Poniżej przedstawiamy najważniejszej informacje o męskich szelkach. Opisujemy ich historię oraz współczesne zastosowania. Doradzamy również, kiedy należy zakładać szelki męskie i prezentujemy przykładowe stylizacje.
Spis treści:
1. Szelki męskie – co warto o nich wiedzieć?
2. Kiedy szelki męskie do spodni będą dobrym dodatkiem do ubioru?
3. Męskie szelki – oto najciekawsze stylizacje
4. Szelki to jeden z najoryginalniejszych dodatków dla mężczyzn!
Wydawać by się mogło, że męskie szelki to element garderoby, który już dawno przeszedł do lamusa. Rzeczywiście było tak przez jakiś czas – szelki i spodnie z wysokim stanem nosili wyłącznie starsi panowie. Kultura hipsterska sprawiła, że różnego rodzaju zapomniane dodatki wróciły do łask.
Wraz z nią przyszła moda na stylizacje vintage – a te, bez szelek się raczej nie obędą. Dziś stanowią one modny, a jednocześnie praktyczny dodatek do męskich stylizacji. W sklepach odzieżowych dostępne są różne modele i wzory męskich szelek do spodni. Ważne, aby wiedzieć, jak oraz z czym je nosić, by stworzyć ciekawe stylizacje.
Szelki męskie – co warto o nich wiedzieć?
Szelki męskie mają nieskomplikowaną i zupełnie nieromantyczną historię. Zaprojektowanie ich nie miało wiele wspólnego z modą, ponieważ stworzono je głównie dla wygody. Wymyślił i zaprojektował je Albert Thurston w swoim sklepie Haymarket w Londynie. Pojawiły się one pod koniec XVIII wieku. Firma Alberta Thustona produkuje je od 1820 roku aż po dziś dzień. Jest to marka prestiżowa, której wyroby noszą koronowane głowy, prominentni politycy i zamożni biznesmeni.
Zobacz więcej: Jak dobrać rozmiar paska męskiego? Instrukcja krok po kroku
Szelki męskie to nic innego, jak elastyczne paski noszone na ramionach, w celu utrzymania spodni na odpowiedniej wysokości. Początkowo zakładano je wyłącznie w Wielkiej Brytanii, jednak szybko zyskały popularność na całym świecie. Dawniej stanowiły one obowiązkowy element garderoby, jednak miały zastosowanie wyłącznie praktyczne. Sprawiały bowiem, że spodnie nie opadały.
Podczas I wojny światowej, szelki zostały wyparte przez pasek, który stał się obowiązkowym składnikiem umundurowania. Dziś ponownie goszczą w modowym świecie, będąc czymś więcej, niż tylko sposobem na podtrzymanie spodni. Szelki męskie do spodni stały się wielkim trendem, wyznacznikiem klasy i ponadczasowego, eleganckiego stylu.
Szelki męskie do spodni – ich rodzaje i zastosowanie w stylizacjach
Tylko z pozoru wszystkie szelki męskie są do siebie podobne. Jak w przypadku każdego nowego odkrycia – również szelki poddawały się swoistej ewolucji. Miała ona na celu zaprojektowanie modeli na różne okazje i dla różnych sylwetek. Dlatego dziś mamy do wyboru trzy rodzaje szelek, które różnią się od siebie sposobem zapinania i efektem estetycznym, który tworzą na koszuli.
Szelki męskie X – zapina się je na krzyż na plecach, natomiast z przodu są proste i przebiegają równo od ramion do pasa. Z tyłu szelki są przeplecione ze sobą, tworząc kształt litery X.
Szelki męskie H – z przodu szelki układają się symetrycznie na każdym ramieniu i przebiegają w linii prostej do pasa. Z tyłu natomiast posiadają łączenie w postaci dodatkowego, równoległego pasa. Męskie szelki typu H mają cztery zapięcia – po dwa z każdej strony ciała.
