W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest black tie dress code oraz przedstawimy najważniejsze zasady tego stylu. Doradzimy też, jak stworzyć elegancki outfit oraz zaprezentujemy przykładowe dodatki, które warto mieć.

Spis treści:

1. Black tie dress code – co musisz o nim wiedzieć?
2. Najważniejsze zasady ubiory w stylu black tie
3. Black tie – postaw na te ubrania i dodatki
4. Elegancja i styl na najwyższym poziomie

Każdy z nas, częściej lub rzadziej, staje przed koniecznością założenia bardziej eleganckiej stylizacji na przykład na spotkanie biznesowe. Formalny strój obowiązuje również na weselach czy firmowych bankietach. Na takich uroczystych wydarzeniach obowiązują jednak określone zasady etykiety.

Dowiedz się więcej: Casual dress code – do jakich okazji pasuje? Odpowiada stylista

Wieczorowy styl, czyli tzw. black tie dress code może stanowić spore wyzwanie, szczególnie w przypadku panów, którzy na co dzień stawiają raczej na casualowe stroje. Przedstawiamy garść praktycznych informacji na temat tego, czym jest styl black tie oraz jakie obowiązują w nim zasady.

Black tie dress code – co musisz o nim wiedzieć?

Choć zdawać by się mogło, że podstawą dress code black tie jest czarny krawat, to w rzeczywistości kluczowymi elementami jest smoking oraz mucha. Styl ten ma swoje korzenie w XIX wieku i pochodzi jeszcze od przedstawicieli brytyjskiej arystokracji, którzy zakładali charakterystyczne stroje na wieczorne przyjęcia.

black tie dress code - stylizacja

Obecnie black tie dress code również stosuje się wyłącznie na uroczyste okazje, takie jak jubileusze, premiery spektakli operowych czy wręczanie nagród, na przykład filmowych. Kluczowa jest jedna cecha, która wyróżnia ten dress code. Black tie zakłada się tylko wieczorem, tj. po godzinie 18. Na klasyczną stylizację składają się: czarny smoking, elegancka biała koszula oraz czarna mucha.

Przeczytaj również: Wieczorowy strój męski na bankiet firmowy – 3 stylizacje od Cafardini

Najważniejsze zasady ubioru w stylu black tie

Zdarza się, że spotykamy zwrot “black tie” na zaproszeniu na eleganckie przyjęcie lub galę. Oznacza to konieczność dostosowania się do formalnych zasad. Niekiedy umieszcza się określenie „creative black tie”, które należy odczytać jako komunikat, że biała koszula może zostać zastąpiona inną, jednak musi być ona równie elegancka, a jej barwa stosowana.

Zainspiruj się: Wieczorowy strój męski na bankiet firmowy – 3 stylizacje od Cafardini

Dopuszcza się również zastąpienie czarnej marynarki – ciemnogranatową. Istnieje dress code, z którym często mylony jest black tie. White tie, bo o nim mowa, obejmuje inne elementy. Mają jednak wspólną cechę – obie stylizacje zakłada się na specjalne okazje. 

White tie dress code składa się z fraka, białej muchy i białej kamizelki. Jest to styl nieco bardziej wymagający niż black tie. Warto wspomnieć, że opisywany przez nas dress code obowiązuje również panie. W ich przypadku oznacza to wymóg założenia sukni wieczorowej, najlepiej długiej, uszytej z szyfonu, tafty tiulu, koronki, atłasu bądź aksamitu. Dopuszcza się również kostium z długą spódnicą lub elegancki kostium ze spodniami.

Black tie – postaw na te ubrania i dodatki            

Żaden smoking nie zaprezentuje się tak dobrze, jak ten szyty na miarę. Eksperci Cafardini zadbają o wszystkie detale, które tworzą elegancji charakter tego elementu garderoby. Na smoking składa się marynarka z klapami, spodnie z subtelnym lampasem, kamizelka lub opcjonalnie hiszpański pas. My polecamy taki, który będzie wykończony jedwabiem.

Może on również pokrywać klapy marynarki. Ta z kolei powinna być wykonana z wysokogatunkowej wełny. Smoking łączymy z koszulą z półsztywnym gorsem, najczęściej mającą mankiety zapinane na spinki, oraz muchą. Należy również pamiętać, że spodnie w stroju wieczorowym pozbawione są zaszewek, które stosuje się w mniej formalnych strojach. Black tie dress code dopełniają dobrej jakości buty z lakierowanej skóry. Wiedz, że w pracowni Cafardini szyte są smokingi dopracowane w każdym najdrobniejszym szczególe. Nasi Doradcy pomogą Ci wybrać idealny fason oraz pasujące dodatki, a krawcy zadbają o najwyższą jakość wykonania. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Zobacz także: Jaka powinna być odpowiednia długość marynarki? Wyjaśnia stylista

    Elegancja i styl na najwyższym poziomie

    Black tie dress code to wymagający styl na wysokim poziomie. Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń z wieczorowymi strojami. Czy ich dobór nastręcza Wam trudności? Jeżeli tak zachęcamy do umówienia się z doradcą Cafardini, który pomoże stworzyć stylizacje na wyjątkową okazję. Szczegóły oferty można znaleźć na naszej stronie internetowej!