Ślub i wesele to wyjątkowe okazje — kreacje dla najważniejszych uczestników imprezy wybierane są na kilka miesięcy wcześniej. To dobra praktyka, ponieważ jest czas na staranny wybór dodatków i odpowiedź na pytanie: mucha czy krawat do garnituru?

Spis treści

1. Mucha czy krawat na wesele — co wpływa na wybór?
2. Krawat i mucha – jak je nosić, by wyglądać dobrze?
3. Muszka czy krawat na wesele? Kilka propozycji od Cafardini
3. Mucha to niestety dodatek nie dla każdego

Jak wiadomo wybór rodzaju męskiego stroju i akcesoriów podlega pewnym zasadom. Mucha i krawat to dodatki, które możesz założyć na wesele, ale konkretny wybór zależy od kilku czynników, które za chwilę poznasz. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i pomożemy wybrać weselną stylizację, w której będziesz czuł się i wyglądał doskonale. 

Mucha czy krawat na wesele — co wpływa na wybór?

Krawat to dodatek, który możesz nosić o dowolnej porze dnia — jest absolutnie uniwersalny, z muszką nie jest tak łatwo — ponieważ jest ona traktowana jako dodatek do męskiego stroju wieczorowego o charakterze oficjalnym. 

Muszka to bardzo często dodatek do stroju Pana Młodego. Dlaczego? Choćby po to, by się wyróżniał spośród tłumu innych, równie eleganckich mężczyzn. Oczywiście nie oznacza to, że muszka jest zarezerwowana wyłącznie dla Pana Młodego — jako gość weselny również możesz ją włożyć. 

mucha czy krawat

Krawat, jeśli jest prawidłowo dobrany i uzupełniony pasującą do niego poszetką, zapewni Ci klasyczną elegancję. Na wesele wybierz krawat z jedwabiu, w kolorze pasującym do marynarki, wówczas całość będzie prezentowała się harmonijnie.  

Przeczytaj także: Spinki do krawata — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Krawat i mucha – jak je nosić, by wyglądać dobrze?

Mucha — jako że jest dodatkiem wieczorowym, wymaga dobrania odpowiedniej koszuli. Wybieramy koszulę wieczorową z łamanym kołnierzykiem i koniecznie z listwą zakrywającą guziki lub taką z guzikami jubilerskimi. Ponadto jej mankiety powinny zdobić spinki.

mucha czy krawat stylizacja 2

Muszka na wesele nie musi być czarna, ale jeśli chcemy zachować zasady wieczorowej elegancji, dobrze jest wybrać model w stonowanym kolorze. Zdarza się, że muszki Pana Młodego i świadka są takie same i nawiązują do motywu przewodniego imprezy. Nie jest to błąd, pod warunkiem, że całość stroju jest odpowiednio dopasowana. 

Krawat na wielkie wyjścia powinien być uszyty z jedwabiu. Wieczorowy charakter imprezy możesz zaznaczyć, wybierając model z dyskretnym połyskiem. Dobierz do niego odpowiednią poszetkę — pod żadnym pozorem nie taką samą! Ten duet może być mocnym akcentem w Twojej stylizacji, więc warto dobrać je starannie. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik.

Muszka czy krawat na wesele? Kilka propozycji od Cafardini

Eleganckie stylizacje prezentują się doskonale z różnymi dodatkami. Odpowiedź na pytanie „mucha czy krawat” zależy od tego, w czym czujesz się najlepiej. Przygotowaliśmy kilka przykładowych stylizacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. 

Zacznijmy od muchy w wydaniu wieczorowym. Czarny garnitur, biała koszula i muszka to propozycja dla gościa uroczystości odbywającej się wieczorem. Ten zestaw sprawdzi się również do teatru oraz na elegancki bankiet.

Druga stylizacja to odrobinę nonszalanckie podejście do klasyki. Garnitur w kratę doskonale sprawdzi się na wesele, a mucha sprawia, że zestawienia nabiera bardzo ciekawego i nieoczywistego charakteru. 

Na koniec elegancka stylizacja z krawatem, z jednej strony zachowawcza — z drugiej bardzo elegancka. To zestaw, który będzie pasował do wielu okazji, dlatego zdecydowanie warto mieć taki strój w szafie. 

Zobacz również: Black tie dress code. Poznaj jego najważniejsze zasady

Mucha to niestety dodatek nie dla każdego 

Uniwersalny charakter krawatu polega również na tym, że może mieć on różne grubości. Jeśli jest sprytnie dobrany do klap marynarki — pomoże Ci optycznie wymodelować górną część sylwetki. Zatem jest dodatkiem, który warto zastosować, by wydobyć atuty i zakamuflować mankamenty. 

Niestety nie można tego powiedzieć o muchach. Również mają różne rozmiary, jednak kształt pozostaje zawsze ten sam. ”Skrzydła” muchy poszerzają optycznie twarz — zatem panowie z nadwagą nie powinni po nią sięgać. A jeśli już muszą — powinni wybierać większe modele. Za to dla mężczyzn o bardzo pociągłej twarzy mucha będzie dodatkiem, który poprawi proporcje. 

A jeżeli chciałbyś mieć unikalną stylizację szytą na miarę z najlepiej dobranymi dodatkami, umów się na spotkanie z doradcą Cafardini! Sprawdź też cennik naszych usług.