Włosi uważani są za najlepiej ubranych mężczyzn na świecie. Mimo że od zawsze łamią zasady modowej etykiety, to robią to z niebywałym wyczuciem. Włoska nonszalancja to właśnie tytułowa sprezzatura – wyjaśniamy, czym ona jest i kiedy powstała.

Spis treści:

1. Sprezzatura – co to jest?
2. Kiedy warto postawić na ten specyficzny włoski styl ubierania?
3. Sprezzatura – nasze stylizacje
4. Sprezzatura nie jest dla każdego – jak jest w Twoim przypadku?

Sprezzatura – co to jest?

Jak to możliwe, że Włosi zawsze wyglądają dobrze, chociaż ich styl diametralnie odbiega od ogólnie przyjętych norm? Otóż nie łamią oni zasad, a kreują własne. Ich stylizacje tylko z pozoru są w „artystycznym nieładzie”. Każdy element jest tu bardzo dokładnie przemyślany. Nie trzeba być Włochem, aby tak się nosić — wystarczy poznać tajemnicę dobierania ubrań i dodatków zgodnie z zasadami sprezzatury.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Sprezzatura nie jest terminem sformułowanym na potrzeby mody. Nazwa ta pochodzi od pojęcia z dziedziny muzyki, które znane było już w średniowieczu. Sprezzatura to naturalna lekkość w adaptacji utworu muzycznego. Chodzi o wykonanie go jakby od niechcenia, z pewną dozą nonszalancji. Włosi przenieśli ten termin do świata męskiej mody, aby stworzyć stylizacje, które podobnie jak utwór muzyczny są bardziej interesujące, gdy nie są „zbyt sztywne”. 

Sprezzatury nie można zdefiniować jednoznacznie — nie można powiedzieć, że jest to niedbałość w dobieraniu stroju. U podstaw sprezzatury leży niepodążanie za trendami, a odkrywanie indywidualnego stylu — zgodnego z Twoją osobowością. Sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w kolorach i idealnym dopasowaniu.

Polecamy również: Luźny styl i męska elegancja — czy można je połączyć?

Aby zrozumieć istotę sprezzatury, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że Włosi stworzyli własne pojęcie klasycznej mody męskiej. Włoski styl męski ma tę niesamowitą finezję i śmiałość. Zyskał je między innymi dzięki temu, że we Włoszech garnitury szyje się w małych pracowniach mistrzów krawieckich. Na Półwyspie Apenińskim garnitur szyty na miarę jest standardem od wielu pokoleń. Pozwala to stworzyć piękną różnorodność – nie trendy, a upodobania budują włoski styl. Mistrzowie krawieccy szyją garnitury zgodnie z potrzebami klientów – tutaj najważniejsze są potrzeby mężczyzny, który przychodzi po ubranie.

Jeśli chcesz nosić się jak stylowy Włoch, zdecyduj się na szycie na miarę w Cafardini – zarezerwuj spotkanie z naszym Doradcą, który wybierze dla Ciebie idealny fason.

O ile klasyczna moda męska rodem z Wielkiej Brytanii ma sztywny kanon i trzyma się go od wielu dekad, o tyle we Włoszech punktów odniesienia jest znacznie więcej. Po pierwsze, Włochy to kraj, który słynie z rzemiosła oraz wyszukanego designu. Obserwujemy to w każdej dziedzinie – od architektury, przez modę po proste przedmioty codziennego użytku. Włosi sami produkują materiały o wysokiej jakości. Są one zdecydowanie delikatniejsze i szlachetniejsze od tych, w których lubują się Brytyjczycy.

Jednak nie tylko tkaniny wyróżniają włoskie krawiectwo. O tym, jak powszechne jest w tym kraju szycie na miarę, świadczy choćby fakt, że wykształciły się tam aż cztery szkoły krawiectwa męskiego. Mediolan, Florencja, Rzym i Neapol mają własne tradycje krawieckie, które przekładają się na zróżnicowanie w męskiej modzie. O ile w Mediolanie męskie garnitury są najbardziej zbliżone do brytyjskich klasyków, o tyle południe rządzi się własnymi prawami.
Sprawdź także: Tkanina na garnitury – 3 rzeczy, które warto wiedzieć

Podsumowując, sprezzatura to nie tyle włoska moda męska, co niepowtarzalny styl połączony z niesztampowym podejściem. Neapolitańczycy nie muszą nosić garniturów, ale po prostu chcą to robić. Rzymianie lubią się wyróżniać i imponować. Natomiast mężczyźni z Florencji noszą się stylowo i lubują się w niecodziennych projektach. Z kolei Mediolan to miasto, w którym dobrze będzie czuł się mężczyzna hołdujący klasycznym zasadom. Jak widzisz, nie istnieje jeden włoski styl ubierania – męski szyk ma tutaj różne oblicza. Sprezzatura łączy je wszystkie, ponieważ jest to wrodzona włoska nonszalancja w modzie. 

sprezzatura

Kiedy warto postawić na ten specyficzny włoski styl ubierania?