Szelki męskie typu Y – w tym przypadku z przodu mamy dwa ramiączka, jak w pozostałych modelach. Natomiast na plecach elastyczne pasy łączą się i powstaje tylko jedno łączenie szelek ze spodniami. Tworzy się nam zatem kształt litery Y – zgodnie z nazwą. Naturalnie zapięcia są trzy – jedno na plecach i dwa z przodu.
O tym, jaki stopień formalności mają szelki, decyduje rodzaj zapięcia. Szelki na guziki to bardziej eleganckie modele, które nosimy do wieczorowych stylizacji i tych o najwyższym stopniu formalności. Metalowe żabki natomiast są rozwiązaniem codziennym, które świetnie sprawdza się w casualowych stylizacjach. Nie bez znaczenia pozostaje również kolor szelek – te najbardziej eleganckie są w całości śnieżnobiałe, tak, by nie wyróżniały się na tle formalnej koszuli w tym samym kolorze.
Szelki męskie do spodni – jakie fasony wybierać?
Zacznijmy od tego, że w momencie, gdy wymyślono szelki, nie nosiło się jeszcze pasków. Zatem spodnie nie posiadały również szlufek. Spodnie frakowe czy te do jaskółki (żakiet męski) mają wysoki stan i są pozbawione szlufek. Dziś szelki męskie można nosić do spodni ze szlufkami, ale tylko w stylizacjach casualowych. Na oficjalnych spotkaniach i ważnych uroczystościach, należy zadbać o szczegóły i dobrać spodnie o właściwym kroju, przeznaczone wyłącznie do noszenia z szelkami.
Dowiedz się więcej: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać
Kiedy szelki męskie do spodni będą dobrym dodatkiem do ubioru?
Obecnie męskie szelki do spodni cenione są nie tylko ze względu na swoje praktyczne zastosowanie. Stanowią modne uzupełnienie wielu stylizacji, a nosić mogą je panowie o różnym typie sylwetki, niezależnie od wieku. Świetnie sprawdzą się w przypadku panów z krągłościami w pasie. Zauważ, jak wygląda wydatny brzuch w klasycznych spodniach – pasek przebiega pod brzuchem i jeszcze bardziej go uwydatnia.
Zdecydowanie lepiej prezentują się w tym wypadku spodnie z podniesionym stanem i szelki do ich utrzymania na odpowiedniej wysokości. Talia podnosi się, przez co optycznie wydłużyć nogi. Sylwetka nabiera lepszych proporcji i staje się optycznie smuklejsza, natomiast brzuch zamiast wyeksponowany, jest umiejętnie ukryty pod spodniami i dobrze dopasowaną marynarką.
Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, zapraszamy do naszej pracowni. Szycie na miarę to komfort wyboru fasonów idealnie dopasowanych do Twojej sylwetki. Sprawdź cennik i spotkaj się z naszym Doradcą, by zobaczyć, że możesz wyglądać świetnie, bez względu na to, jaki rozmiar nosisz.
Szelki dobrze prezentują się zarówno w przypadku ubrań formalnych, codziennych, jak i sportowych. Jak nosić szelki męskie? Zasady są bardzo proste i czytelne dla każdego. W zależności od tego, w jakim zestawieniu decydujemy się wykorzystać szelki męskie, nie zawsze powinny przyciągać uwagę. Najlepszym przykładem są zestawy frakowe, do których nosimy wyłącznie śnieżnobiałe szelki. One mają spełnić swoją praktyczną funkcję i na tym koniec.
Warto również pamiętać, że gładkie szelki dobrze wypadają w eleganckich stylizacjach o wyższym stopniu formalności. Wskazane jest, aby ich kolor komponował się wówczas z którymś z elementów garderoby, na przykład z muchą lub garniturem. Natomiast wzorzyste modele lepiej sprawdzają się w nieformalnych stylizacjach.
