowa męska w klasycznym wydaniu
Na służbowe kolacje wybierz koszulę biznesową w połączeniu w szarym kompletem marynarki i spodni w kratę. Taki zestaw doskonale nada się na spotkania z kontrahentami i na co dzień w biurze. Biała koszula do biura to klasyk o wysokim stopniu formalności. Noś ją na najważniejsze spotkania i okazje, uzupełniając całość poszetką złożoną w stylu prezydenckim oraz butami oxfordami.
Koszule biurowe w pastelach – to zawsze dobry wybór!
Codzienne stylizacje do biura możesz urozmaicić, nosząc pastelowe koszule o odcieniu dopasowanym do marynarki. Pamiętaj, by barwa była bardzo stonowana, koszule biznesowe charakteryzują się niskim nasyceniem kolorem. Nasz zestaw doskonale sprawdzi się na spotkania i do codziennej pracy w firmie.
Błękitne koszule znakomicie komponują się nie tylko z granatem, ale również popielem. Takie połączenia zawsze dobrze wyglądają w biznesowych stylizacjach. Błękitna koszula mieści się w kanonach business dress code i jest na tyle wyrazista, by pozwoliła Ci wyróżnić się z tłumu.
Koszula biznesowa – męska szafa powinna zawierać chociaż jedną!
Koszula do pracy to bardzo ważny element męskiej garderoby. Istnieją jej różne kroje i fasony, w zależności od okoliczności biznesowych. Pamiętaj, aby trzymać się zasad business dress code – ustrzeże Cię to przed popełnieniem gafy. Strój dopasowany do okazji świadczy również o Twoim profesjonalizmie. Jakie są Wasze doświadczenia związane z koszulami biznesowymi? Na jakie stylizacje stawiacie w codziennej pracy?
Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jeżeli chcesz stworzyć elegancki komplet z koszulą biznesową na specjalne okazje, postaw na szycie na miarę i umów się na spotkanie z Doradcą Cafardini! W naszej pracowni stworzymy dla Ciebie nie tylko idealnie skrojoną odzież, ale też dopasujemy dodatki do całej stylizacji. Sprawdź teżcennik naszych usług.
Wiosna to najlepszy czas, by pomyśleć o garderobie na ciepłe miesiące. Do lata pozostało wystarczająco dużo czasu, aby zamówić u krawca modny garnitur lniany w kratę. Pokażemy Ci, jak go uszyliśmy i podpowiemy, z czym łączyć ten zestaw.
Serial „Peaky Blinders” opowiada historię legendarnego gangu działającego w Birmingham w latach 20. i 30. XX w. Stylizacje bohaterów to niesamowita dawka wiedzy o ówczesnej modzie męskiej i doskonała lekcja klasycznego stylu w gangsterskim wydaniu.
Zapraszamy do Showroomu w Warszawie lub Studio w Katowicach. Oferujemy także usługę Travel Tailor, która w wybranych miastach umożliwia spotkanie z Doradcą Cafardini w wygodnym dla siebie miejscu. Wypełniając formularz skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.