Rozmowa kwalifikacyjna trwa średnio kilkanaście minut — to niewiele czasu, aby zaprezentować wszystkie swoje zalety. Dlatego swój profesjonalizm powinieneś wyrazić starannie dobraną stylizacją biznesową. Podpowiadamy, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby wypaść jak najlepiej.

Spis treści:

1. Rozmowa o pracę — najważniejsze zasady
2. Jak się ubrać na rozmowę o pracę i na co zwrócić uwagę?
3. Co ubrać na rozmowę o pracę? Przykładowe stylizacje
4. Strój na rozmowę o pracę — nie zapomnij o wygodzie i komforcie

Dziesiątki badań psychologicznych wykazały, że choć bronimy się przed tym — to oceniamy ludzi po wyglądzie. Elegancko ubrany, zadbany mężczyzna wzbudza zaufanie i podziw. Podczas krótkiego spotkania nie masz zbyt wiele czasu na zrobienie dobrego wrażenia — Twoje kompetencje powinien potwierdzać więc odpowiednio dobrany strój na rozmowę o pracę. 

Rozmowa o pracę — najważniejsze zasady

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Naturalną i jedyną poprawną odpowiedzią jest: schludnie i elegancko. Przyjmujemy zasadę, że jest to rozmowa biznesowa — zatem stylizacja powinna opierać się o dobrze skrojony garnitur. Złotą zasadą dobierania stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest: lepiej ubrać się zbyt elegancko niż zbyt casualowo. Jeśli w organizacji, do której aplikujesz, obowiązuje dress code — ściśle przestrzegaj jego zasad, dobierając strój na rozmowę o pracę.

Istotne jest również to, na jakie stanowisko aplikujesz. Kandydaci do posad urzędniczych i na stanowiska managerskie powinni opierać swoje stylizacje na klasycznej elegancji. Zatem dobieramy strój i dodatki w stonowanych barwach. 

W co się ubrać na rozmowę o pracę na stanowisku wymagającym kreatywności? Tutaj możesz zrobić drobne odstępstwa od przyjętych reguł. Osoby poszukujące do pracy grafików czy designerów spodziewają się spotkania z człowiekiem o wyjątkowej osobowości. Strój to najlepszy sposób, aby zbudować wizerunek artysty w swoim fachu. Nie powinieneś przy tym rezygnować z garnituru, a jedynie uzupełnić stylizację niebanalnymi dodatkami np. kolorową poszetką lub koszulą w interesujący wzór. 

Przeczytaj także: Czym jest business dress code i jakie są jego rodzaje? Wyjaśnia ekspert

Jak się ubrać na rozmowę o pracę i na co zwrócić uwagę?

Aby odpowiedzieć na pytanie „jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną”, przeanalizujemy wszystkie elementy męskiego stroju biznesowego i podpowiemy jak je prawidłowo dobierać. 

Garnitur — wybierz model biznesowy w neutralnych kolorach — granatowym lub grafitowym. Desenie — delikatny prążek lub monochromatyczna krata są jak najbardziej dopuszczalne. Jeśli nie musisz, nie zakładaj czarnego garnituru — w powszechnej świadomości jest on przeznaczony na wyjątkowe okazje. Pamiętaj, o podstawowych zasadach noszenia marynarki — gdy stoisz, powinna być zapięta. Guzik możesz rozpiąć, gdy siedzisz. 

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Do stylizacji biznesowych wkładaj gładkie koszule — białą lub w odcieniach błękitu i szarości. Kamizelka nie jest obowiązkowa, ale gdy dobierzesz ją umiejętnie, będzie przyciągać uwagę. 

Jakie dodatki są niezbędne, a z których lepiej zrezygnować? Mucha, choć modna, nie jest trafionym wyborem na rozmowę o pracę. Zdecydowanie lepszy będzie stonowany krawat, pasujący do całości stylizacji. Strój dopełniają skórzany pasek i eleganckie buty. Gdy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się wczesną wiosną, jesienią lub zimą, do garnituru włóż elegancki płaszcz. 

Co ubrać na rozmowę o pracę? Przykładowe stylizacje

Przygotowaliśmy przykładowe stylizacje — niech będą dla Ciebie inspiracją, gdy będziesz planować, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. 

Pierwsza z nich to absolutna klasyka — granatowy garnitur z jednorzędową marynarką. Zauważ, jak świetnie kontrastują tutaj brązowe skórzane dodatki.

Dla mężczyzn, którzy nie boją się odważnych deseni mamy doskonałą propozycję. Krata w odcieniach grafitu będzie idealnie pasować na rozmowę o pracę. Garnitur jest stonowany, ale ma wyjątkowy charakter. Dzięki niemu osoby, które będą z Tobą rozmawiać, z pewnością Cię zapamiętają. 

Polecamy również: Jak się ubrać na imprezę firmową? Mężczyzna ma do wyboru kilka stylizacji – sprawdź jakich!

Strój na rozmowę o pracę — nie zapomnij o wygodzie i komforcie

Mamy nadzieję, że wiesz już jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Podstawową zasadą wyboru stroju jest jego dopasowanie — tylko w takim ubraniu będziesz prezentował się profesjonalnie. Na rozmowie kwalifikacyjnej ważne jest również to, aby Twoje ruchy były swobodne i naturalne. To sprawi, że będziesz postrzegany, jako osoba pewna siebie. Zapraszamy do naszej pracowni — mistrzowie krawiectwa przygotują dla Ciebie kompletną stylizację biznesową.