Jesienna kurtka może łączyć w sobie cechy sportowego okrycia i elegancki charakter. Klasyczne męskie kurtki, takie jak bosmanka właśnie są tego najlepszym przykładem. Wyjaśniamy z czym ją łączyć!

Spis treści

1. Kurtka bosmanka — skąd się wzięła jej nazwa?
2. Bosmanka — jak nosić i z czym łączyć?
3. Kurtka marynarska. Przykładowe stylizacje
4. Kurtka bosmanka męska to najlepszy wybór na jesień i zimę!

Piękna, dwurzędowa kurtka, uszyta z wysokiej jakości wełny — tak w skrócie możemy opisać bosmankę, która wyszła spod ręki zdolnego krawca. Kurtka marynarska to wygodne i ciepłe okrycie, w którym większość mężczyzn wygląda doskonale. Jest bardzo uniwersalna, świetnie pasuje do jeansów, założysz ją również na garnitur.   

Kurtka bosmanka — skąd się wzięła jej nazwa?

Jak się zapewne domyślasz, kurtka bosmanka była okryciem stworzonym dla marynarzy. W wersji pierwotnej była ona koloru granatowego — a swoją popularność zawdzięcza firmie Camplin, która szyła wspaniałe kurtki dla brytyjskiej marynarki wojennej. Dlatego kurtka marynarka męska z założenia ma być wygodna. Jej krój miał zapewniać marynarzom pełną swobodę ruchów i komfort termiczny przy silnym wietrze. 

Aby to potwierdzić, objaśniamy pokrótce konstrukcję bosmanki. Jest to dwurzędowy płaszcz z szerokimi klapami i kołnierzem sztormowym. Stójka zapinana jest na haftkę, więc można postawić kołnierz i osłonić twarz przed chłodem. Wyposażona jest w wygodne, skośne kieszenie. Na plecach biegnie pionowa kontrafałda przechodząca w szlic. Do tego pas z dwoma guzikami — rogowymi rzecz jasna. 

Przeczytaj również: Kurtka do garnituru. 3 podpowiedzi, jaką wybrać

Bosmanka — jak nosić i z czym łączyć?

Bosmanka męska ma tę zaletę, że dobrze wygląda zarówno z garniturem, jak i do casualowych stylizacji. Możesz ją narzucić na marynarkę, ale też na golf czy sweter. Jej długość jest tak pomyślana, aby dobrze wyglądać w zestawieniu z różnymi częściami męskiej garderoby. Bosmanka jest krótkim płaszczem, ale nie tyle by marynarka garniturowa nie „schowała” się pod nią w całości. 

bosmanka - z czym ją łączyć

Płaszcz bosmanka jest dobrym wyborem do stylizacji smart casual i codziennych biznesowych stylizacji. Na większe wyjścia polecamy dyplomatkę, której długość bardzo dobrze modeluje męską sylwetkę. Kurtka marynarska również pomaga wyeksponować męskie atuty, ale w innym wymiarze. Lekko militarny style nada sylwetce dynamizmu, taliowany krój optycznie ją wyszczupli. Natomiast długość bosmanki powinna dobrze współgrać z proporcjami Twojej sylwetki — zdziwisz się, ale różnica dwóch centymetrów w długości okrycia potrafi zupełnie je zmienić. 

W pierwotnej wersji bosmanka męska była granatowa i tak zdaje się prezentować najlepiej. Dziś mamy większy wybór, jeśli chodzi o wersje kolorystyczne. Ten krój płaszcza dobrze wygląda również w szarościach i grafitach — warto sprawdzić, który z tych odcieni będzie odpowiedni dla Twojego typu urody. 

Kurtka marynarska. Przykładowe stylizacje

Pierwsza inspiracja, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy, to klasyczna, granatowa bosmanka. Noszona w typowo casualowym stylu, bo z granatowym golfem i jeansami. To doskonały zestaw casualowy, w którym większość mężczyzn będzie wyglądać doskonale. 

Pisaliśmy wyżej o dużym wyborze kolorów marynarskich płaszczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jesienią wyróżnić się z tłumu i nosić bosmankę w jasnym kolorze.

Zobacz także: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać

Kurtka bosmanka męska to najlepszy wybór na jesień i zimę!

Wiesz już, czym charakteryzuje się płaszcz bosmanka i dlaczego warto mieć go w szafie. Abyś prezentował się w niej najlepiej jak to możliwe — zamów szycie płaszcza na miarę. Dzięki temu, że skrojony na Twoje wymiary, wykorzystasz jego atuty w 100 procentach. Idealnie dopasowana długość, taliowanie i optymalna szerokość rękawów sprawia, że bosmanka stanie się Twoim ulubionym jesiennym okryciem.

Bez względu na to, czy widzisz się w klasycznej, granatowej kurtce czy chcesz zaszaleć z kolorem. Przyjdź do jednej z naszych pracowni i zamów bosmankę z najwyższej jakości wełny. Bosmanka to uniwersalne okrycie w eleganckim stylu, ponadczasowy wzór, który od dziesięcioleci nie wychodzi z mody. Uszyta z odpowiedniego materiału będzie cieszyć oko przez wiele sezonów.