Jak przygotować cocktail dress code na najbliższą okazję? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, dzięki którym z powodzeniem połączysz formalną estetykę ze swobodniejszym charakterem stylizacji. Przekonaj się!

Spis treści

1. Cocktail dress code – co to jest?
2. Strój koktajlowy męski. Dla kogo i na jakie okazje?
3. Styl koktajlowy – przykładowe męskie stylizacje
4. Teraz już wiesz, co to jest strój koktajlowy dla mężczyzn!

Na bankietach i przyjęciach coraz częściej dominuje styl koktajlowy męski. Nic dziwnego, że panowie chętnie po niego sięgają, ponieważ łączy on elegancję z odrobinę swobody. Przedstawiamy, czym jest cocktail dress code, w jakich okolicznościach sprawdzi się najlepiej i co najważniejsze – jak go stworzyć. Sprawdźcie sami!

cocktail dress code - porozmawiaj ze specjalistą

Cocktail dress code – co to jest?

Dress code koktajlowy dla mężczyzn pojawił się na styku lat dwudziestych i trzydziestych. Szybko stał się klasycznym ubiorem, obowiązującym na imprezach formalnych i bankietach. To, co odróżnia go od bardziej sformalizowanych styli, to lekko przełamany charakter stroju koktajlowego. Definicja obejmuje najczęściej skrzyżowanie ubioru wieczorowego z półformalnym.

Oznacza to, że ze wszystkich ścisłych zasad stroju formalnego, styl koktajlowy ma najwięcej swobody i najmniej ograniczeń. Ubrania powinny być odpowiednio do siebie dopasowane, nieco bardziej wyrafinowane niż zwykle, ale jednocześnie łączące elegancję z nonszalancją. 

Przeczytaj także: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać

Strój koktajlowy męski. Dla kogo i na jakie okazje?

Strój koktajlowy męski będzie idealny na półformalne okazje, takie jak śluby, przyjęcia w gronie rodziny i współpracowników, czy biznesowe kolacje. Jego odpowiedni dobór zależy przede wszystkim od charakteru wydarzenia, na jakie się wybieramy. Najważniejsze informacje, na jakich powinniśmy się skupić to lokalizacja eventu, przyczyna zdarzenia i pora dnia, w której się odbywa.

Cocktail dress code doskonale sprawdzi się na przyjęciu weselnym przyjaciela, gdzie warto postawić na prosty charakter zestawienia. Uratuje nas również podczas oficjalnego bankietu. W tym przypadku jednak należy wybrać ciemniejszą marynarkę połączoną z białą koszulą i czarnymi skórzanymi spodniami. Warto pamiętać również o spinkach do mankietów!

Utrzymanie równowagi między formalną estetyką a swobodą w ubiorze nie jest skomplikowane, a jego podstawowe elementy można z powodzeniem zastosować do różnorodnych zestawień. Męski strój koktajlowy nie powinien być przede wszystkim zbyt formalny w stylu czarnego, eleganckiego garnituru, ale posiadać akcenty wskazujące na większą dozę swobody. Ważny jest balans między tradycjonalnym ubiorem a nowoczesnym podejściem do luźnego charakteru ubioru. 

Styl koktajlowy – przykładowe męskie stylizacje

Idealny strój koktajlowy dla mężczyzn może opierać się na ciemnych, stonowanych kolorach, które nie są czarnym. Świetnie sprawdzi się również zastosowanie różnorodnych faktur materiałów, odbiegających od formalnych prążkowań. Warto postawić również na bardziej swobodne obuwie. Możemy zdecydować się na brązowe lub granatowe meszty, a w cieplejsze dni wybrać skórzane mokasyny. Całość stylizacji warto podkreślić prostym paskiem w kolorze ciemnego brązu. 

Wybierając strój koktajlowy dla mężczyzny, warto postawić na prosty lub subtelny krawat. Z powodzeniem możemy też zdecydować się na mniej formalną muchę lub zrezygnować z takich dodatków. W takim przypadku można podkreślić zestawienie ciekawą kamizelką w odcieniu marynarki lub zdecydować się na oryginalne spinki do mankietów czy zegarek.

Zobacz również: Luźny styl i męska elegancja — czy można je połączyć?

Jeśli ważny jest dla Ciebie komfort podczas przyjęcia, wybierz mniej formalne obuwie, w którym będziemy się czuć wygodniej. Swobodnie możemy również łączyć kolory ze sobą. Pamiętaj jednak, by dobierać je w stonowany i subtelny sposób. 

Teraz już wiesz, co to jest strój koktajlowy dla mężczyzn!

Popularny cocktail dress code to idealne rozwiązanie dla panów, którzy nie czują się dobrze w formalnych ubiorach i chcą wnieść do swojej stylizacji nieco więcej swobody. Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi ze stylem koktajlowym. Może komuś szczególnie przypadł on do gustu… Jeśli tak, to warto umówić się na spotkanie z Doradcą Cafardini, który wybierze dla Ciebie idealne zestawienie w koktajlowym stylu!