Rozlane wino na białej koszuli może skutecznie zepsuć humor, nawet podczas najprzyjemniejszego spotkania. Chociaż tego typu zabrudzenia mogą być uciążliwe, znamy na nie sposób! Sprawdź, jak sprać czerwone wino i nie martw się o plamy!

Spis treści:
1. Plama z czerwonego wina – dlaczego jest to problem?
2. Jak sprać czerwone wino z ubrania? Instrukcja krok po kroku
3. Wiesz już, jak usunąć plamy z czerwonego wina

Plama z czerwonego wina – dlaczego jest to problem?

Jednym z najbardziej uciążliwych zabrudzeń na odzieży są plamy z czerwonego wina. To powszechny problem, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, by rozlać napój. Na szczęście nie oznacza to, że Twoja koszula będzie nadawała się do wyrzucenia. W poniższym tekście podpowiemy, jak usunąć plamy z wina tak, by nie pozostał po nich żaden ślad. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Podczas wyjścia ze znajomymi, zauważyłeś na Twojej koszuli rozlane, czerwone wino? „Plama – jak usunąć, aby nie zniszczyć materiału?” to niewątpliwie pierwsza myśl, która przychodzi do głowy w takiej sytuacji. Jeżeli choć raz zmagałeś się z tym problemem, pewnie doskonale pamiętasz, jak się wtedy zaniepokoiłeś. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu plamy nie są łatwe do usunięcia, a intensywny kolor wina pozostawia bardzo widoczny ślad. Dodatkowy problem pojawia się wtedy, gdy plama powstaje podczas spotkania w restauracji, kiedy to zmiana stroju okazuje się niemożliwa. 

jak-sprac-czerwone-wino-1

Co więcej, obawa o nieodwracalne zniszczenie ulubionej koszuli może skutecznie zepsuć Ci nastrój. Jeżeli jednak zareagujesz odpowiednio szybko, zaraz po pojawieniu się problemu, masz szansę bez problemu się go pozbyć. Jak wywabić plamy z czerwonego wina? Metod jest naprawdę wiele. W większości przypadków pozwolą Ci one dokładnie pozbyć się zabrudzenia – nie ma więc powodów do paniki. Chociaż widoczna plama na środku ubrania może sprawić Ci dyskomfort, jest to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Postaraj się obrócić ją w żart i wykorzystaj poniższe wskazówki.

Przydatna wiedza: Czyszczenie garnituru szytego na miarę. Wyjaśniamy, kiedy można to zrobić samemu

Jak sprać czerwone wino z ubrania? Instrukcja krok po kroku

Istnieje wiele sposobów na to, jak usunąć plamę z czerwonego wina. Nie wszystkie metody są jednak w pełni skuteczne. Jeżeli chcesz uratować ubranie, zwróć uwagę na typ materiału. Dzięki temu szybko i sprawnie pozbędziesz się problemu, a Twoje poplamione ubranie będzie znów wyglądało jak nowe.

Domowe sposoby na usunięcie plamy

Podczas usuwania plamy z wina najważniejsze jest szybkie działanie. Właśnie dlatego bardzo dużą popularnością cieszą się domowe sposoby usuwania wina. Najlepiej od razu zdejmij zabrudzone ubranie. Na samym początku przyłóż do niego ścierkę lub inny kawałek materiału, a wchłonie on ciecz. Pamiętaj jednak o tym, by nie pocierać plamy, ponieważ takie działanie może ją jeszcze bardziej powiększyć.
Tego typu plamę możesz osuszyć również przy pomocy talku, który wchłonie wino z materiału. Zajmuje to jednak czasem nawet kilka godzin. Do usunięcia plamy może posłużyć również sól. Wystarczy posypać nią zabrudzenie, odczekać chwilę i przepłukać tkaninę. W podobny sposób zadziała także soda oczyszczona. 

Jak uniknąć uszkodzenia materiału w przypadku delikatnych tkanin?

Przedstawione sposoby pomogą Ci skutecznie pozbyć się plam, jednak niektóre rozwiązania mogą uszkodzić bardzo delikatne materiały. Jak sprać wino w takim przypadku? Jeżeli poplamiłeś ubranie uszyte z satyny, aksamitu lub jedwabiu, zastąp sól mąką ziemniaczaną. Następnie posyp nią plamę i rozcieńcz w wodzie. Całość, tak jak w przypadku poprzednich metod, przepłucz zimną wodą, a na samym końcu wypierz ubranie.
Kolejnym sprawdzonym, domowym sposobem na plamy z wina, jest nasączenie zabrudzonego miejsca sokiem z cytryny. Już kilka kropel, które wchłoną się w tkaninę, pomogą w usunięciu plamy. W walce z zabrudzeniami posłuży Ci również mleko. Jeżeli zdecydujesz się właśnie na tę metodę, nasącz ściereczkę mlekiem i delikatnie pocieraj tak, by plama nie rozszerzała się na czyste partie materiału.

