Smoking to symbol formalnego, wieczorowego stroju. Wyróżnia się klasą i wysoką elegancją. Jednak jak nosić smoking, aby prezentował się idealnie i ze smakiem? Podpowiadamy!
28/02/2023 Modowe ABC
Modowe ABC
Czym charakteryzuje się black tie dress code? Przedstawiamy najważniejsze zasady tego stylu. Doradzimy też, jak stworzyć elegancki outfit oraz zaprezentujemy przykładowe dodatki, które warto mieć.
Spis treści:
1. Black tie dress code – co musisz o nim wiedzieć?
2. Najważniejsze zasady ubioru w stylu black tie
3. Black tie – postaw na te ubrania i dodatki!
4. Elegancja i styl na najwyższym poziomie
Każdy z nas, częściej lub rzadziej, staje przed koniecznością założenia bardziej eleganckiej stylizacji, na przykład na spotkanie biznesowe. Formalny strój obowiązuje również na weselach czy firmowych bankietach. Na takich uroczystych wydarzeniach ważne są jednak określone zasady etykiety, a nieprzestrzeganie ich naraża Cię na popełnienie towarzyskiej gafy. W takich sytuacjach przyda Ci się wiedza o tym, na czym polega tworzenie męskich stylizacji black tie.
Wieczorowy styl, czyli tzw. black tie dress code może stanowić spore wyzwanie, szczególnie w przypadku panów, którzy na co dzień stawiają raczej na casualowe stroje. Choć zdawać by się mogło, że podstawą dress code black tie jest czarny krawat, to w rzeczywistości kluczowymi elementami jest smoking oraz mucha. Styl ten ma swoje korzenie na początku XX wieku i dość opornie przyjmował się wśród przedstawicieli brytyjskiej arystokracji, którzy zakładali charakterystyczne stroje na wieczorne przyjęcia. Ubierali się tak również, gdy jedli kolację we własnym domu, a konkretniej na zamku.
Na Wyspach Brytyjskich zasady dobierania stroju były sztywne i zanim smoking przyjął się w arystokratycznych kręgach, nastało dwudziestolecie międzywojenne. Wcześniej do kolacji zakładano frak, czyli styl white tie. Biała muszka była obowiązkowa. Co ciekawe, pojawienie się na kolacji lub balu w czarnej wersji narażało gentlemana na wyśmianie, ponieważ taka ozdoba pod szyją była zarezerwowana wyłącznie dla kelnerów.
Sprawdź także: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać
Pojawienie się smokingów spowodowała zdecydowana zmiana trendów po wielkiej wojnie. Mężczyźni zaczęli cenić sobie wygodę ponad tradycję. Różnica pomiędzy smokingiem a frakiem jest znacząca. Marynarka do smokingu jest krótsza, a więc bardziej komfortowa. Co więcej, do smokingu nie trzeba zakładać kamizelki – jedwabny pas w zupełności wystarczy. Z perspektywy ówczesnych tradycjonalistów smoking był niemal obrazoburczy, i jak większość nowości, traktowano go z dużą rezerwą. Dziś uznaje się go za klasykę na najwyższym poziomie elegancji.
Stylizacje white tie i black tie różnią się od siebie zasadniczo. Warto mieć to na uwadze, gdy na zaproszeniu na uroczystość znajdzie się adnotacja co do dress code’u. Pojawienie się w smokingu z czarną muszką na wydarzeniu, na którym obowiązuje white tie może okazać się sporym nietaktem.
Obecnie black tie dress code stosuje się wyłącznie na uroczyste okazje, takie jak jubileusze, premiery spektakli operowych czy wręczanie nagród (np. filmowych). Kluczowa jest jedna cecha, która wyróżnia ten dress code. Black tie zakłada się tylko wieczorem, tj. po godzinie 18:00. Na klasyczną stylizację składają się: czarny smoking, elegancka biała koszula oraz czarna mucha.
Black tie po angielsku to po prostu „czarny krawat” – chodzi rzecz jasna o wieczorowy dress code na specjalne okazje. Zdarza się, że spotykamy zwrot „black tie” na zaproszeniu na eleganckie przyjęcie lub galę. Oznacza to konieczność dostosowania się do formalnych zasad.
Istnieje dress code, z którym często mylony jest black tie. White tie, bo o nim mowa, obejmuje inne elementy. Mają jednak wspólną cechę – obie stylizacje zakłada się na specjalne okazje. Dziś rzadko spotyka się zaproszenia z prośbą o założenie stylizacji „white tie”. Można śmiało przyjąć, że są one odpowiednie na bale na dworach królewskich czy oficjalne premiery w operach i filharmoniach. Black tie skutecznie wyparł fraki z formalnych uroczystości. Nie ma się czemu dziwić – smoking jest wygodniejszy i ma więcej cech współczesnego stroju wieczorowego.
Dowiedz się więcej: Jak nosić smoking, czyli szelki, buty i koszula do smokingu pod lupą
W polskich realiach black tie funkcjonuje podczas uroczystych bali i premier. Nada się na sylwestra lub studniówkę, ale tylko wtedy, gdy spotkanie ma bardzo elegancki charakter. Podobnie sprawa ma się z weselem – w Polsce takie uroczystości rozpoczynają się po południu, co może spowodować kłopoty przy wyborze stroju wizytowego do pory dnia. Jeśli Pan Młodego o godzinie 15:00 występuje w smokingu i czarnej muszce, jest to sporym nietaktem i może świadczyć o braku znajomości podstawowych zasad.
