Miała miejsce tragedia i teraz zastanawiasz się, jak usunąć klej z ubrania? Postaramy się pomóc Ci uratować tkaninę i usunąć z niej zabrudzenie. Mamy na to kilka niezawodnych sposobów. Zobacz sam!

Spis treści:
1. Klej na ubraniach – dlaczego jest to problem?
2. Jak usunąć klej z ubrań? 5 porad
3. Zabrudzenia z kleju nie będą Ci straszne!

W internecie znajdziesz wiele odpowiedzi na pytanie: jak usunąć klej z ubrania? Przetestowaliśmy je dla Ciebie i wybraliśmy te naprawdę skuteczne. Zatem nie załamuj rąk i nie wyrzucaj zaplamionej odzieży – nasze porady pomogą Ci ją uratować. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Klej na ubraniach – dlaczego jest to problem?

Plamy bywają problematyczne i trudne do usunięcia, a jednym z najtrudniejszych zabrudzeń jest klej, który wniknął we włókna tkaniny. Kleje zawierają substancje chemiczne, które szybko wnikają we włókna i mogą zniszczyć ich strukturę, lub spowodować trwałe odbarwienia. Co więcej, plama z kleju niemal natychmiast staje się sztywna i najczęściej jest na tyle widoczna, że ubranie nie nadaje się już do noszenia. 

Zobacz także: Współczesny Pan Młody – garnitur ślubny 2022 w najlepszym wydaniu

Możesz oczywiście przeznaczyć swoją ulubioną koszulę na czyściwo lub wyrzucić ją z żalem. Najpierw spróbuj mimo wszystko usunąć plamę. Zanim jednak sięgniesz po rozpuszczalniki lub inną silną chemię – spróbuj domowych sposobów, które dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Zaczerpnij inspiracji: Bikiniarze, czyli kolorowe marynarki, krawaty i buty na słoninie w PRL

Jak usunąć klej z ubrań? 5 porad

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, by usunąć plamy z kleju. Dlaczego? To proste – kleje i tkaniny są różne, więc lepiej zastosować rozwiązanie dedykowane konkretnemu problemowi niż zniszczyć ubranie. 

Jak usunąć zaschnięty klej biurowy z ubrań?

Klej biurowy jest najłatwiejszy do usunięcia. Ze względu na fakt, że rozpuszcza się w wodzie, wystarczy wyprać ubranie tak jak zwykle i po zaschnięciu nie będzie śladu. Uważaj na kleje barwione, bo i takie znajdziesz w biurku dziecka. Mają dość intensywne kolory i zdarza się, że po praniu zaschnięcie zniknie, ale kolor pozostanie. Dlatego plamy z kolorowego kleju warto zaprać ręcznie jeszcze przed włożeniem do pralki. 

Przecztaj również: Co zrobić, żeby koszula nie wychodziła ze spodni? Zobacz 4 sposoby!

Jak usunąć klej „kropelka” z ubrania?

Zastanawiasz się, jak usunąć „kropelkę” z ubrań? Kleje tego typu zasychają błyskawicznie, przy okazji tworząc zwartą strukturę. Kiedy płynny, chemiczny klej wniknie we włókna, wówczas mogą one ulec trwałemu zniszczeniu. Czy można usunąć taką plamę? Zanim wyrzucisz zaplamione ubranie – spróbuj je uratować. Przyda się do tego aceton lub zmywacz do paznokci.

Przeczytaj również: Granatowy garnitur – idealny partner na każdą okazję?

Trzeba nimi namoczyć plamę za pomocą miękkiej szmatki lub wacika i poczekać, aż włókna znów staną się elastyczne. Kiedy zaschnięcie odpuści, wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie z mydłem i upierz tak jak zawsze. Niestety, jeśli tkanina ma dodatek włókien syntetycznych, to może się okazać, że usunięcie plamy jest niemożliwe, a substancje chemiczne zawarte w kleju zdążyły już zareagować z tkaniną, niszcząc ją. 

Jak usunąć klej z ubrania. Pranie ręczne

Jak usunąć klej na gorąco z ubrania?

Klej silikonowy, którego używamy do pistoletów modelarskich, nie będzie problemem w przypadku gładkich tkanin, których włókna są tkane w sposób zwarty. Klej na gorąco nie przeniknie do ich struktury, więc wystarczy poczekać aż wyschnie i delikatnie ściągnąć warstwę kleju z tkaniny. Niestety na niektórych materiałach pozostawi po sobie „tłuste” plamy. Możesz próbować wywabić je odplamiaczem, a następnie uprać ubranie jak zwykle. Jeśli ubrudziłeś klejem wełniany sweter o luźnym splocie, uważaj, aby podczas usuwania zaschniętej masy nie zaciągnąć dzianiny. 

Dowiedz się więcej: Jak rozciągnąć skurczony sweter? 5 porad

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?

Zdarza się, że nowe ubrania mają na sobie naklejki, które pozostawiają po sobie białe plamki. Na szczęście sposób na to, jak usunąć klej po metce z ubrania, nie jest skomplikowany. Wystarczy pozostałości po naklejce zrolować pod palcami i usunąć pozostałości za pomocą szczotki do ubrania. Nie będzie plam i tkanina nie ucierpi podczas tego procesu, pod warunkiem, że zrobisz to z wyczuciem.

Jak usunąć klej z ubrania po naszywce?

Naszywki przykleja się na ubraniu za pomocą żelazka, zatem zastosowano tu klej, który reaguje na wysoką temperaturę. Tą samą metodą trzeba usuwać jego pozostałości z tkaniny. Potrzebne będzie żelazko z funkcją pary lub parownica do ubrań. Uruchom urządzenie i skieruj strumień pary na plamę. Po 30 sekundach klej powinien się rozpuścić. Teraz wystarczy uprać ubranie jak zwykle. 

Jak usunąć klej z ubrania. Żelazko

Zabrudzenia z kleju nie będą Ci straszne!

Teraz już wiesz, jak usunąć klej z ubrania. Jednak na koniec – jeszcze jedna ważna rada. Jeśli nieszczęśliwie zaplamiłeś klejem jedwab, kaszmir lub wełnę – zanieś ubranie do pralni chemicznej. Takie tkaniny bardzo łatwo zniszczyć stosując domowe sposoby lub chemiczne rozpuszczalniki.

Uniknij faux-pas: Jak się ubrać na pogrzeb latem, zimą i jak dobrać dodatki – poradnik

Profesjonaliści powinni poradzić sobie z plamą i uratować cenne ubrania. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące pielęgnacji tkanin, lub szukasz ubrań najlepszej jakości, porozmawiaj z doradcą Cafardini