Niezależnie od tego, czy jesteś palaczem, czy nie, woń papierosów może być wyczuwalna na Twoich ubraniach. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik przedstawiający jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań i w jaki sposób przywrócić im świeżość.

Spis treści:

1. Czemu powinieneś usunąć zapach papierosów z ubrań?
2. Jak zniwelować zapach papierosów? Modowe ciekawostki
3. Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań?
4. Teraz już wiesz, jak usunąć zapach papierosów z ubrań!

Czemu powinieneś usunąć zapach papierosów z ubrań?

Zapach dymu tytoniowego jest nieprzyjemny i utrzymuje się na ubraniach przez dłuższy czas. Powodem takiego stanu są zawarte w nim substancje, takie jak smoła, olej, popiół oraz inne rakotwórcze chemikalia. Przez nie dym papierosowy jest bardzo lepki, a jego cząsteczki ściśle przylegają do tkanin. Ponadto składniki papierosów odbierane są przez organizm w sposób negatywny, dlatego też ich zapach uchodzi za odpychający. Dana osoba nie musi aktywnie palić, aby jej ubrania były przesiąknięte dymem. Nierzadko wystarczy tylko kilka godzin w towarzystwie palaczy, by odzież pochłonęła nieprzyjemną woń. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Dym papierosowy jest wyjątkowo uciążliwy. Szczególnie wyczulone są na niego osoby niekorzystające z tego typu używek. Już po kilku minutach kontaktu z palaczem są one w stanie wyczuć drażniący dla nozdrzy zapach. Palacze, których ubrania są przesiąknięte dymem, robią fatalne pierwsze wrażenie. Może to świadczyć o ich uzależnieniu i braku samokontroli. Dokuczliwy zapach tytoniu wzbudza podejrzenia i negatywnie oddziałuje na resztę spotkania. Ponadto zdarza się, że osoby niepalące uważają, że ubranie przesiąknięte papierosami znaczy o częściowym braku higieny osobistej. 

Przeczytaj też: Jak usunąć klej z ubrania? 5 najlepszych sposobów w zależności od kleju

Innym powodem, dla którego warto usunąć zapach papierosów z ubrań, jest to, że może to wpływać na niekorzyść rozmówcy podczas ważnej transakcji lub rozmowy biznesowej. Nierzadko woń tytoniu rozprasza, co wywołuje frustrację u drugiej strony. Stylowy mężczyzna powinien zwracać uwagę na to, aby cechować się profesjonalizmem i elegancją. Czasy, gdy papierosy były modną używką odeszły w niepamięć, a ich zapach bywa skutkiem zniechęcenia i odrzucenia ze strony innych osób. 

Woń tytoniu ciężko usunąć z ubrań, które nim przesiąknęły, przez co miesza się ona z perfumami. Niestety tak intensywny zapach trudno zniwelować za pomocą innego pachnidła. To również negatywnie wpływa na postrzeganie palaczy. Zdarza się, że osoby niepalące przebywające w ich towarzystwie czują się niekomfortowo, a drażniąca woń zwyczajnie im przeszkadza. 

jak-pozbyc-sie-zapachu-papierosow-z-ubran-1

Jesteś ciekawy, ile utrzymuje się zapach papierosów na tkaninach? Odpychająca woń może być wyczuwalna nawet przez kilka tygodni. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Przedstawiamy skuteczne sposoby na zniwelowanie przykrej woni tytoniu. 

Jak zniwelować zapach papierosów? Modowe ciekawostki

W XIX wieku palenie papierosów dopiero zaczynało być popularne, ale już wówczas zapach dymu tytoniowego przeszkadzał zarówno biernym, jak i aktywnym palaczom. Na skutek tego powstały modowe rozwiązania, których zadaniem była niwelacja drażniącej woni zarówno z ubrań, jak i z włosów. Do najpopularniejszych elementów odzieży należały czapki do palenia i kurtki powszechnie znane pod nazwą „smoking jacket”. 

Czapki do palenia były niezwykle modne w latach 1840-1880. Używali ich głównie dżentelmeni palący tytoń w swoich posiadłościach. Nakrycie chroniło włosy przed wniknięciem w nie nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego. Czapka miała cylindryczny kształt i ściśle przylegała do głowy. Najczęściej była wykonana z miękkiej dzianiny. Nakrycie stanowiło ozdobę stroju, dlatego nierzadko posiadało bogate haftowanie, wykonane złotą nitką i przypięty frędzel na górze. Zdobienia inspirowane były stylem orientalnym, zwłaszcza pochodzącym z Bliskiego Wschodu. 