W przypadku black tie dress code, godziny jego obowiązywania trzeba potraktować poważnie. Choćby ze względu na to, że czarny smoking bardzo kiepsko prezentuje się w dziennym świetle. Jeśli koniecznie chcesz założyć smoking na ślub latem, wybierz smoking tropikalny. Jest on w jasnym kolorze i ma nieco niższy stopień formalności. Wygląda dobrze zarówno za dnia, jak i wieczorem, więc jest bardziej uniwersalny od czarnego.
Niekiedy na zaproszeniu na oficjalną imprezę umieszcza się określenie „creative black tie”. To komunikat, że biała koszula może zostać zastąpiona inną, jednak musi być ona równie elegancka, a jej barwa stosowana. Dopuszcza się też zastąpienie czarnej marynarki – ciemnogranatową. Creative black tie to bardzo dobre rozwiązanie, gdy chcesz na ślub założyć smoking, ale w czerni za dnia będziesz wyglądać blado. Co powiesz na kratkę? Taki smoking także mieści się w ramach kreatywnego black tie.
Na przyjęcia odbywające się późną jesienią i zimą polecamy smokingi z aksamitu. Szlachetny połysk tego materiału pięknie podkreśli charakter wyjątkowych uroczystości. Jest to strój wyłącznie wieczorowy, ale za to masz szeroki wybór w kwestii koloru marynarki. Aksamitny smoking w głębokiej zieleni stanowi doskonały wybór na ślub w Boże Narodzenie, a odważny śliwkowy zestaw smokingowy nada się na elegancki bal sylwestrowy.
Polecamy także: Zielony garnitur – na ślub w plenerze? Nie tylko!
Warto wspomnieć, że opisywany przez nas dress code obowiązuje też panie. W ich przypadku oznacza to wymóg założenia sukni wieczorowej, najlepiej długiej, uszytej z szyfonu, tafty tiulu, koronki, atłasu bądź aksamitu. Dopuszcza się również kostium z długą spódnicą lub elegancki kostium ze spodniami.
Żaden strój wieczorowy nie zaprezentuje się tak dobrze, jak smoking szyty na miarę. Eksperci Cafardini zadbają o wszystkie detale, które tworzą elegancji charakter tego elementu garderoby. Wybierz więc Cafardini i spraw sobie idealnie skrojony garnitur!
Na smoking składa się marynarka z szalowymi klapami, spodnie z subtelnym lampasem, kamizelka lub opcjonalnie hiszpański pas. My polecamy taki, który będzie wykończony jedwabiem.
Jedwab musi pokrywać również wyłogi i guziki marynarki. Ta z kolei powinna być wykonana z wysokogatunkowej wełny. Smoking łączymy z koszulą z półsztywnym gorsem, najczęściej z mankietami na spinki.
Bardzo ważnym elementem stylizacji black tie dress code jest mucha w czarnym kolorze – tutaj nie ma odstępstwa od zasad. Nie możesz zmienić jej koloru, ale konieczne jest dopasowanie jej rozmiaru do kształtu twarzy. Tak jak w przypadku krawata, który musi być odpowiednio gruby do szerokości torsu, muszka powinna mieć rozmiar proporcjonalny do szerokości Twojej twarzy. Zadanie to nie jest trudne, ponieważ muchy wieczorowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach.
Pamiętaj, że spodnie w stroju wieczorowym pozbawione są zaszewek stosowanych w mniej formalnych strojach. Nie ma w nich także miejsca na pasek, gdyż spodnie smokingowe utrzymywane są na właściwym miejscu za pomocą szelek, które można zakładać razem z pasem smokingowym. Jeśli zdecydujesz się, by założyć kamizelkę smokingową do zapewniania prawidłowej pozycji, zaopatrz się w białe, jedwabne szelki.
Black tie dress code dopełniają dobrej jakości buty z lakierowanej skóry. Odpowiednie do smokingu będą wyłącznie oxfordy lub lotniki, czyli buty o zamkniętej przyszwie i smukłej linii cholewki. Mogą być wyłącznie czarne – pozostałe kolory butów formalnych zarezerwowane są na wydarzenia odbywające się za dnia.
Warto wiedzieć: Rodzaje butów męskich. Poznaj je wszystkie!
W pracowni Cafardini fraki i smokingi szyte na miarę dopracowane są w najdrobniejszym szczególe. Perfekcyjnie dopasowane wymiary stroju i detale modelujące sylwetkę to klucz do sukcesu Twojej stylizacji na wyjątkową okazję. Nasi Doradcy pomogą Ci wybrać idealny fason oraz pasujące dodatki, a krawcy zadbają o najwyższą jakość wykonania. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin!
Black tie dress code to wymagający styl. Obecnie wybieramy luźniejsze kroje, ale miło jest od czasu do czasu ubrać elegancki strój w klasycznym stylu. Taki zestaw powinien być idealnie skrojony, dlatego podczas jego komponowania weź pod uwagę szycie na miarę. Ze względu na fakt, że smoking nie zmienia swojego kroju od dekad, można śmiało uznać go za strój ponadczasowy. Szyty na miarę smoking posłuży na wiele uroczystych okazji.
Smoking to symbol formalnego, wieczorowego stroju. Wyróżnia się klasą i wysoką elegancją. Jednak jak nosić smoking, aby prezentował się idealnie i ze smakiem? Podpowiadamy!
28/02/2023 Modowe ABC
Garnitur szyty na miarę to strój dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Jego elementem jest także podszewka, równie ważna, co główna tkanina. Dowiedz się, z czego powinna być podszewka w marynarce i dlaczego odpowiednio dobrany materiał jest tak ważny.
27/02/2023 Modowe ABC