Kontrolowana beztroska w komponowaniu stylizacji nie sprawdzi się w oficjalnych sytuacjach. Gdy obowiązuje Cię określony ubiór, wybierz klasykę – biznesowe spotkanie wymaga trzymania się sztywnego kanonu. Nonszalancja jest doskonałym sposobem na zaakcentowanie własnego stylu, ale nie zawsze będzie pasować do okazji. Dlatego jej stosowanie wymaga wyczucia i znajomości zasad. Podstawą niech pozostanie dobry, stary dress code – tam, gdzie business ataire lub white tie, nie ma miejsca na eksperymenty. Za to na spotkaniach nieformalnych możesz popuścić wodze fantazji i bawić się modą.

Reasumując, sprezzatura to najlepszy sposób na to, aby casualowe stylizacje nabrały indywidualnego charakteru. Jednym z głównych założeń jest również to, aby stworzone przez Ciebie nieoczywiste zestawienie wypadło jak najbardziej naturalnie. Oczywiście, zanim zaczniesz łamać zasady, musisz je znać — na tym polega zabawa ze stylem.
Zainspiruj się: Odcienie różu – różowa koszula (i nie tylko) w Twojej szafie

Jak już wspomnieliśmy, sprezzatura jest niedbała tylko z pozoru. Z tego powodu wszystkie elementy garderoby powinny być doskonałej jakości i idealnie wyprasowane. Pomięta koszula to wstyd, a nie nonszalancja. Ubrania nie mogą też być za małe lub zbyt duże — swobodnie będziesz czuł się wyłącznie w idealnie dopasowanych ubraniach. Szczególnie że jak już wiesz, Włosi chętnie korzystają z usług krawców, dlatego nawet z pozoru luźniejsze stylizacje budowane są z mocno dopracowanych elementów garderoby. 

Warto przeczytać: Jak prasować koszule szyte na miarę? Wyjaśnia ekspert

Na czym polega łamanie klasycznych zasad ze smakiem godnym włoskich elegantów? Zacznijmy od tego, że granica pomiędzy „artystycznym nieładem” a zwyczajnym niechlujstwem jest bardzo jasno zarysowana. A zatem, do tworzenia nonszalanckich stylizacji stosujemy elementy garderoby klasycznej – garnitur szyty na miarę, doskonałej jakości koszulę, jedwabny krawat lub fular, a całość wieńczy kolorowa poszetka.

Efekt, jaki chcesz osiągnąć, nie polega na stworzeniu przerysowanego wizerunku. Zwróć uwagę na to, że Włosi prezentują się bardzo naturalnie. Ich swoboda w ruchach i pewność siebie mocno rzucają się w oczy. Nie tylko ognisty charakter południowców ma tu znaczenie, ale również swoboda, z jaką noszą eleganckie stroje. Tajemnica tkwi w komforcie, jaki dają ubrania szyte na miarę i lekkość włoskich tkanin. Włoska moda opiera się na delikatniejszych tkaninach, choćby ze względu na klimat. 

Podczas nieformalnych spotkań możesz śmiało testować stylizacje inspirowane włoską sprezzaturą. Lekko rozluźniony krawat lub jego brak w takich sytuacjach nie będą żadną gafą. Poszetka umieszczona w brustaszy „byle jak”, a nie misternie poskładana na jeden z podręcznikowych sposobów. A może fular zamiast krawata? To wszystko mieści się w zabawie, jaką jest sprezzatura.

Wystarczy umiejętnie podwinąć rękawy koszuli i rozpiąć guzik pod szyją, zimą fantazyjnie zawiązać szalik i nosić rozpięty płaszcz tak, by jego poły łopotały na wietrze. Sprezzatura to coś absolutnie ulotnego, nieuchwytnego. Twoja sylwetka ma emanować pewnością siebie i całkowitym luzem. Chodzi o naturalność i swobodę, która tak naprawdę nie wynika z nonszalanckiego stroju.