W tej kategorii dodatków znajdziesz naprawdę wszystko – od kraty, po wzory florystyczne i zabawne printy. Ze względu na to, że szelki powróciły w dobrym stylu, projektanci cały czas prześcigają się w projektowaniu nowych deseni. Obecnie nosi się szelki męskie, by wyróżnić się z tłumu, zatem nie powinna dziwić ta wspaniała różnorodność.
Sprawdź także: Casual dress code – do jakich okazji pasuje? Odpowiada stylista
Męskie szelki – oto najciekawsze stylizacje
Na ogół szelki męskie są elementem garderoby, którego nie stosuje się na co dzień. Niemniej jednak każdy mężczyzna podążający za trendami w modzie, powinien posiadać je w swojej szafie. Ciekawie wypadają na przykład w wizytowych stylizacjach, w zestawieniu z marynarką. Warto wówczas wybrać czarny lub grafitowy kolor szelek, który będzie idealne kontrastował z białą koszulą.
Do stylizacji ślubnej w klimacie boho, szelki pasują idealnie. Inspiracja, którą przygotowaliśmy, jest doskonałym przykładem takiego wykorzystania szelek. Lekka koszula o płóciennym splocie i kremowe szelki, które dobrze pasują kolorystycznie i wyróżniają się tylko na tyle, by stać się interesującym akcentem.
Trzecia stylizacja to zestaw smart casual, za pomocą którego pokażemy Ci jak budować przyjemne dla oka kontrasty. Jednym z takich duetów jest brąz i błękit. Teoretycznie jeden odcień jest ciepły, a drugi chłodny, ale w praktyce jest to zestawienie idealne. Świeże i bardzo stylowe – warto wykorzystać je w swoich stylizacjach.
W codziennym ubiorze ciekawie wypadną geometryczne wzory i kontrasty kolorystyczne. Wzór szelek w szkocką kratę można zestawić na przykład z białą koszulą i spodniami w kant, uzyskując w ten sposób ciekawy outfit do biura.
Możliwości wkomponowania szelek w różne stylizacje jest wiele. Należy jednak pamiętać, aby nie nosić ich jednocześnie z paskiem. Takie połączenie nie prezentuje się zbyt korzystnie. Z drugiej strony pasek nie jest przecież potrzebny, ponieważ szelki doskonale podtrzymują spodnie. Co więcej, panowie, którzy choć raz spróbowali noszenia spodni na szelkach, uważają, że to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż pasek.
Uniknij faux-pas: Jak się nie ubierać? Za duży garnitur, za krótkie spodnie itd. 5 błędów
Jak na co dzień nosić szelki? Stylizacje z chinosami i mokasynami bez skarpetek warto uzupełnić właśnie o szelki. Nadają całości nieco elegancji, ale w niewymuszonym, dobrym stylu.
Szelki na T-shirt? Oczywiście! To dodatek, który ma pasować głównie do spodni. Można je tak nosić, ale wyłącznie w stylizacjach casualowych.
Szelki to jeden z najoryginalniejszych dodatków dla mężczyzn!
Męskie szelki to coś więcej niż pamiątka poprzedniej epoki. Dawniej praktyczna część garderoby – dziś stanowi stylowy dodatek różnych kreacji, mniej i bardziej eleganckich. Z ich pomocą możesz odczarować nudną stylizację lub nieco skorygować proporcje sylwetki. Dlatego warto mieć w szafie doskonałej jakości szelki, które zapewnią Ci komfort i dodadzą delikatny akcent vintage. Panom z krągłościami w pasie polecamy szelki dla wygody, szczególnie na imprezy taneczne.
Sprawdź także: Jak dobrać garnitur dla Pana z brzuszkiem? Zobacz 4 porady
Jesteśmy ciekawi, jakie są wasze opinie na temat męskich szelek. Czy nosicie ten element garderoby? Czy uważacie je za pamiątkę dawnych czasów? Podzielcie się z nami pomysłami na ciekawe stylizacje! Jeżeli szukasz profesjonalnej porady na temat tego, jak nosić szelki, umów się na spotkanie z doradcą Cafardini!