Zmechacone ubranie wydaje się zniszczone i nieestetyczne, co odbiera nam radość z zakładania go. Na szczęście przygotowaliśmy kilka prostych sposobów na to, jak usunąć „kulki” z ubrań. Sprawdźcie koniecznie!

Spis treści

1. Zmechacony sweter albo płaszcz – jak do tego dochodzi?
2. Jak usunąć „kulki” z ubrań? 4 porady na zmechacenia
3. Zmechacenia na ubraniach nie będą już dla Ciebie problemem!

Nie ma nic gorszego, niż zmechacony sweter, który był naszym ulubionym elementem garderoby na chłodniejsze dni. Znane wszystkim „kulki” pojawiają się najczęściej na sweterkach, płaszczach czy bluzach, przez co ubranie nie wygląda już tak dobrze.

Co więcej, zmechacenia mogą pojawić się zarówno na materiałach naturalnych, takich jak wełna czy kaszmir, jak również na tkaninach wykonanych syntetycznie. Wiele zależy od tego, w jaki sposób dbamy o określone ubranie. Podpowiadamy zatem, jak usunąć zmechacenia skutecznie, używając do tego wyłącznie łatwo dostępnych metod. 

Zmechacony sweter albo płaszcz – jak do tego dochodzi?

Zmechacony płaszcz to powszechny problem. Charakterystyczne „kulki” pojawiają się na często noszonych ubraniach w miejscach, które są narażone na przetarcia. Eksperci nazywają to zjawisko peelingiem. Dzieje się tak, ponieważ włókna, z których wykonana jest tkanina, rozkręcają się, stają się pulchne i same zwijają się w grudki materiału. Dlaczego tak się dzieje? Przedstawiamy kilka powodów:

– jakość i struktura płótna – wybierając ubrania, warto spojrzeć na gęstość tkaniny; im lepiej włókna przylegają do siebie, tym mniejsze ryzyko powstawania „kulek”;
– wełnistość – taka cecha sprawia, że zmechacenia prawdopodobnie będą pojawiać się częściej;
– niewłaściwa opieka tkanin – warto przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji materiału podanych na metkach ubrań, dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko powstawania zmechaceń.

Nie wszystkimi powodami powinniśmy się jednak przejmować, ponieważ poniżej przygotowaliśmy kilka sposobów na to, jak usunąć kulki z ubrań. 

Przeczytaj również: Czyszczenie płaszcza – 5 porad, które musisz znać

Jak usunąć „kulki” z ubrań? 4 porady na zmechacenia

Aby pozbyć się kulek z ubrań, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczą łatwo dostępne domowe przedmioty o chropowatej strukturze, które pozwolą na skuteczne usunięcie zmechaceń. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, najlepiej wypróbować ją na małym fragmencie tkaniny w niewidocznym miejscu. Dzięki temu nieinwazyjnie sprawdzisz, jak usunąć zmechacenia ze swetra. 

1. Dobry pumeks

To najstarsza metoda pozwalająca na skutecznie usunięcie zmechaceń. Rozłóż ubranie na twardej, prostej powierzchni i przytrzymaj delikatnie materiał jedną ręką. Drugą delikatnie pociągaj i nie naciskaj zbyt mocno na ubranie, wyczesując odpowiednio zmechacone włókna. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się kulek. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie, aby nie zniszczyć materiału. 

2. Jednorazowa maszynka do golenia

Jak usunąć zmechacenia z płaszcza? Na to pytanie zna odpowiedź każdy, kto choć raz robił to z pomocą maszynki do golenia. Ułóż ubranie na płaskiej powierzchni i przesuwaj po niej maszynką delikatnymi ruchami, tak by nie przeciąć materiału. Tej metody nie powinno jednak używać się zbyt często, ponieważ za każdym razem delikatnie uszkadzamy ubranie. Aby temu zapobiec, lepiej zastosować lekko przytępioną maszynkę.

jak usunąć kulki z ubrań - golarka

3. Szorstka gąbka do mycia naczyń

W tym przypadku skorzystaj z szorstkiej strony gąbki do mycia naczyń, aby pozbyć się nieestetycznych zmechaceń. Pocieraj nią w taki sposób, jak w przypadku zastosowania pumeksu, pamiętając o delikatnych ruchach.

4. Elektryczna golarka do ubrań

To doskonały sposób na to, jak pozbyć się zmechaceń z ubrań. Elektryczna golarka robi to szybko i skutecznie. Dodatkowo posiada wbudowany pojemnik, w którym gromadzą się zmechacenia. Dzięki temu masz pewność, że żadna kulka nie przyczepi się z powrotem do materiału. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy go opróżnić i volia!

Zobacz także: Jak usunąć wosk z ubrania? 3 skuteczne sposoby

Zmechacenia na ubraniach nie będą już dla Ciebie problemem!

Teraz już wiemy, jak usunąć kulki z ubrań. Stosując te metody regularnie, możemy mieć pewność, że nasze ubrania będą się prezentowały nienagannie i elegancko. Te i inne porady na temat ubioru przekazywane są na spotkaniach z Doradcą Cafardini, którzy profesjonalnie dobierze stylizację do potrzeb każdego klienta. A Wy jakie znacie patenty na pozbycie się zmechaceń? Podzielcie się w komentarzu!