Smoking jacket to kolejna część odzieży przeznaczona dla palaczy. Prototyp marynarki powstał w latach 50. XIX wieku. Klasyczna kurtka do palenia miała szalowy kołnierz, podwinięte mankiety i była zapinana na guziki. Szyto ją z aksamitu, jedwabiu lub z połączenia tych dwóch materiałów. Smoking jacket powstał na potrzeby przemysłu tytoniowego, ponieważ w tamtych czasach ten zyskiwał na popularności.
Po zjedzonym posiłku dżentelmen zakładał specjalną marynarkę i udawał się do palarni. Kurtka pochłaniała dym papierosowy oraz chroniła odzież przed zniszczeniem przez spadający popiół. Był to element stroju stosowany tylko na wyjścia do palarni – następnie odkładano go na swoje miejsce. W kolejnych latach popularność smoking jacket cały czas spadała, a obecnie marynarka jest częścią stroju wizytowego. 

Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań?

Woń dymu papierosowego może się utrzymywać na tkaninach przez dłuższy czas, szczególnie gdy ciągle podróżujesz lub spędzasz niewiele czasu w domu. Bez wątpienia najlepiej z nieprzyjemnym zapachem radzi sobie długie pranie w pralce, jednak czasami nawet ono nie jest skuteczne. Poniżej przedstawiamy, jak usunąć zapach papierosów z tkanin. 

Upierz ubrania w pralce z dodatkiem sody oczyszczonej

To najprostszy sposób na pozbycie się uciążliwego zapachu papierosów z ubrań. Dodatek sody oczyszczonej sprawi, że zniwelujesz dokuczliwą woń z tkanin, a dodatkowo doczyścisz trudne zabrudzenia. Jeśli chcesz usunąć zapach dymu, upierz ubrania w najwyższej temperaturze, jaką tolerują czyszczone tkaniny. Gorąca woda zmiękcza włókna, otwierając je, dzięki czemu cząsteczki dymu znikają. 

Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań używając tego sposobu? Do pralki wsyp 1 szklankę sody oczyszczonej, a następnie włącz standardowy cykl prania. Jeśli Twoje ubrania wymagają czyszczenia ręcznego, spróbuj dodać do ciepłej wody ½ szklanki sody oczyszczonej, poczekaj, aż się rozpuści, a następnie upierz. Pamiętaj, aby wcześniej upewnić się, że Twoje ubranie może być czyszczone na mokro.

Przeczytaj także: Jak prać koszule szyte na miarę? Poradnik krok po kroku

Wyprasuj ubrania w wysokiej temperaturze

Gdy Twoje ubrania mogą być prasowane w wysokich temperaturach, możesz użyć żelazka, aby nieco zniwelować woń tytoniu. Uprzednio sprawdź metkę i upewnij się, że możesz zastosować to rozwiązanie. Ważna informacja – urządzenie musi posiadać funkcję parowania.

Jak zniwelować zapach papierosów korzystając z tej metody? Wystarczy, że napełnisz zbiornik urządzenia wodą destylowaną, nastawisz na najwyższą temperaturę, włączysz opcję pary, a następnie uprasujesz ubranie. Dla lepszego efektu zalecamy dodać 1 kieliszek czystego spirytusu, który efektywnie zneutralizuje zapach dymu tytoniowego. 

Przydatna dawka wiedzy: Jak prasować len, aby go nie zniszczyć? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Próżniowy worek z dodatkiem zapachowym

Ubrania przesiąknięte nieprzyjemną wonią możesz zamknąć w próżniowym worku wraz z dodatkiem olejku eterycznego lub chusteczek zapachowych do suszarki. Akcesoria nie powinny bezpośrednio dotykać ubrań, więc dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w woreczku przepuszczającym zapachy. Warto również wymieszać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego z destylowaną wodą, a następnie skropić ubrania powstałym roztworem. W zamkniętym worku przejdą one wonią ulubionego aromatu. 

Łaźnia dla ubrań

To trik, który szczególnie przydaje się w przypadku rzadko noszonej i trudnej w praniu odzieży. Są to m.in. nich kurtki, płaszcze oraz wszelkiego rodzaju odzież wierzchnia. Aby zastosować sposób, należy zagotować wodę, wlać ją do średniej wielkości miski i wymieszać ze szklanką octu. Odzież umieść bezpośrednio nad pojemnikiem z przygotowanym roztworem. Sposób ten świetnie się sprawdza w małych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Najlepiej czyścić ubrania w zamkniętej łazience. Jeśli drażni Cię zapach octu – dodaj do mieszanki kilka kropel olejku eterycznego. 

Sprawdź również: Ozonowanie ubrań – co musisz wiedzieć? Czy ozonowanie niszczy ubrania?

Teraz już wiesz, jak usunąć zapach papierosów z ubrań!

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zniwelować zapach papierosów z ubrań. Wbrew pozorom to nie takie trudne zadanie, a wyczuwalna woń perfum lub olejków eterycznych jest dużo bardziej przyjazna, niż zapach tytoniu. Jeśli szukasz wymarzonych ubrań, zapraszamy do sklepu Cafardini. Nie tylko podpowiemy Ci, jak dbać o tkaniny, ale i zadbamy o to, abyś dobrze się prezentował – skorzystaj z formularza i umów konsultację z naszym Doradcą. Polecamy również szycie na miarę, dzięki któremu masz pewność, że Twoje ubranie będzie idealnie na tobie leżeć.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności