Międzynarodowy dzień noszenia garnituru przypada co roku 13 października. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat klasyki męskiej elegancji. Jak świętować ten dzień? Oczywiście idealnie dopracowaną stylizacją. 

Spis treści:
1. Co to jest garnitur? Odrobina historii
2. Męski garnitur – elementy
3. Garnitur wieczorowy, dzienny, biznesowy i power suite – różnice
4. Garnitur inaczej czyli krótka lekcja stylu smart casual
5. Wspólnie świętujmy dzień noszenia garnituru

Co to jest garnitur? Odrobina historii

Dziś garnitur to klasyk, nic dziwnego – w końcu ma już ponad 100 lat. Jednak w XIX wieku był nowością, która w kręgach tradycjonalistów nie spotkała się od początku z ciepłym przyjęciem. Na garnitur patrzono wtedy z lekką rezerwą – tak jak na każdą nowość. Dla wielu było to znaczne rozluźnienie etykiety, inni ciepło przyjęli fakt, że mogą nosić wygodniejszy strój. W porównaniu z surdutami, frakami i innymi dość sztywnymi zestawami męskimi garnitur był ówczesnym odpowiednikiem dzisiejszego dresu. Ze współczesnego punktu widzenia to bardzo ciekawe, bo obecnie mężczyzna w garniturze postrzegany jest jako osoba przywiązana do klasyki.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Na przestrzeni ponad 100 lat garnitury męskie zmieniały się wielokrotnie. Prawie każda dekada dyktowała nowe trendy i czasem całkowicie zmieniała fasony marynarek oraz spodni. Dzięki temu dziś mamy pełny przegląd tego, jak garnitur może wyglądać. Z reguły podążamy za trendami, ale znamy ponadczasowe klasyki, które nigdy nie wychodzą z mody. Żyjemy w czasach, gdy garnitur jest uosobieniem elegancji, ale nie nosi się go już na co dzień. 

międzynarodowy dzień noszenia garnituru

Z radością przyjmujemy fakt, że po latach dyktatury masowej produkcji, znów ceni się zawodowych krawców. Garnitur szyty na miarę był normą jeszcze przed II wojną światową. Dziś eleganccy mężczyźni znów chcą mieć idealnie dopasowane garnitury i koszule. Coraz chętniej przychodzą po nie do krawca. Czy możemy zatem powiedzieć, że najbliższy 13 października będzie dniem, w którym świętować będziemy renesans męskiej elegancji? Mamy nadzieję, że tak.

Męski garnitur – elementy i podział

Garnitury możemy dzielić ze względu na liczbę elementów. Garnitur dwuczęściowy składa się ze spodni i marynarki. Natomiast garnitur trzyczęściowy ma dodatkowo kamizelkę. W takiej wersji najczęściej jest wybierany przez Panów Młodych. 

Rodzaj marynarki jest kolejnym kryterium podziału – na garnitur jednorzędowy i garnitur dwurzędowy. Ten pierwszy posiada jeden rząd guzików. W drugiej wersji pojawiają się dwa rzędy guzików, ale tylko jedna para jest funkcjonalna.

Sam garnitur nie czyni jeszcze stylizacji – całość wymaga dodania jeszcze kilku innych elementów. Pod marynarkę zakładamy koszulę. W przypadku stylizacji formalnych powinna to być śnieżnobiała koszula. Uzupełniamy ją krawatem lub muszką odpowiednio do okazji. Spodnie są podtrzymywane przez pasek lub szelki w zależności od preferencji. Do garnituru wkładamy buty formalne – oxfordy lub derby ewentualnie półformalne brogsy, monki lub loafersy. 

Trzeba podkreślić, że podstawowe elementy garnituru, to tak naprawdę baza do stworzenia pełnej stylizacji. Często jest tak uniwersalna, że pozwala skomponować dziesiątki zestawów na różne okazje. W damskiej garderobie odpowiednikiem garnituru może być równie uniwersalna mała czarna. 

Stuletnia historia garnituru pozwoliła wypracować wiele ciekawych rozwiązań. Kamizelka nie zawsze ma ten sam kolor co marynarka i spodnie. Krój każdego z elementów można dopasować tak, by podkreślały atuty męskiej sylwetki. Do szycia garniturów wykorzystuje się różnego rodzaju tkaniny. Przemysł włókienniczy wciąż udoskonala materiały tak, by nie gniotły się i na długo zachowały właściwą estetykę. 

Garnitur wieczorowy, dzienny, biznesowy i power suite – różnice

Garnitur dzienny to najczęściej strój biznesowy. Za jego pomocą możesz pokazać swój profesjonalizm. Biznesowe garnitury są schludne, proste w formie i z reguły nie mają ozdobników. Zwykle są to gładkie granatowe lub popielate modele. W ostatnich sezonach do łask powróciły również brązy. Zadaniem, jakie stoi przed biznesowym garniturem, jest budowanie profesjonalnego wizerunku, ale też zapewnienie Ci wygody w pracy. Dlatego garnitur biznesowy szyty na miarę to najlepszy wybór dla mężczyzn, których obowiązuje professional dress code. 

Przeczytaj również: Idealny garnitur biznesowy — omawiamy jego cechy

Garnitur wieczorowy

Garnitury wieczorowe to następcy fraków i smokingów. Punktem wyjścia najczęściej w tym przypadku jest czerń. Garnitur wieczorowy z reguły jest jednorzędowy, w brustaszy znajduje się biała poszetka. Natomiast biała koszula ozdobiona jest czarną muszką lub krawatem. Taką stylizację uzupełniają lakierowane półbuty i biżuteryjne elementy – spinki do mankietów albo szpilka do krawata. 

Power suite – co to znaczy?

Złotą epoką współczesnego krawiectwa męskiego, było dwudziestolecie międzywojenne. Modele, które zaprojektowano w tamtym czasie, do dziś stanowią inspirację i są chętnie kopiowane przez miłośników stylu retro. Power suite to garnitur ozdobiony charakterystycznym, cienkim prążkiem. To wyjątkowy model, który szczególnie upodobali sobie biznesmeni i przedstawiciele branży finansowej. Granatowy power suite rzeczywiście ma moc – zakładając ten strój, od razu czujesz się jak wilk z Wall Street. 

Garnitur inaczej czyli krótka lekcja stylu smart casual

Smart casual to styl, który można nazwać kombinacją stylu koktajlowego, biznesowego i codziennego. Smart – ponieważ pasuje do wielu okazji. Takie zestawy nosimy wszędzie tam, gdzie wypada wyglądać elegancko, ale w klasyka będzie wydawać się zbyt odświętna. 

Dowiedz się więcej: Smart casual dress code – styl, który powinien znać każdy mężczyzna

Garnitur w kratkę

Garnitury nosimy również w sytuacjach nieformalnych. Dzieje się tak coraz częściej. Cieszy nas jako krawców, bo nie ma to, jak subtelna elegancja w najlepszym wydaniu. Jednym z najciekawszych modeli codziennych garniturów jest zestaw wzorzysty. Kiedy garnitur w kratkę pojawił się po raz pierwszy, był uznawany za ekstrawagancki. Nosili je wyłącznie artyści i mężczyźni, którzy nie bali się wyróżniać z tłumu. Kratka zyskała popularność, gdy książę Walii zaczął doceniać jej urok. Dyskretny deseń stał się klasykiem i punktem wyjścia do projektowania bardziej odważnych wzorów.

Dziś garnitury w kratę są bardzo modne i chętnie wybierane przez mężczyzn. Doskonale sprawdzają się, gdy zachcesz optycznie wymodelować sylwetkę. Stanowią miłą odmianę dla mężczyzn, którzy na co dzień noszą professional dress code. 

Zestaw klubowy – co to jest?

Zwany również zestawem koordynowanym. Jest to sposób na miksowanie elementów z kilku garniturów. Zestaw koordynowany to nic innego jak marynarka i spodnie w różnych kolorach. Jako pierwsi takie zestawy nosili studenci prestiżowych uczelni. 

Zainspiruj się: Ivy League – styl amerykańskich elit pod lupą Cafardini

W podstawowym zestawie koordynowanym marynarka jest granatowa, a spodnie szare. Jednak możesz dowolnie zestawiać te elementy garnituru. Liczy się efekt, jaki uzyskasz. To doskonały przykład męskiego stylu smart casual – jest elegancko, ale nieoficjalnie. Wystarczy dodać krawat i poszetkę, by uzyskać strój na przyjęcie weselne, a z koszulą bez krawata mamy ubranie na drinka z przyjaciółmi.

Wspólnie świętujmy dzień noszenia garnituru

Garnitur to podstawa męskiej garderoby. Jest uniwersalny i bardzo wygodny. Jego zalety można wymieniać w nieskończoność. Z okazji nadchodzącego międzynarodowego dnia noszenia garnituru zapraszamy Cię na konsultacje do jednej z naszych pracowni. Podczas spotkania dowiesz się, czym wyróżnia się garnitur szyty na miarę i dlaczego warto postawić na profesjonalne krawiectwo. Podpowiemy Ci, jaki garnitur będzie dla Ciebie najlepszym wyborem i pomożemy dobrać wyjątkowe dodatki.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności