Większość panów słyszała o dodatkach takich jak butonierka czy brustasza, jednak już nie każdy wie, jak one dokładnie wyglądają oraz jak je stylizować. W artykule odpowiemy na te pytania, a także wyjaśnimy, czym jest poszetka i jak ją składać. 

Spis treści

1. Co to brustasza, butonierka i poszetka? Czym się różnią?
2. Brustasza, butonierka i poszetka – kiedy i na jakie okazje nosić?
3. Polecane męskie dodatki od Cafardini
4. Brustasza, butonierka i poszetka – dodatki, bez których elegancki mężczyzna nie może się obejść

Wielu panów nie do końca wie, co to jest brustasza, jak powinna wyglądać butonierka w marynarce oraz czym jest poszetka. Warto znać dokładną charakterystykę każdego z tych dodatków, ponieważ z ich pomocą można stworzyć niezwykłe stylizacje, a przede wszystkim nie popełnić modowej wpadki. Wspólnie z naszym stylistą zebraliśmy 3 najważniejsze porady, o których każdy elegancki mężczyzna musi wiedzieć. 

Co to brustasza, butonierka i poszetka? Czym się różnią?

Poszetka – co to jest? To pytanie, które zadaje wielu mężczyzn w sklepach z garniturami. Poszetka to ozdobna chustka, którą mężczyzna może włożyć do niewielkiej kieszonki w marynarce, znajdującej się po lewej stronie. Styliści uwielbiają ten element, ponieważ często potrafi on całkowicie odmienić charakter ubioru. W zależności od wzoru i tkaniny poszetka może dodać do stylizacji nieco elegancji, a czasem nawet ekstrawagancji i ożywić wygląd stroju. 

A czym się różni brustasza od butonierki? Butonierka jest niewielkim otworem w klapie marynarki, do której można włożyć żywe kwiaty lub przypiąć order. To element, który często pojawia się w marynarkach, zakładanych na bardzo oficjalne okazje. Z kolei brustasza to zewnętrzna kieszonka na poszetkę. Mężczyźni często mylą ze sobą te dwa pojęcia ze względu na ich podobieństwo. 

Przeczytaj również: Co to jest blezer męski i czym różni się on od marynarki?

Brustasza a butonierka i poszetka – kiedy i na jakie okazje nosić?

• Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że poszetkę można wkładać jedynie do brustaszy, a nie do butonierki – ta jest zarezerwowana dla kwiatów lub do przypinania oderów.

• Po drugie, styliści podkreślają, że dodatki do kieszonek w marynarce można nosić na każdą okazję. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią poszetkę o mniej lub bardziej formalnym charakterze.

• Po trzecie, poszetka powinna pasować do całości stylizacji, jednak może odrobinę się wyróżniać – choćby delikatnym wzorem. 

Polecane męskie dodatki od Cafardini

Bardzo ciekawy efekt daje poszetka w niewielkie prążki, dodawana do stonowanego ciemnego garnituru w delikatną kratę. Połączenie wzorów sprawia, że stylizacja nabiera oryginalnego charakteru. Jednocześnie wybór stonowanych kolorów nadaje całości elegancki i nienachalny ton. Do takiego zestawienia można założyć niebieską, bawełnianą koszulę oraz klasyczne czarne spodnie. 

Zwolennicy niebo bardziej tradycyjnych rozwiązań powinni zainteresować się czarną marynarką z butonierką i kołnierzem szalowym. Do tego wystarczy założyć białą koszulę, muszkę oraz oczywiście spodnie w lampasy. Aby całość nabrała wyjątkowego wyrazu – umieść w butonierce białą gardenię.

Polecamy także: Jaka powinna być odpowiednia długość krawata? Poznaj najważniejszą zasadę

Brustasza, butonierka i poszetka – dodatki, bez których elegancki mężczyzna nie może się obejść

Mamy nadzieję, że teraz każdy już wie czym jest brustasza, co to jest butonierka oraz poszetka i jak poprawnie nosić te dodatki. Warto też uzupełnić o nie swoją garderobę, ponieważ to łatwy sposób na urozmaicenie swoich stylizacji. Mogą je docenić szczególnie panowie, którzy często uczestniczą w formalnych przyjęciach. 

Chcesz stworzyć wyjątkowy strój, który podkreśli atuty Twojej sylwetki oraz będzie wyróżniał się na tle zwykłych zestawień? Umów się na spotkanie z naszym Doradcą. Wspólnie stworzymy eleganckie kreacje na każdą okazję oraz stylizacje na co dzień. Zachęcamy także do zapoznania się z pełnym cennikiem naszych usług.