Jak przygotować stylizację cocktail dress code na najbliższą okazję? Mamy dla Ciebie garść wskazówek, dzięki którym z powodzeniem połączysz formalną estetykę ze swobodniejszym charakterem stylizacji. Przekonaj się!

Spis treści:
1. Cocktail dress code – co to jest?
2. Strój koktajlowy męski. Dla kogo i na jakie okazje?
3. Styl koktajlowy – przykładowe męskie stylizacje
4. Teraz już wiesz, czym jest cocktail dress code!

Cocktail dress code – co to jest?

Na bankietach i przyjęciach coraz częściej dominuje styl koktajlowy męski. Nic dziwnego, że panowie chętnie po niego sięgają – łączy on elegancję z odrobiną swobody. Przedstawiamy, czym jest cocktail dress code, w jakich okolicznościach sprawdzi się najlepiej, a co najważniejsze, jak go stworzyć. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Czym jest strój koktajlowy? Definicja tego stylu nie jest tak jednoznaczna, jak w przypadku white tie czy business dress code. To, co odróżnia go od bardziej sformalizowanych styli, to lekko przełamany charakter oraz ciekawe dodatki. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której możesz pozwolić sobie na odrobinę kreatywności.
Przyciągający wzrok wzór na krawacie, rzucająca się w oczy poszetka, buty w niebanalnym kolorze – to wszystko jest jak najbardziej dozwolone. Oznacza to, że ze wszystkich ścisłych zasad stroju formalnego, styl koktajlowy ma najwięcej swobody i najmniej ograniczeń. Ubrania powinny być odpowiednio do siebie dopasowane, nieco bardziej wyrafinowane niż zwykle, ale jednocześnie łączące elegancję z nonszalancją.

Coctail dress code. Styl

Podstawowym warunkiem jest to, że krój nie może być przerysowany i powinieneś czuć się w nim swobodnie. Projektant mody Oliwier Spencer doskonale podsumował koktajlowy dress code: „Chodzi o to, by być eleganckim i nieco wyluzowanym”. By robić takie wrażenie, musisz mieć na sobie idealnie dopasowane ubranie. Taką swobodę da Ci garnitur szyty na miarę. Nie jesteś w pracy, więc możesz pozwolić sobie na bardziej kolorowy strój oraz pochwalić się wyczuciem trendów i indywidualnym stylem. Postaw więc na Cafardini a nasi Doradcy wybiorą dla Ciebie idealny fason! 

Sprawdź też: Czym jest koło barw, jak łączyć kolory ubrań – kompleksowy poradnik

Skąd pomysł na cocktail dress code – jaka jest jego historia? W cudownych latach 20. XX wieku czas między lunchem a kolacją spędzano na tzw. koktajlach. Oczywiście nie wszyscy mieli taki przywilej, ponieważ trzeba było obracać się w odpowiednich kręgach. Śmietanka towarzyska zbierała się popołudniami na eleganckie spotkania zakrapiane sporą ilością alkoholu i stąd też nazwa, czyli styl koktajlowy.
W tamtych czasach strój zmieniano kilka razy dziennie, a na taką okazję wypadało ubrać się inaczej niż do obiadu. Spotkania nie odbywały się po zmierzchu, więc strój wieczorowy również nie wchodził w rachubę. Trzeba było znaleźć coś pośredniego i tak właśnie powstał styl koktajlowy – półformalne stylizacje, które rzecz jasna podążały za zmieniającymi się trendami. 

Strój koktajlowy męski. Dla kogo i na jakie okazje?

Strój koktajlowy męski będzie idealny na półformalne okazje, takie jak śluby, przyjęcia w gronie rodziny i współpracowników. Warto ubrać się tak również na randkę w eleganckiej restauracji, zjazd absolwentów czy jubileusz. W Polsce nie praktykuje się powszechnie adnotacji na zaproszeniu, w której gospodarz prosi o strój w konkretnym stylu. Szkoda, bo to mogłoby rozwiązać wiele dylematów. 

