Podanie ręki to tylko z pozoru zwyczajny gest. Savoir-vivre dokładnie określa, kto pierwszy podaje rękę i w jakich sytuacjach lepiej poczekać na ten gest ze strony rozmówcy. Sprawdź, czy znasz wszystkie zasady!
Spis treści
1. Kto podaje rękę pierwszy? Wszystko zależy od sytuacji
2. Podawanie ręki podczas przywitania — o czym musisz pamiętać?
3. Spotkanie z szefem, rozmowa kwalifikacyjna czy randka — kto pierwszy podaje rękę?
4. Teraz już wiesz, kiedy powinieneś pierwszy podać rękę na przywitanie
Znajomość zasad dobrego wychowania jest bardzo pomocna. Osoba postępująca zgodnie z nimi jest dobrze postrzegana w środowisku. Swobodne stosowanie zasad savoir — vivre to sztuka, która zawsze świadczy o obyciu i klasie. Dziś porozmawiamy o tym, kto pierwszy wyciąga rękę na powitanie.
Kto podaje rękę pierwszy? Wszystko zależy od sytuacji
Tak, ponieważ inne zasady obowiązują podczas spotkań formalnych, inne zaś gdy spotykamy się towarzysko. Jednak najważniejsza jest ta, mówiąca o udzieleniu pierwszeństwa płci pięknej. Bo to kobieta podejmuje decyzję, w jaki sposób chce się z Tobą przywitać i nie zawsze ma ochotę na to, by podać Ci rękę. Może to być tylko skinienie głowy i uśmiech, a w gronie rodzinnym buziak w policzek.
Co w sytuacji, gdy Panie nie chcą podawać ręki do powitania? Pominięcie ich wówczas nie będzie nietaktem, bo to do nich należy decyzja o podaniu Ci dłoni i możesz swobodnie przejść do męskich powitań.
Gdy udajesz się z wizytą do prywatnego domu lub na przyjęcie organizowane przez osoby prywatne, zawsze najpierw przywitaj się z gospodarzami. Potem z pozostałymi gośćmi — zgodnie z zasadą starszeństwa.
Wiesz już jak się przywitać, ale czy znasz zasady podawania ręki na pożegnanie. Otóż nigdy nie podajemy ręki przez blat stołu, to niegrzeczne. Panowie wstają ze swoich miejsca i podchodzą do siebie, by się pożegnać. Panie nie muszą wstawać.
Przeczytaj także: Wyjaśniamy, kto proponuje przejście na “ty” i kiedy można to zrobić
Podawanie ręki podczas przywitania — o czym musisz pamiętać?
Gdy jesteśmy w towarzystwie i spotkanie nie ma charakteru formalnego, pierwszeństwo powitania należy do najstarszej kobiety, następnie kolejno pozostałe panie, potem panowie — również zgodnie ze starszeństwem.
Kiedy nie podawać ręki i przywitać się w inny sposób? Gdy Twoje ręce nie są czyste — na przykład, gdy goście przyszli, zanim skończyłeś pracę w kuchni lub gdy majsterkujesz przy samochodzie. Niezręcznie jest również wyciągnąć rękę do powitania, gdy druga osoba ma zajęte ręce.
W Europie uścisk dłoni jest standardem, ale są kultury, gdzie nie praktykuje się tej formy powitania. Jeśli czeka Cię spotkanie z kontrahentami z innych kultur, sprawdź, jaka forma powitania jest u nich przyjęta. Nie popełnisz gafy, a Twoi goście z pewnością docenią, że poświęciłeś czas by poznać ich zwyczaje.
Spotkanie z szefem, rozmowa kwalifikacyjna czy randka — kto pierwszy podaje rękę?
Zacznijmy od sytuacji, która przysparza najwięcej wątpliwości i towarzyszy jej stres. Kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej? Stosujemy zasadę hierarchii zawodowej — podczas rozmowy to osoba rekrutująca jest tą, która powinna podać rękę pierwszą. Co w sytuacji, gdy jesteś na spotkaniu biznesowym i wszyscy obecni mają podobną pozycję? Wówczas kierujemy się zasadą, że to kobiety i osoby starsze wiekiem jako pierwsze wyciągają rękę do powitania.
Inna okazja, która sama w sobie bywa stresująca to pierwsza randka. To naturalne, że chcesz wypaść jak najlepiej, ale nie wyciągaj ręki do powitania jako pierwszy. Wybór formy powitania należy do kobiety, z którą się spotykasz. Jeśli nie zechce podać Ci ręki, z pewnością powita Cię uśmiechem — wystarczy, że odwdzięczysz się jej tym samym. Za to śmiało możesz zaoferować jej swoje ramię podczas wieczornego spaceru.
Jeśli pierwsza randka i kolejne były udane, czeka Cię kolejny milowy krok. Spotkanie z przyszłymi teściami. W dobrym tonie jest, żebyś miał ze sobą kwiaty dla mamy. I z pewnością domyślasz się, że to ona będzie pierwszą osobą, do której powinieneś podejść, by się przywitać. Kto pierwszy podaje rękę? Przyszła teściowa, ale pod warunkiem, że tak chce się z Tobą przywitać.
Zobacz również: Co mówi o mężczyźnie uścisk dłoni? 3 zasady, które musisz zapamiętać
Uwaga! Jeśli w domu mieszka również babcia Twojej wybranki to do niej powinieneś podejść jako pierwszy. Pamiętaj też, by wyrazić szacunek do rodziny partnerki odpowiednim strojem. Nie namawiamy Cię, abyś założył smoking, ale schludny i elegancki strój zawsze jest dobrze widziany.
Teraz już wiesz, kiedy powinieneś pierwszy podać rękę na przywitanie
Z pewnością nie popełnisz już zawodowej i towarzyskiej gafy podając rękę jako pierwszy. Znajomość zasad dobrego wychowania to sposób by pokazać się w towarzystwie z najlepszej strony. Niezależnie od sytuacji. Jeśli ogłada będzie „ubrana” w adekwatny do sytuacji strój, to jawi nam się nienaganny obraz współczesnego gentlemana.
A jeśli szukasz stylizacji na ważne okazje i nie tylko – zapraszamy do Cafardini. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą, który pomoże stworzyć dla Ciebie idealne stroje.