Męskie koszule różnią się od siebie m.in. typem kołnierzyka. Kołnierzyk włoski to jeden z najpopularniejszych — jesteśmy pewni, że masz niejedną Twojej szafie. Sprawdź, kiedy możesz ją założyć!

Spis treści

1. Kołnierzyk włoski — jak wygląda i dlaczego się tak nazywa?
2. Okazje i stylizacje, do których pasuje koszula z włoskim kołnierzykiem
3. Kołnierzyk włoski – trzy stylizacje Cafardini
4. A czy Tobie pasuje włoski kołnierzyk w koszuli?

Włoski kołnierzyk to typ główny, który dzieli się na kilka rodzajów i tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyglądają różne odmiany włoskich i półwłoskich kołnierzyków oraz jak je nosić, żeby wyglądać doskonale. 

Kołnierzyk włoski — jak wygląda i dlaczego się tak nazywa?

Włoski, ponieważ koszule z takim typem kołnierzyka najchętniej noszą południowcy. Dużą popularność zyskał wśród brytyjskich gentlemanów dzięki królowi Jerzemu VI, który bardzo sobie go upodobał. 

Jak wygląda kołnierzyk typu włoskiego? Jego angielska nazwa to „cutaway” i doskonale go określa. Chodzi o mocno oddalone od siebie wyłogi kołnierzyka. Jeśli tworzą kąt większy niż 180 stopni, taki kołnierzyk określa się mianem “extreme cutaway”. 

Przeczytaj również: Koszulka pod koszulę – 3 za i 3 przeciw

Charakterystyczna jest również długość kołnierzyka — mimo takiego ułożenia wyłogi nie wychodzą na klapy marynarki. Włoski kołnierzyk wygląda najlepiej do pociągłej twarzy. Jeśli masz okrągłą twarz lub szeroką, mocno zarysowaną linię szczęki wybierz klasyczny kołnierzyk lub stójkę.

Męskie koszule mogą mieć również kołnierzyki spread i semi-spread. Ten pierwszy różni się od cutaway tym, że jego wyłogi są dłuższe. Semi-spread to kołnierzyk półwłoski — gdzie tkwi różnica? W odległości pomiędzy wyłogami — szerokie ma kołnierz włoski, a półwłoski oferuje swego rodzaju kompromis pomiędzy cutawayem a klasycznym kołnierzykiem kent. 

Wyłogi kołnierzyka półwłoskiego tworzą kąt większy niż 90 stopni, ale mniejszy niż w kołnierzyku włoskim. Warto zaznaczyć, że semi-spread pasuje do różnych kształtów twarzy. Dlatego również panowie o szerszej twarzy lub dumni posiadacze bujnej brody mogą go bezpiecznie nosić. 

Twoja wyjątkowa koszula na miarę od Cafardini – sprawdź ofertę!

Okazje i stylizacje, do których pasuje koszula z włoskim kołnierzykiem

Koszula z włoskim kołnierzykiem jest odpowiednia na spotkania formalne. Świetnie wpisuje się w business dress code. Będzie odpowiednia również na eleganckie przyjęcie, wesele czy koncert w filharmonii. Uwaga — kołnierzyk typu włoskiego nie jest odpowiedni do muszki. 

Cutaway nosi się z krawatem zawiązanym w szeroki węzeł. Co więcej, nie powinno się nosić takiej koszuli bez krawata. Szeroko rozstawione wyłogi nie pasują do casualowych stylizacji. Do nich zdecydowanie lepiej będzie prezentować się kołnierzyk półwłoski, który ładnie układa się również bez krawata. 

Zobacz także: Co powinna zawierać każda męska szafa? 4 rzeczy, które musisz w niej mieć!

Kołnierzyk włoski – trzy stylizacje Cafardini

Nasza pierwsza propozycja to koszula z kołnierzykiem spread – możesz stworzyć na jej bazie wiele stylizacji. Jak widzisz, krawat zawiązany na węzeł WIndsor doskonale komponuje się z szeroko rozstawionymi wyłogami kołnierzyka. 

Druga stylizacja bazuje na koszuli z klasycznym kołnierzykiem cutaway. Zwróć uwagę na to, jak dobrze wyglądają tak krótkie wyłogi – całość stylizacji prezentuje się niezwykle elegancko. 

kołnierzyk francuski - stylizacja

Na koniec stylizacja, która fanom „Ojca chrzestnego” na pewno skojarzy się z Włochami. Nieco gangsterski look w dobrym, starym stylu. 

A czy Tobie pasuje włoski kołnierzyk w koszuli?

Wiesz już jak go nosić i znasz różnice pomiędzy każdą z jego odmian, ale czy będziesz go nosić? A może jesteś zagorzałym fanem kołnierzyka kent? Pamiętaj, że dopóki nie przymierzysz – nie dowiesz się, jak dobrze mógłby wyglądać w takiej stylizacji. Koszula z włoskim kołnierzykiem to ponadczasowa baza do eleganckich stylizacji. 

Nie bez powodu od ponad stu lat cutaway nie wychodzi z mody. Warto mieć w szafie chociaż jedną taką koszulę. Jeśli będzie uszyta na miarę z doskonałej jakości tkaniny, to będzie Ci służyć przez wiele sezonów. Jeśli chcesz taką mieć – zapraszamy do naszej pracowni. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą i pozwól im stworzyć garderobę, która będzie do Ciebie idealnie pasować.