Choć podwijanie nogawek nie należy do najtrudniejszych czynności, trzeba wiedzieć, jak to poprawnie zrobić. W poniższym artykule podpowiadamy, jak podwinąć spodnie, aby wyglądały one estetycznie i się nie odwijały.

Spis treści

1. Podwinięte nogawki – skąd wziął się ten pomysł? 
2. Do podwijania nadają się nie tylko jeansy! 
3. Jak podwijać spodnie męskie? Instrukcja krok po kroku
4. Pinroll – niezbędny element casualowych stylizacji na lato

Pinroll to moda na podwinięte nogawki. Jest to szybki i łatwy sposób na skrócenie nogawki i podkreślenie dobrze wyglądających nóg. Latem długie, podwinięte spodnie zapewniają większą przewiewność, przez co ich noszenie staje się przyjemniejsze. Pinroll eksponuje buty i nadaje stylizacji bardziej casualowego charakteru. W poniższym artykule znajdziesz porady na temat tego, jak poprawnie podwinąć spodnie. 

Podwinięte nogawki – skąd wziął się ten pomysł? 

Pomysł na podwijanie spodni zrodził się z potrzeby – przedstawiciele kultury reggae nosili zazwyczaj długie i zbyt szerokie spodnie. Chcąc zachować estetyczny wygląd ubrań na dłużej, podwijali nogawki do kostek. Następnie w latach 90. XX wieku trend przejęła londyńska młodzież. W tym czasie streetwear przeżywał swój rozkwit, a drogie, markowe buty stały się bardzo modne. Aby jeszcze bardziej je wyeksponować, podwijano nogawki spodni. Z czasem pinroll stał się cechą charakterystyczną mody męskiej i towarzyszy nam do dziś. 

Spodnie na miarę – sprawdź Cennik.

jak podwinąć spodnie

Do podwijania nadają się nie tylko jeansy! 

Obecnie podwinięte nogawki męskie akceptowane są jedynie w nieformalnych stylizacjach. Gdy masz na sobie dopasowany garnitur, nie warto niszczyć efektu podwiniętymi spodniami. W każdym innym przypadku – można pokusić się o ten detal.

Przeczytaj także: Jak dobrać poszetkę? 4 sprawdzone sposoby, które musisz poznać 

Nie tylko w jeansach podwinięte nogawki wyglądają dobrze. Pinroll świetnie sprawdza się w cienkich, letnich spodniach o prostej lub wąskiej nogawce. Dodaje on lekkości stylizacji, dodatkowo eksponując buty. Inne modele, w których pinroll wygląda świetnie, to popularne bawełniane chinosy. W tym przypadku podwinięte nogawki również są często stosowanym rozwiązaniem, zwłaszcza latem.

Jak podwijać spodnie męskie? Instrukcja krok po kroku

Jeśli chcesz uzyskać efekt, w którym podwinięta nogawka nie będzie ani za szeroka, ani za wąska, powinieneś zastosować się do kilku prostych zasad. Poniżej przedstawiamy jak krok po kroku podwinąć nogawki w spodniach męskich. 

1. Podciągnij nogawkę na wysokość kostki. 
2. Złap końcówkę nogawki od wewnętrznej strony. Zrób pierwszą zakładkę. 
3. Cały czas przytrzymuj ją palcem, aby się nie rozwinęła. Podwiń nogawkę po raz pierwszy na szerokość 2-2,5 cm.
4. Następnie podwiń nogawkę po raz drugi. 
5. Całość powtórz symetrycznie na drugiej nodze. 

To najprostszy sposób na podwinięcie nogawek. Pamiętaj, aby po zakończeniu wyrównać długość spodni. Powinny się one kończyć zaraz nad kostką. Metoda ta świetnie sprawdza się zwłaszcza w spodniach o dosyć wąskich nogawkach. 

Jeśli szukasz alternatywnego sposobu na podwinięte nogawki, warto spróbować pinroll’a z szerokim mankietem. To stylowy detal, który rzuca się w oczy. Jak podwijać nogawki w ten sposób? Chwyć koniec spodni, a następnie zawiń go na długość od 3 do 5 cm. Schowaj obszycie nogawki wewnątrz mankietu. W przypadku bardzo długich spodni możesz powtórzyć czynność jeszcze raz, jednak nie jest to konieczne. Taki detal najlepiej prezentuje się w stylu  casual i streetwear. 

Polecamy również: Jak podwijać rękawy koszuli? Zbiór najważniejszych zasad

Jeżeli posiadasz spodnie z szeroką nogawką i chcesz je estetycznie podwinąć, na początku powinieneś je delikatnie zwęzić bez użycia agrafek ani nici. Wystarczy, że złapiesz za koniec nogawki, ściśniesz ją palcami, a następnie zagniesz wzdłuż nogi do wewnątrz. Zabieg optycznie zwęża spodnie, przez co z łatwością uzyskasz efekt klasycznego pinroll’a. 

Pinroll – niezbędny element casualowych stylizacji na lato

Pinroll to casualowy element męskich letnich stylizacji. Podwinięte nogawki zwracają uwagę, uzupełniają nieformalne kreacje oraz pozwalają mocniej wyeksponować buty. A jeżeli chciałbyś mieć spodnie, które będą idealnie dopasowane do Twojej sylwetki bez konieczności podwijania – umów się na spotkanie z naszym Doradcą.