Przez nieuwagę zaplamiłeś się klejem i teraz zastanawiasz się, jak usunąć klej z ubrania? Postaramy się pomóc Ci uratować tkaninę i pozbyć się zabrudzeń. Mamy na to kilka niezawodnych sposobów. Zobacz sam!

Spis treści:
1. Klej na ubraniach – dlaczego jest to problem?
2. Jak usunąć klej z ubrań? 6 porad
3. Nie możesz usunąć plam z kleju? Inne sposoby na uratowanie ulubionych ubrań
4. Zabrudzenia z kleju nie będą już dla Ciebie zmartwieniem!

Klej na ubraniach – dlaczego jest to problem?

Plama z kleju na ubraniu to spory kłopot – o ile klej biurowy spierze się i po plamie nie pozostanie ślad, to silniejsze kleje potrafią zniszczyć tkaniny. Jest to zdecydowanie jedno z najtrudniejszych zabrudzeń. Mocno widoczne na ciemnych tkaninach. Przed negatywnym działaniem kleju szczególnie należy chronić ubrania powstałe z naturalnych materiałów, aby nie uszkodzić delikatnych włókien.

Przeczytaj także: Dwurzędowy garnitur – wełna 120s. Stylowa realizacja Cafardini pod lupą

Skład tego typu produktów zawiera substancje chemiczne, które szybko wnikają we włókna i mogą zniszczyć ich strukturę, lub spowodować trwałe odbarwienia. Plama z kleju niemal natychmiast staje się sztywna i najczęściej jest na tyle widoczna, że ubranie nie nadaje się już do noszenia. Co więcej, prasowanie takiego zanieczyszczenia grozi uszkodzeniem żelazka.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Jeśli nie wiesz, jak usunąć klej z ubrania, nie załamuj rąk i nie wyrzucaj poplamionej odzieży – nasze porady pomogą Ci ją uratować. Trudne do usunięcia zabrudzenie nie musi oznaczać konieczności wyrzucenia ubrania. Zanim sięgniesz po rozpuszczalniki lub inną silną chemię, wypróbuj przygotowane przez nas domowe sposoby.

Sprawdź również: Jak sprać czerwone wino z ubrania? Zobacz 5 porad

Jak usunąć klej z ubrań? 6 porad

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, by usunąć plamy z kleju. Takie produkty różnią się między sobą składem, więc zastosuj rozwiązanie dedykowane konkretnemu artykułowi. Znaczenie ma także rodzaj tkaniny, ponieważ nie każda dobrze zareaguje na domowe i chemiczne rozpuszczalniki. Jeśli chcesz usunąć klej z delikatnej tkaniny lub syntetyku, wypróbuj tę metodę np. na mniej widocznym fragmencie ubrania, aby sprawdzić, jaka będzie reakcja.

Potrzebujesz nowej garderoby? Zaufaj nam i postaw na spodnie, koszule, kamizelki i całe garnitury szyte na miarę!

Jak usunąć zaschnięty klej biurowy z ubrań?

Klej biurowy jest najłatwiejszy do usunięcia. Ze względu na fakt, że rozpuszcza się w wodzie, wystarczy wyprać ubranie tak jak zwykle, a po plamie nie będzie śladu. Uważaj jednak na kleje barwione – mają dość intensywne kolory i zdarza się, że po praniu zaschnięcie zniknie, ale kolor pozostanie. Dlatego też zabrudzenia z kolorowego kleju zapierz ręcznie jeszcze przed włożeniem odzieży do pralki. Może się również okazać, że barwnik będzie na tyle silny, że trzeba usunąć go za pomocą odplamiacza. Zastosuj się wówczas do zaleceń producenta wybranego przez Ciebie preparatu. Daje Ci to gwarancję, że środek nie zniszczy tkaniny i usunie trudną plamę. 

Warto wiedzieć: Jak prać koszule szyte na miarę? Poradnik krok po kroku

Jak usunąć klej „kropelka” z ubrania?

Zastanawiasz się, jak usunąć „kropelkę” z ubrań? Kleje tego typu zasychają błyskawicznie, przy okazji tworząc zwartą strukturę. Kiedy płynny, chemiczny klej wniknie we włókna, wówczas mogą one ulec trwałemu zniszczeniu. Czy można usunąć taką plamę? Zanim wyrzucisz poplamione ubranie, spróbuj je uratować. Przyda Ci się do tego aceton lub zmywacz do paznokci.

Namocz nimi plamę za pomocą miękkiej szmatki lub wacika i poczekaj, aż włókna znów staną się elastyczne. Kiedy zaschnięcie odpuści, wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie z mydłem i wypierz. Niestety, jeśli tkanina ma dodatek włókien syntetycznych, usunięcie plamy może być niemożliwe, ponieważ substancje chemiczne zawarte w kleju mogą zdążyć zareagować z materiałem, niszcząc go. 

Dowiedz się również: Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań? Kompleksowy poradnik

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?

Zdarza się, że nowe ubrania mają na sobie naklejki, które pozostawiają po sobie białe plamki. Na szczęście sposób na to, jak usunąć klej po metce z ubrania, nie jest skomplikowany. Pocieraj palcami pozostałości po naklejce, a resztę usuń za pomocą szczotki do ubrania. Tkanina nie ucierpi podczas tego procesu, pod warunkiem że zrobisz to z wyczuciem. Pamiętaj, by nie naciskać szczotką na tkaninę, bo rozetrzesz drobinki kleju. Zastosuj tę technikę także, gdy nie wiesz, jak usunąć klej z taśmy klejącej z ubrania – metoda ta sprawdzi się również w tym przypadku.

Jak usunąć klej z ubrania po naszywce?

Naszywki przykleja się na ubraniu za pomocą żelazka, przez co zastosowano w nich klej, reagujący na wysoką temperaturę. Ten sam sposób nadaje się do usuwania fragmentów kleju z materiału. Potrzebujesz żelazka z funkcją pary lub parownicę do ubrań. Uruchom urządzenie i skieruj strumień pary na plamę. Po 30 sekundach klej powinien się rozpuścić. Możesz usunąć też jego nadmiar, delikatnie go zeskrobując. Teraz upierz ubranie jak zawsze. Pod żadnym pozorem nie prasuj plamy żelazkiem – nie tylko zabrudzisz stopę, ale i przypalisz klej wraz z włóknami materiału. 

Przeczytaj też: Jak wyprasować marynarkę, czyli prasowanie marynarki krok po kroku

Jak usunąć klej z ubrania? Cafardini

Jak usunąć klej żywiczny z ubrań?

Plamy z żywicy można śmiało zaliczyć do tych najtrudniejszych. Ta kleista substancja pozostawia ciemne plamy na tkaninach i skórze. Żywica nie reaguje też na wodę i nie rozpuszcza się w niej, nawet we wrzątku. Konieczne jest zatem sięgnięcie po inne rozwiązania. 

Pierwszym z nich jest olejek z drzewa herbacianego. Jest to naturalny rozpuszczalnik, który możesz zastosować podczas usuwania wielu trudnych plam, nie tylko z żywicy. Jak go użyć? Nałóż olejek na patyczek kosmetyczny i przenieś go na plamę z kleju żywicznego. Delikatnie pocieraj, aby plama zareagowała. Ponadto przygotuj roztwór octu i wody w proporcjach 1:3. Nasącz nim plamę przy pomocy wacika lub płatka kosmetycznego.

Możesz również spróbować usunąć klej żywiczny za pomocą żelazka. W wysokiej temperaturze stanie się ponownie płynny i łatwiej usuniesz go z tkaniny. Potrzebujesz żelazka i dwóch kawałków papieru do pieczenia. Żelazko nagrzej do temperatury podanej na metce ubrania. Papier włóż pomiędzy tkaninę i deskę oraz pod stopę żelazka w miejscu zabrudzenia. Następnie przejedź kilkakrotnie po papierze, a klej pod nim powinien się rozpuścić. Nie rezygnuj z podłożenia papieru – prasowanie plamy z kleju może skończyć się uszkodzeniem stopy żelazka. Co więcej, możesz w ten sposób powiększyć plamę, rozprowadzając roztopiony klej żelazkiem po materiale. 

