Włosi to najlepiej ubrani mężczyźni na świecie. Mimo że od zawsze łamią zasady modowej etykiety, to robią to z niebywałym wyczuciem. Włoska nonszalancja to właśnie tytułowa sprezzatura – wyjaśniamy czym ona jest i kiedy powstała.

Spis treści:

1. Sprezzatura — co to?
2. Kiedy można sobie pozwolić na nonszalancki styl?
3. Sprezzatura — nasze stylizacje
4. Sprezzatura — moda, obok której nie przejdziesz obojętnie

Jak Włosi to robią, że zawsze wyglądają dobrze, choć ich styl diametralnie różni się od ogólnie przyjętych norm? Oni nie łamią zasad — tworzą własne. Ich stylizacje tylko z pozoru są w “artystycznym nieładzie”. Każdy element jest tu bardzo dokładnie przemyślany. Nie trzeba być Włochem, aby tak się nosić — wystarczy poznać tajemnicę dobierania ubrań i dodatków zgodnie z zasadami sprezzatury. 

Sprezzatura — co to?

Sprezzatura nie jest terminem stworzonym na potrzeby mody. Nazwa pochodzi od pojęcia z dziedziny muzyki, które znane było już w średniowieczu. Sprezzatura to naturalna lekkość w adaptacji utworu muzycznego. Chodzi o wykonanie go jakby od niechcenia, z pewną dozą nonszalancji. Włosi przenieśli ten termin do świata męskiej mody, aby stworzyć stylizacje, które podobnie jak utwór muzyczny są bardziej interesujące, gdy nie są “zbyt sztywne”. 

Sprezzatury nie można zdefiniować jednoznacznie — nie można powiedzieć, że jest to niedbałość w dobieraniu stroju. Przecież bez klasycznej elegancji nie dałoby się stworzyć jej lżejszych interpretacji. U podstaw sprezzatury leży nie ślepe podążanie za trendami, a tworzenie indywidualnego stylu — zgodnego z Twoją osobowością. Sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w kolorach i idealnym dopasowaniu. 

sprezzatura - stylizacja

Polecamy również: Lata 90. i moda męska, którą możesz zainspirować się także dziś!

Kiedy można sobie pozwolić na nonszalancki styl?

Emanacja własnego ja za pomocą stroju sprawdzi się najlepiej w codziennych stylizacjach i podczas nieformalnych okazji. W sytuacjach, gdy obowiązuje Cię określony dress code, wybierz klasykę. Zatem sprezzatura to najlepszy sposób na to, aby casualowe stylizacje nabrały indywidualnego charakteru. 

Taka stylizacja nie jest też przebraniem, więc jeśli poczujesz, że tak jest lepiej, wybierz klasykę. Chodzi bowiem o to, aby stworzone przez Ciebie nieoczywiste zestawienie wypadło jak najbardziej naturalnie. Oczywiście, zanim zaczniesz łamać zasady, musisz je znać — na tym polega zabawa ze stylem. 

Jak już wspomnieliśmy, sprezzatura jest tylko z pozoru niedbała. Zatem wszystkie elementy garderoby powinny być doskonałej jakości i idealnie wyprasowane. Pomięta koszula to wstyd, a nie nonszalancja. Ubrania nie mogą być za małe lub za duże — swobodnie będziesz czuł się wyłącznie w idealnie dopasowanych ubraniach. 

Sprezzatura — nasze stylizacje

Sprezzatura to szczegóły i niedostrzegalne na pierwszy rzut oka różnice, które sprawiają, że klasyczny strój wygląda inaczej. 

Jeśli chcesz postawić mocniejszy akcent — zrób to za pomocą dodatków. Personalizowane spinki do mankietów czy krawat w niebanalne wzory — to elementy, które świetnie się tutaj sprawdzą. Pamiętaj o tym, że kolory dodatków mają uwydatniać Twoje atuty — chodzi o to, aby pasowały do Twojej karnacji i koloru włosów.

Wróćmy do łamania zasad — jak daleko można się posunąć? Czasem wystarczą rozpięte guziki marynarki, pod którą mamy koszulę w ciekawy wzór, aby uzyskać efekt niebanalnej elegancji. Jednym z charakterystycznych elementów tego typu stylizacji jest rozpięty kołnierzyk, co jest jak najbardziej dopuszczalne w stylizacjach nieformalnych. 

Przeczytaj także: Styl preppy w modzie męskiej – co warto o nim wiedzieć?

Sprezzatura — moda, obok której nie przejdziesz obojętnie

Sprezzatura nie polega na kopiowaniu gotowych stylizacji — chodzi o wyrażenie siebie. Nie jest ślepym naśladowaniem trendów, ale ich luźną interpretacją. Absolutną indywidualność stroju możesz doskonale wyrazić za pomocą ubrań szytych na miarę. W przypadku ubrań szytych na miarę masz możliwość wyboru kolorów tkanin, które najlepiej podkreślą Twoje atuty oraz fasonów, w którym czujesz się dobrze. 

To sprawi, że będziesz czuł się naturalnie w swoich ubraniach i będziesz mógł bawić się stylem z taką gracją, jak robią to Włosi. Zapraszamy na konsultację do naszej pracowni — wspólnie stworzymy ubrania i dobierzemy dodatki, które wyrażą Twój indywidualny styl.