Polecamy również: Półformalne buty – derby, brogsy i monki

Jeśli zaproszenie nie zawiera żadnej informacji dotyczącej stroju, odpowiedni dobór zależy przede wszystkim od charakteru wydarzenia, na jakie się wybierasz. Najważniejsze czynniki, to lokalizacja eventu, przyczyna zdarzenia i pora dnia. Latem postaw na jasny garnitur, a zamiast krawatu śmiało załóż fular – miękki szal wiązany pod rozpiętym kołnierzykiem. Jest elegancki, ale ma niższy stopień formalności niż krawat. Jesienią i zimą zdecyduj się na zestaw koordynowany zbudowany z elementów, które odpowiednio ze sobą kontrastujących.

Cocktail dress code doskonale sprawdzi się na przyjęciu weselnym przyjaciela, gdzie warto postawić na prosty charakter zestawienia. Uratuje Cię również podczas oficjalnego bankietu. W tym przypadku wybierz jednak ciemniejszą marynarkę połączoną z białą koszulą i czarnymi skórzanymi spodniami. Pamiętaj również o spinkach do mankietów! Strój koktajlowy męski możesz uzupełnić fantazyjnymi spinkami np. odnoszącymi się do Twojej profesji lub hobby. 

Coctail dress code. Rękaw


Utrzymanie równowagi między formalną estetyką a swobodą w ubiorze nie jest skomplikowane. Męski strój koktajlowy nie powinien być zbyt formalny jak np. czarny, elegancki garnituru – postaw na akcenty wskazujące na większą dozę swobody. Ważny jest balans między tradycjonalnym ubiorem a nowoczesnym podejściem do luźnego charakteru ubioru.
W stylu koktajlowym najważniejsze są detale. Wzorzysty krawat ożywi stylizację z ciemnym garniturem. Do tego pasować będzie poszetka w mocnym kolorze nonszalancko wystająca z brustaszy. Możesz również wybrać rzucające się w oczy buty. Podpalana skóra w wiśniowym odcieniu a może efektowne brogsy ze zdobioną cholewką? Wszystko to sprawia, że strój koktajlowy dla mężczyzn jest tak intrygujący i pozwala wyróżnić się z tłumu.

Przeczytaj też: Jak dobrać poszetkę? 4 sprawdzone sposoby, które musisz poznać

Zwróć również uwagę na tkaniny. Ich faktury mogą lekko błyszczeć lub stworzyć interesujący wzór. Szycie na miarę pozwala wybierać spośród tysięcy najlepszej jakości tkanin. Nie masz takiej możliwości, kiedy kupujesz gotowe ubranie. Umów się na konsultację, aby porozmawiać z naszym Doradcą Modowym.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Czego nie zakładać, decydując się na dress code koktajlowy? T-shirt pod marynarką nie będzie odpowiedni, zrezygnuj również z jeansów i butów sportowych. O ile loafersy i goła kostka to niewielkie odstępstwo, o tyle sneakersy czy trampki do garnituru dla wielu będą odbierane jako faux-pas. 

    Styl koktajlowy – przykładowe męskie stylizacje

    Idealny strój koktajlowy dla mężczyzn może opierać się na ciemnych, stonowanych kolorach, które nie są czarnym. Świetnie sprawdzi się również zastosowanie różnorodnych faktur materiałów, odbiegających od formalnych prążkowań. Dobrym rozwiązaniem będzie też swobodniejsze obuwie. Zdecyduj się na brązowe lub granatowe meszty, a w cieplejsze dni wybierz skórzane mokasyny. Całość stylizacji podkreśl prostym paskiem w kolorze ciemnego brązu.

    Wybierając strój koktajlowy dla mężczyzny, warto postawić na prosty lub subtelny krawat. Z powodzeniem możemy też zdecydować się na mniej formalną muchę lub zrezygnować z takich dodatków. Kiedy można włożyć garnitur bez krawata? Na rodzinne spotkanie o mniej formalnym charakterze, randkę lub firmową wigilię. W takim przypadku można podkreślić zestawienie ciekawą kamizelką w odcieniu marynarki lub zdecydować się na oryginalne spinki do mankietów czy zegarek. 

    Jaka koszula wpisuje się w dress code koktajlowy męski? W tym przypadku stawiamy na klasykę, ale zdecydowanie skłaniamy się ku glamour. Mankiety na spinki są mile widziane, kołnierzyk dopasowany do ozdoby pod szyją. Kent jest najbardziej uniwersalny, więc warto sięgnąć właśnie po koszulę z takim wykończeniem. Czy model wzorzysty będzie odpowiedni? Teoretycznie tak, ale z tym zastrzeżeniem, że założysz gładki krawat. Łączenie wielu deseni w jednej stylizacji nie jest zadaniem dla modowego laika. Dlatego lepiej jest trzymać się prostych i sprawdzonych zasad. Jeśli krawat i poszetka będą mieć wyrazisty, wielokolorowy wzór, załóż gładką koszulę. Prestiżu doda Ci koszula szyta na miarę personalizowana za pomocą pięknie wyhaftowanych inicjałów. 

    Warto sprawdzić: Kołnierzyk kent – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

    Jeśli ważny jest dla Ciebie komfort podczas przyjęcia, wybierz mniej formalne obuwie, w którym będziemy się czuć wygodniej. Możesz również łączyć ze sobą kolory – pamiętaj jednak, by dobierać je w stonowany i subtelny sposób.

    Coctail dress code. Buty

    Czy garnitur w kratę to dobry kierunek? Męski strój koktajlowy to wciąż styl formalny, ale dopuszcza kratę na przykład tę wynikającą ze struktury materiału. Zestaw w subtelną kratkę będzie jak najbardziej odpowiedni pod warunkiem, że zestawisz go z białą, gładką koszulą. Wówczas całość zyska równowagę wymaganą przez koktajlowy dress code. 

    Coctail dress code. Garnitur

    Ozdoby do butonierki również świetnie uzupełnią stylizację i nadadzą jej ciekawą formę. Kiedyś mężczyźni nosili kwiaty w butonierce na co dzień, dziś tylko na wyjątkowe okazje. W Polsce taką ozdobę zwykle ma na weselu Pan Młody i świadek, a czasem i ojcowie Państwa Młodych wyróżniają się z tłumu w ten sposób. Co nie zmienia faktu, że jako gość możesz dodać Twojemu strojowi nieco więcej elegancji. Nie muszą to być żywe kwiaty – wpinane w butonierkę biżuteryjne dodatki również wyglądają rewelacyjnie.

    Coctail dress code. Kwiat

    Teraz już wiesz, czym jest cocktail dress code!

    Popularny cocktail dress code to idealne rozwiązanie dla panów, którzy chcą wnieść do swojej stylizacji nieco więcej swobody. Przyjęcia weselne, uroczystości rodzinne, randki w romantycznych restauracjach to okazje, przy których idealnie sprawdzi się cocktail dress code.
    Podstawą udanej stylizacji zawsze jest idealne dopasowanie rozmiaru i fasonu ubrania do sylwetki. Taki efekt uzyskasz, gdy wybierzesz garnitur szyty na miarę. Do naszej pracowni zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy chcą budować swój wizerunek również za pomocą nienagannej garderoby. Ponadto usługa szycia na miarę obejmuje też kompletowanie stylizacji. Dzięki temu wybór odpowiedniej koszuli, dodatków i butów możesz oddać w ręce specjalistów. To daje Ci gwarancję, że zawsze będziesz ubrany odpowiednio do charakteru uroczystości. 

    Styl koktajlowy męski daje ogromne pole do eksperymentów modowych z wykorzystaniem elementów klasycznej garderoby. Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi ze stylem koktajlowym.