Sprawdź również: Jak prać koszule szyte na miarę? Poradnik krok po kroku

Detergenty, które pomogą usunąć plamy

Oprócz domowych sposobów na usuwanie plam z czerwonego wina, polecamy także dedykowane do tego celu detergenty. Warto mieć w swojej domowej pralni odplamiacze, które niezawodnie poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami. Dzięki nim będziesz mógł działać szybko, bez konieczności zastanawiania się, jakich składników użyć do konkretnych plam.
Na rynku bez trudu znajdziesz odplamiacze dedykowane do konkretnych typów tkanin czy kolorów. Pozwoli Ci to dobrać najskuteczniejsze rozwiązanie do Twojego problemu. Najczęściej tego typu produkty nakłada się bezpośrednio na plamę na określony czas. Następnie pierze się ubranie w tradycyjny sposób. Przed zastosowaniem tego typu środków, zapoznaj się dokładnie z instrukcją, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty i nie uszkodzić materiału.

jak-sprac-czerwone-wino-12

Jak usunąć plamy z wina, jeśli jesteś poza domem?

Nie zawsze po rozlaniu wina masz możliwość zdjęcia ubrania. Jak sprać czerwone wino w restauracji? Przede wszystkim zadbaj o to, aby plama nie zaschnęła. Staraj się więc cały czas trzymać na niej mokrą ścierkę. Możesz spróbować także zamówić kieliszek białego wina i w ten sposób usunąć plamę. Jest to możliwe dzięki składnikom białego wina, które pomagają w wywabianiu trudnych zabrudzeń. Przydatna będzie również wspomniana już sól kuchenna, którą należy rozsypać na powstałej plamie.
Najważniejsze jest to, by zabrudzone miejsce cały czas było wilgotne. Gdy wrócisz do domu, od razu wypierz ubranie w pralce lub ręcznie w wodzie z mydłem. Zajmując się w ten sposób plamą, masz większe szanse na pozbycie się jej nawet z bardzo jasnych ubrań.

Dowiedz się również: Pranie kurtki w pralce — instrukcja krok po kroku

Jak usunąć stare plamy z czerwonego wina?

Jeżeli jednak plama zdążyła zaschnąć lub zauważyłeś ją dopiero po pewnym czasie, jej usunięcie może być bardziej problematyczne, co nie oznacza, że będzie to niemożliwe. Jak sprać wino w takiej sytuacji? Nałóż na zabrudzone miejsce krem do golenia na około 5-10 minut. Po tym czasie spłucz go i wypierz ubranie. Zasuszony krem możesz również delikatnie zeskrobać.
W przypadku białych tkanin warto też spróbować użyć wody utlenionej 10% lub spirytusu. Namocz w nich zabrudzone miejsce, przepierz najpierw ręcznie, a później w pralce. Ta metoda nie sprawdza się jednak w przypadku kolorowych materiałów. Jeżeli więc wino rozlało się na niebieską koszulkę, zastąp spirytus amoniakiem. Wystarczy jego niewielka ilość i pozbędziesz się kłopotu. Ważne jest jednak to, by prać takie ubrania w niskich temperaturach. Pomoże Ci to uniknąć utrwalenia plam.

Skorzystaj z usług pralni chemicznej

Starą plamę z wina nie zawsze można usunąć w szybki i skuteczny sposób. Czasami nawet najlepsze metody zawodzą, a plama cały czas się utrzymuje. W takiej sytuacji Twoją ostatnią deską ratunku pozostaje pralnia chemiczna. Być może przy pomocy specjalistycznych środków czystości i sprzętu uda Ci się uratować Twoje ubrania.
Usuwanie plamy warto pozostawić profesjonalistom także wtedy, gdy pobrudzisz wyjątkowo kosztowną odzież. Jeżeli rozlejesz kieliszek wina na szytą na miarę koszulę z drogich materiałów, nie próbuj jej ratować domowymi sposobami. Możesz w ten sposób tylko pogorszyć sytuację, a niektóre składniki mogą dodatkowo zniszczyć delikatne tkaniny. Aby tego uniknąć, pilnuj, by plama nie zaschnęła i jak najszybciej oddaj Twoje ubrania do pobliskiej pralni. 

Polecamy także: Jak prasować len, aby go nie zniszczyć? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Wiesz już, jak usunąć plamy z czerwonego wina

Plama z czerwonego wina bez wątpienia może być kłopotliwa. Istnieje jednak wiele sposobów na to, jak sprać czerwone wino z różnych tkanin. Gdy będziesz wybierać najlepszą spośród opisanych przez nas metod, weź pod uwagę rodzaj materiału, z którego uszyto poplamioną odzież. W przypadku drogiego, szytego na miarę garnituru, lepiej unikaj samodzielnego odplamiania. Może ono prowadzić do uszkodzenia wysokiej jakości materiałów. Jeżeli jednak zabezpieczysz odpowiednio zabrudzone miejsce, w profesjonalnej pralni chemicznej, z pewnością uda się uratować Twój strój.
Czy zdarzyło Ci się już kiedyś samodzielnie usuwać plamy z czerwonego wina? Jakie metody zastosowałeś i jaki uzyskałeś rezultat? Chętnie poznamy Twoje sprawdzone sposoby na usuwanie trudnych plam. Jeśli nie możesz doprać Twojej ulubionej koszuli, zdecyduj się na szycie na miarę w Cafardini. Stworzymy dla Ciebie idealnie dopasowaną koszulę oraz udzielimy porad, jak o nią dbać.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności