Większość panów słyszała o dodatkach takich jak butonierka czy brustasza, jednak już nie każdy wie, jak one dokładnie wyglądają oraz jak je stylizować. W artykule odpowiemy na te pytania, a także wyjaśnimy, czym jest poszetka i jak ją składać. 

Spis treści

1. Co to brustasza, butonierka i poszetka? Czym się różnią?
2. Brustasza, butonierka i poszetka – kiedy i na jakie okazje nosić?
3. Polecane męskie dodatki od Cafardini
4. Brustasza, butonierka i poszetka – dodatki, bez których elegancki mężczyzna nie może się obejść

Wielu panów nie do końca wie, co to jest brustasza, czym jest butonierka znajdująca się po lewej stronie marynarki ani co kryje się pod nazwą „poszetka”. Warto znać dokładną charakterystykę każdego z tych dodatków, ponieważ z ich pomocą można stworzyć niezwykłe stylizacje, a przede wszystkim nie popełnić modowej wpadki. Wspólnie z naszym stylistą zebraliśmy 3 najważniejsze porady, o których każdy elegancki mężczyzna musi wiedzieć. 

Co to brustasza, butonierka i poszetka? Czym się różnią?

Poszetka – co to jest? To pytanie, które zadaje wielu mężczyzn w sklepach z garniturami. Poszetka to ozdobna chustka, którą mężczyzna może włożyć do niewielkiej kieszonki w marynarce, znajdującej się po lewej stronie. Styliści uwielbiają ten element, ponieważ często potrafi on całkowicie odmienić charakter ubioru. W zależności od wzoru i tkaniny poszetka może dodać do stylizacji nieco elegancji, a czasem nawet ekstrawagancji i ożywić wygląd stroju. 

A czym się różni brustasza od butonierki? Butonierka jest niewielkim otworem w klapie marynarki, do której można włożyć żywe kwiaty lub przypiąć order. To element, który często pojawia się w modelach zakładanych na bardzo oficjalne okazje i znajduje się po lewej stronie marynarki. Z kolei brustasza to zewnętrzna kieszonka na poszetkę. Mężczyźni często mylą ze sobą te dwa pojęcia ze względu na ich podobieństwo. 

Przeczytaj również: Klapy marynarki — ekspert wyjaśnia ich rodzaje i znaczenie

Brustasza a butonierka i poszetka – kiedy i na jakie okazje nosić?

• Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że poszetkę można wkładać jedynie do brustaszy, a nie do butonierki – ten otwór w klapie marynarki jest zarezerwowany dla kwiatów lub do przypinania oderów.

• Po drugie, styliści podkreślają, że dodatki do kieszonek w marynarce można nosić na każdą okazję. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią poszetkę o mniej lub bardziej formalnym charakterze.

• Po trzecie, poszetka powinna pasować do całości stylizacji, jednak może odrobinę się wyróżniać – choćby delikatnym wzorem. 

Polecane męskie dodatki od Cafardini

Bardzo ciekawy efekt daje poszetka w niewielkie prążki, dodawana do stonowanego ciemnego garnituru w delikatną kratę. Połączenie wzorów sprawia, że stylizacja nabiera oryginalnego charakteru. Jednocześnie wybór stonowanych kolorów nadaje całości elegancki i nienachalny ton. Do takiego zestawienia można założyć niebieską, bawełnianą koszulę oraz klasyczne czarne spodnie. 

Poszerz swoją wiedzę: Pan Młody w stylu boho — garnitur i niezbędne dodatki

Zwolennicy niebo bardziej tradycyjnych rozwiązań powinni zainteresować się czarną marynarką z butonierką i kołnierzem szalowym. Do tego wystarczy założyć białą koszulę, muszkę oraz oczywiście spodnie w lampasy. Aby całość nabrała wyjątkowego wyrazu – umieść w butonierce znajdującej się po lewej stronie marynarki białą gardenię.

Polecamy także: Jaka powinna być odpowiednia długość krawata? Poznaj najważniejszą zasadę

Brustasza, butonierka i poszetka – dodatki, bez których elegancki mężczyzna nie może się obejść

Mamy nadzieję, że teraz każdy już wie, czym jest brustasza, co to jest butonierka oraz poszetka i jak poprawnie nosić te dodatki. Warto też uzupełnić o nie swoją garderobę, ponieważ to łatwy sposób na urozmaicenie swoich stylizacji. Mogą je docenić szczególnie panowie, którzy często uczestniczą w formalnych przyjęciach. 

Zainspiruj się: Biały garnitur na ślub – niestandardowy wybór warty uwagi?

Chcesz stworzyć wyjątkowy strój, który podkreśli atuty Twojej sylwetki oraz będzie wyróżniał się na tle zwykłych zestawień? Umów się na spotkanie z naszym Doradcą. Wspólnie stworzymy eleganckie kreacje na każdą okazję oraz stylizacje na co dzień. Zachęcamy także do zapoznania się z pełnym cennikiem naszych usług.

Dobierz garnitur szyty na miarę w jednym z naszych salonów! Znajdziesz nas w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Częstochowie!