Sprezzatura to szczegóły i niedostrzegalne na pierwszy rzut oka różnice, które sprawiają, że klasyczny strój wygląda inaczej. Kolorowa podszewka marynarki, niebanalne dodatki lub ich brak to detale, na które warto zwrócić uwagę. Budując stylizacje inspirowane sprezzaturą, przyłóż dużą wagę do drobiazgów. Twoim celem jest stworzenie interesującego wizerunku na bazie klasyków. Pamiętaj, że lustro zawsze powie Ci prawdę – jeśli w jego tafli zobaczysz eleganckiego, pewnego siebie mężczyznę z błyskiem w oku, to znaczy, że osiągnąłeś cel. 

Dodatki są niezbędne, by zbudować efektowną stylizację. Nie tylko sprezzatura wymaga ich starannego dopasowania, ale to właśnie ona daje nam ogromną dowolność. Wzorzyste akcesoria i nieoczywista kolorystyka są tu jak najbardziej na miejscu. Naturalnie nie każdy z nas ma umiejętność tworzenia eklektycznych stylizacji, które zachwycą estetów. Na szczęście dziś możesz śmiało wzorować się na mistrzach lub zlecić dopasowanie specjalistom. 

Sprezzatura – nasze stylizacje

Wiesz już czym jest sprezzatura i dlaczego warto ją stosować. Wróćmy do łamania zasad — jak daleko można się posunąć? Czasem wystarczą rozpięte guziki marynarki, spod której wystaje koszula w ciekawy wzór, aby uzyskać efekt niebanalnej elegancji. Jednym z charakterystycznych elementów tego stylu jest rozpięty kołnierzyk, co jest jak najbardziej dopuszczalne w nieformalnych zestawieniach. Mamy dla Ciebie kilka przykładów stylizacji, które można określić mianem sprezzatura.

Włoski styl ubierania w nieoczywistym wydaniu

By sprawdzić, gdzie tkwi granica pomiędzy sprezzaturą a kiczem, przyjrzyj się stylizacjom włoskiego domu mody – Gucci. Królują wśród nich bajecznie kolorowe ubrania zestawione w możliwie najbardziej nieoczywisty sposób. Odwzorowanie 1:1 to zabawa tylko dla odważnych – polecamy jednak inspirować się kontrastami oraz deseniami. Rezygnacja z koszuli, a także buty w wyrazistym kolorze wystarczyły, by ten bardzo specyficzny strój z białą dwurzędówką nabrał swobodnego i męskiego charakteru.

Każdą zasadę można złamać, byle ze smakiem

Ryan Reynolds podczas wydarzenia Met Gala 2022 wystąpił w wyjątkowej kreacji. Aksamitny smoking szyty przez Ralpha Laurena z pozoru wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak dodatki i koszula nadały mu wyjątkowego wyglądu. Biała muszka, kamizelka i koszula na guziki zdobione perełkami to white tie w klasycznym wydaniu. Czy aksamitna marynarka smokingowa była gafą? Absolutnie nie – i tu mamy doskonały przykład wysmakowanej sprezzatury. 

Odważnie łącz faktury i kolory

Klasyka skłania się ku temu, by oszczędnie stosować wyraziste desenie. Sprezzatura również stawia na prostotę i luz, ale pozwala na zdecydowanie większą dowolność. Bajecznie kolorowy wzór paisley może wystąpić w duecie z prążkiem i nie będzie to błędem. Sekret tkwi w tym, abyś dobrze czuł się w takiej stylizacji. Jeśli takie zestawienie przypadnie Ci do gustu, to dlaczego tego nie wykorzystać? 

Sprezzatura nie jest dla każdego – jak jest w Twoim przypadku?

Sprezzatura nie polega na kopiowaniu gotowych stylizacji — chodzi o wyrażenie siebie i luźną interpretację. Absolutną indywidualność stroju wyrazisz za pomocą ubrań szytych na miarę – otrzymujesz możliwość wyboru kolorów tkanin i fasonów, w których czujesz się dobrze i które podkreślają Twoje atuty. Dzięki temu będziesz mógł bawić się stylem z taką gracją, jak robią to Włosi. Zapraszamy na konsultację do naszej pracowni — za pomocą formularza umów się na wizytę, na której nasz Doradca Modowy pomoże Ci dobrać dodatki, wyrażające Twój indywidualny styl.

Zainspirowała Cię włoska sprezzatura? Specjaliści Cafardini pomogą Ci stworzyć pełen look w tym stylu w naszych pracowniach w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Częstochowie!
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności