Znajomość zasad business dress code świadczy o klasie i szacunku do kontrahentów. W kręgach dyplomatycznych i biznesowych należy ubierać się stosowanie do okazji. Nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. 

Spis treści

1. Co to jest business dress code i jakie są jego rodzaje?
2. Czego nie nosić w stylizacjach biznesowych?
3. Business casual dla panów — niezbędne elementy ubioru
4. Pokaż swoim strojem, że traktujesz daną okazję poważnie 

Business dress code jasno określa, w co powinieneś ubrać się na co dzień do pracy, a jaki strój będzie odpowiedni podczas spotkania z ważnym klientem. Na potrzeby różnych okazji powstały różne jego odmiany — również te bardziej swobodne, które dopuszczają pewne odstępstwa od sztywnych reguł. Poniżej wyjaśnimy, czym charakteryzują się wszystkie odmiany business dress code i do jakich okazji pasują.

Co to jest business dress code i jakie są jego rodzaje?

Zasady dotyczące strojów biznesowych są dość jasne, ale nie tak trudne, abyś nie mógł z łatwością dopasować swojej garderoby do wymogów wykonywanej przez Ciebie pracy. 

Business attire 

Najbardziej formalna odmiana biznesowego dress code. Jest on stosowany w sferach dyplomatycznych i obowiązuje podczas wszystkich formalnych spotkań — zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Króluje tu prostota i elegancja — garnitury wyłącznie czarne lub ciemnogranatowe. Koszula biała lub w bardzo jasnych pastelach, do której obowiązkowo zakładamy krawat. Uzupełnieniem stylizacji są klasyczne oxfordy. 

business dress code

Business professional

W kręgach biznesowych — podczas ważnych spotkań noś gładkie, ciemne garnitury — granatowe, grafitowe, szare. Koszula nie musi być gładka, ale wzór powinien być bardzo subtelny. Wybierz koszulę białą lub na przykład w jasnoniebieskie prążki z białym kołnierzykiem. 

Przeczytaj również: Jak wyglądać na wyższego? 5 porad stylistycznych dla niskich mężczyzn

Business smart

Ten rodzaj business dress code’u możemy określić jako sposób na dodanie odrobiny luzu do formalnych stylizacji. Business smart dopuszcza drobne odstępstwa — możesz nosić tweedowe i bawełniane marynarki, a do nich koszulę z kołnierzykiem button down. Stylizacja smart oznacza także, że możesz wybrać buty w kolorze brązowym. 

Business casual 

Business casual dress code to stylizacje z większym luzem. Sportowe marynarki z różnych materiałów — również sztruksowe. Koszule w kratkę lub inne wzory również są dopuszczalne. Możesz pozwolić sobie również na przyjście do pracy bez krawata. Czasem firma pozwala na absolutną dowolność i pracownicy mogą przychodzić w wybrane dni tygodnia w jeansach. 

Czego nie nosić w stylizacjach biznesowych?

Nawet business casual ma swoje granice – krótkie spodenki czy klapki nie są dopuszczalne nawet w casual friday. Każda organizacja rządzi się własnymi prawami — tam, gdzie na co dzień obowiązuje business professional, w casual friday dopuszczalny będzie wyłącznie business smart. Pamiętaj, o jednym — nonszalanckie podejście do stroju biznesowego nie zawsze jest dobrze widziane. 

Na pewną dozę wyrozumiałości ze strony przełożonych i klientów mogą sobie pozwolić designerzy czy graficy, którzy strojem chcą zaakcentować swoją kreatywność. Klienci nie potraktują Cię poważnie, gdy na spotkaniu pojawisz się w jeansach i swetrze. Steve Jobs mógł sobie na to pozwolić, w dużej mierze dlatego, że z czasem ten styl był jego znakiem rozpoznawczy, a firma warta była miliardy dolarów. Na początku drogi zawodowej lepiej przestrzegać obowiązujących zasad. 

Polecamy także: Dress code w pracy – 5 stylizacji od Cafardini

Business casual dla panów — niezbędne elementy ubioru

Stylizacje w duchu business casual dress code pozwalają odrobinę zaszaleć z kolorem i fasonem. Dla mężczyzn, którzy lubią modę, ta odmiana business dress code’u jest okazją do zaprezentowania się w efektownym stroju. Marynarka i spodnie w różnych kolorach, modne wzory na koszuli czy efektowne buty — to z pewnością powinno znaleźć się w Twojej szafie. Latem sprawdzi się lniany garnitur — prezentuje się bardzo elegancko i zapewnia komfort podczas upałów. 

Pokaż swoim strojem, że traktujesz daną okazję poważnie 

Starannie dobranym strojem okazujesz szacunek kontrahentom i współpracownikom. W Twojej garderobie nie powinno zabraknąć idealnie dopasowanego stroju biznesowego na najważniejsze spotkania. Nienaganna prezencja to odzwierciedlenie Twojego profesjonalizmu. 

Zainspiruj się: Garnitur sportowy – na luzie, z klasą. Czy to najbardziej uniwersalny garnitur?

Umów się na spotkanie z naszym Doradcą, który pomoże Ci w stworzeniu idealnego ubrania do pracy. Doskonale skrojony garnitur na miarę doda Ci pewności siebie, a to w negocjacjach z klientami jest niezwykle istotne. Badania z zakresu psychologii biznesu nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jaki wpływ na postrzeganie marki ma wizerunek jej przedstawicieli.