Polecamy także: Czyszczenie garnituru szytego na miarę. Wyjaśniamy, kiedy można to zrobić samemu

Nie możesz usunąć plam z kleju? Inne sposoby na uratowanie ulubionych ubrań

Jeśli trudne powstały na ubraniach wizytowych, które z reguły są szyte z bardziej wymagających tkanin, jedynym sposobem na ich uratowanie będzie oddanie ich do pralni. Istnieją takie tkaniny, których absolutnie nie wolno prać w pralce, nie wspominając o traktowaniu ich rozpuszczalnikami. Pralnie chemiczne mają do dyspozycji inne, dedykowane do konkretnych tkanin preparaty odplamiające. Dodatkowo pracownik pralni będzie wiedział, w jaki sposób usunąć plamę, by nie zniszczyć tkaniny. Oczywiście wizyta w pralni nie daje stuprocentowej pewności, że ubranie zostanie uratowane, ale szansa istnieje, więc warto spróbować. 

Jak usunąć klej z ubrania? Cafardini 2

Innym rozwiązaniem jest sprytne zamaskowanie trudnej plamy. Uda się to w przypadku ubrań casualowych. Garnitur z zabawną naszywką lub haftem raczej nie będzie nadawał się do noszenia w eleganckie miejsca. Wyjątkiem są ozdobne łaty na łokciach marynarki – jeśli plama znajduje się w tym miejscu, możesz próbować takiego triku. Co prawda, marynarka straci oficjalny charakter, ale będzie nadawać się do noszenia na inne okazje. Na tego typu przeróbki najlepiej wybrać się do krawca. Pracownia dobierze materiał i zaproponuje dodatkowe poprawki, które zmienią charakter ubrania i skutecznie zamaskują plamę.

T-shirt, koszulkę polo lub casualową koszulę da się uratować bez kłopotu. W pasmanteriach dostępne są różnego rodzaju naszywki i aplikacje, którymi sprytnie zakryjesz plamę. Wielkość naszywki  dopasuj  do plamy a jeśli trzeba, zastosuj więcej niż jedną, by stworzyć atrakcyjną kompozycję. Możesz w ten sposób zupełnie odmienić charakter ubrania i z całą pewnością uratujesz je przed wyrzuceniem na śmietnik. 

Zabrudzenia z kleju nie będą już dla Ciebie zmartwieniem!

Teraz już wiesz, jak usunąć klej z ubrania. Jeśli nieszczęśliwie zaplamiłeś klejem trudniejsze materiały, takie jak jedwab, kaszmir lub wełnę, zanieś ubranie do pralni chemicznej. Tkaniny te bardzo łatwo zniszczyć, stosując domowe sposoby lub chemiczne rozpuszczalniki. Również tkaniny syntetyczne należy ostrożnie traktować rozpuszczalnikami. Ich skład może trwale zmienić strukturę włókien. Podobnie dzieje się w przypadku ubrań kolorowych, ponieważ nie zawsze proces barwienia gwarantuje trwałość koloru po kontakcie z chemią. 

Jeśli Twoje dotychczasowe ubrania uległy zniszczeniu lub zabrudzeniu i chcesz sprawić sobie nowy element garderoby, postaw na szycie na miarę. Nasi Doradcy nie tylko wybiorą dla Ciebie idealny fason i stworzą wymarzony garnitur bądź koszulę, ale dodatkowo udzielą Ci niezbędnych wskazówek dotyczących tego, jak dbać o tkaninę.

Zaufaj nam i zaplanuj wizytę w naszej warszawskiej pracowni!




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności