CafardiniBlogPoradyCzym jest koło barw, jak łączyć kolory ubrań – kompleksowy poradnik
Porady
Czym jest koło barw, jak łączyć kolory ubrań – kompleksowy poradnik
Udostępnij
autor: CAFARDINI
Udostępnij
Dobieranie do siebie kolorów ubrań jest niezwykle ważne. Jak łączyć kolory ubrań, aby zawsze wyglądać schludnie i elegancko? W poniższym tekście zawarliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, sprawdź je!
Jak czytać koło barw? Łączenie kolorów ubrań w teorii
Dla wielu osób łączenie kolorów ubrań wciąż jest dużym wyzwaniem, szczególnie w czasie stale zmieniających się trendów. Jeśli stojąc przed szafą, nadal nie umiesz sobie wyobrazić, czy dany zestaw dobrze się zaprezentuje – pomocna może się okazać znajomość koła barw. Stylizacje bazujące na kolorystycznych połączeniach stworzonych przy pomocy diagramu, sprawią, że Twoje outfity będą przykuwać wzrok i uczynią z Ciebie wśród znajomych ikonę stylu. Co więcej, znając kilka prostych zasad, unikniesz przypadkowych zestawień, zaoszczędzisz czas przeznaczony na tworzenie stylizacji oraz ograniczysz niepotrzebne zakupy.
Koło barw to diagram kołowy ilustrujący relacje między różnymi barwami. Pierwszy podparty naukowymi danymi wykres tego typu został opracowany już w 1704 roku przez sir Isaaca Newtona. W tamtych czasach diagram zawierał 7 różnych kolorów. Znajdowały się na nim kolory:
• czerwony,
• pomarańczowy,
• żółty,
• zielony,
• niebieski,
• indygo,
• fioletowy.
Po upływie 100 lat, w 1810 roku, Johann Wolfgang von Goethe opracował symetryczne koło barw z zaledwie 6 kolorami. W swoim projekcie wyeliminował indygo, a jego wykres przypomina ten, z którego czerpie dzisiejsza moda. Styliści korzystają z diagramu kołowego podczas dobierania kolorów ubrań. Dzięki temu zestawienia dają pożądany efekt artystyczny.
Obecnie koło kolorów to diagram kołowy, który ma formę naturalnego liniowego porządku barw. W środku najczęściej jest kolor biały, a im dalej od centrum, tym ciemniejszy odcień danego koloru. Barwy leżące po przeciwnych stronach komponują się ze sobą na zasadzie kontrastu. Patrząc na wykres, nietrudno wywnioskować, że np. fiolet albo granat będzie świetnie wyglądać z żółcią.
Kolejnym sposobem na poprawne łączenie kolorów jest zestawianie odcieni, które sąsiadują ze sobą. Wówczas możesz być pewien, że na 99% unikniesz modowego błędu, a wybrane stylizacje będą wyglądać niezwykle dobrze.
Jeśli nie lubisz kolorowych ubrań, a barwy to jedna z Twoich słabszych stron – wybierz neutralną kolorystykę. Obecnie dominują beże, szarości, granaty, różne odcienie bieli i czerń. Uniwersalne, stonowane barwy połączone ze sobą wyglądają dobrze, oraz są łatwe do wystylizowania. Wystarczy, że dodasz do nich kontrastowy dodatek, taki jak różowa koszula lub żółta poszetka, a outfit nabierze ciekawego charakteru, pozostając stosunkowo bezpieczną stylizacją. No, chyba że zdecydujesz się na odważne wzory!
Nie oznacza to, że wymienione zasady obowiązują bezwzględnie – można je łamać i samodzielnie eksperymentować ze stylem. Moda to forma sztuki, dlatego nie warto się w niej ograniczać. Pomimo tego, wybierając kolorowe stylizacje, należy uważać na modową wpadkę. Połączenie więcej niż 3 intensywnych barw nie zawsze wygląda dobrze i czasami mniej znaczy więcej, zwłaszcza jeżeli czeka Cię okazja, gdzie dress code jest sformalizowany. Korzystanie z kolorystycznego diagramu chroni przed złymi wyborami i znacznie ułatwia komponowanie stylizacji.
Jak łączyć kolory ubrań i dodatków? Praktyczne porady
W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, to w odmienny sposób powinieneś skorzystać z koła barw. Diagram wskazuje najciekawsze połączenia kolorystyczne, a także sposób na stonowane stylizacje. Intensywne barwy mogą być zgranym teamem, a inne doprowadzą do katastrofy. Poniżej przedstawiliśmy sposoby na efektywne dobieranie kolorów ubrań.
Łączenie kolorów ubrań zgodnie z diagramem jest niezwykle proste. Najbardziej kontrastujące, a zarazem najlepiej wyglądające to zestawienia ubrań, których kolory znajdują się po przeciwległych stronach wykresu.
Są to tak zwane odcienie „dopełniające”, a zastosowane razem tworzą niezwykłe stylizacje. Czasami są to kolory, które dla niedoświadczonego oka w ogóle do siebie nie pasują, ale po zestawieniu wyglądają zaskakująco dobrze. Przykładowo ciekawy efekt daje połączenie fioletu z żółcią.
Pamiętaj, że wykorzystując kolory przeciwstawne, w stylizacji powinny się znaleźć 2, maksymalnie 3 barwy. Na przykład świetnie wygląda zestaw złożony z granatowej marynarki, pomarańczowego krawata, ale spodnie i koszula powinny być utrzymane w neutralnych kolorach. Kierując się zasadą barw przeciwstawnych, możesz także postawić na bardzo kontrastujące zestawy, gdzie to spodnie i marynarka będą się dopełniać, a dodatki będą utrzymane w stonowanych barwach.
Dobieranie kolorów ubrań może się również odbywać na zasadzie zestawień barw sąsiadujących. Takie połączenie chroni przed zbytnią ekstrawagancją i modową wpadką. Stylizacje utrzymane w różnych odcieniach jednego koloru są delikatne i zazwyczaj sprawdzają się w każdej sytuacji, przy czym nie muszą być nudne czy banalne.
Jak łączyć kolory ubrań, stawiając na barwy sąsiadujące? Należy wziąć pod uwagę kolory, które jak się pewnie domyślasz, są obok siebie na diagramie. Wybierz swoją ulubioną barwę, a następnie dodaj do niej coś będącego w jej innym odcieniu. Dzięki temu stworzysz świetne zestawienia. Z kolei akcesoria warto dobierać w neutralnej palecie kolorystycznej. Jeśli wybierzesz granatowy garnitur i jasnoniebieską koszulę – buty i pasek powinny mieć np. uniwersalny, brązowy odcień. Z kolei komponując czarny zestaw – zadbaj o to, aby dodatki były utrzymane w tym samym odcieniu.
Najbezpieczniejszą zasadą jest wybór pojedynczej barwy lub kilku neutralnych kolorów. Jeśli preferujesz klasyczne zestawienia, świetnie sprawdzą się tutaj beże, szarości, granaty oraz biel i czerń. Stylizacje utrzymane w tym duchu stanowią idealną bazę do ich przełamania, np. szarość dobrze wygląda z różem, a beż z kolorem granatowym.
Łączenie kolorów w praktyce – omawiamy 3 stylizacje
Zastanawiasz się jak dobierać kolory? Polecamy szycie na miarę. W Cafardini podczas tego wyjątkowego procesu możemy dla Ciebie stworzyć ubranie z dowolnej dostępnej u nas tkaniny, a jest ich około 5000. Nasi wykwalifikowani doradcy pomogą Ci dobrać najlepszy krój i materiał do Twojej sylwetki i okazji, na jaką się przygotowujesz. Sprawdź nasz cenniki przekonaj się, że szycie na miarę jest dla Ciebie! Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin! Poniżej przedstawiliśmy na przykładach sposoby na to, jak łączyć kolory ubrań.
Neutralne barwy przełamane kolorem
Szary garnitur to świetny i uniwersalny wybór, który przydaje się na wiele uroczystych okazji. Można go założyć na spotkanie biznesowe lub przyjęcie rodzinne. W prezentowanej stylizacji zastosowano zasadę neutralnych kolorów, co oznacza, że w zestawieniu dominuje szarość i biel, które stanowią harmonijne połączenie. Całość przełamano kontrastowym czerwonym kolorem w postaci krawata i prawdopodobnie poszetki.
Zastosowanie czerwonego płaszcza jest bardzo odważnym posunięciem i zmienia ono barwę dominującą zestawu na kolor czerwony. W tym przypadku to szarość garnituru i biel koszuli stanowią tło dla stylizacji.
Jedynie buty, pasek, rękawiczki i pasek od zegarka mogłyby być utrzymane w odcieniach brązu, a nie być czarne. Garnitur dzienny i czarne dodatki skórzane to niezbyt dobre połączenie. Te drugie za dnia dopuszczalne są w przypadku pogrzebu, ale wtedy jasny garnitur byłby błędem, nie mówiąc o jaskrawych dodatkach.
Dla niektórych łączenie kolorów w lecie może być trudniejsze, niż jest w rzeczywistości. W praktyce bowiem wystarczy postawić na jaśniejsze odcienie, a pozostałe zasady się nie zmieniają. W stylizacji zastosowano zasadę barw znajdujących się po przeciwnych stronach koła oraz mających podobny, pastelowy poziom głębi. Błękitna koszula i różowy garnitur pasują do siebie, ponieważ znajdują się prawie naprzeciwko siebie na kole barw. Cechuje je przy tym podobny stopień nasycenia barw.
Zdobądź kompleksową wiedzę o męskim obuwiu i przeczytaj artykuły:
Z kolei jasny brąz w przypadku dodatków skórzanych jest uznawany na neutralny i nieformalny wybór, co oznacza, że buty i pasek w tym odcieniu świetnie się sprawdzą w tej letniej stylizacji. W zestawieniu zastosowano zasadę 3 barw. Jeśli łączysz ze sobą różne kolory – pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością.
W tej stylizacji zastosowano zasadę, w myśl której wykorzystanie jednego koloru w różnych stopniach nasycenia jest bardzo bezpiecznym podejściem. Granatowy garnitur szyty na miarę leży idealnie, a dopełniony błękitną koszulą i krawatem z błękitno granatowymi wstawkami tworzy idealny zestaw biznesowy. Poszetka z zielonymi wstawkami stanowi najbardziej ekstrawagancki element stylizacji i uświadamia otoczenie, że noszący pamięta o istnieniu innych kolorów, ale umie zachować powściągliwość, gdy jest to wymagane.
Mamy nadzieje, że rozwialiśmy wszystkie wątpliwości na temat tego, jak łączyć kolory ubrań i akcesoriów. Wiedziałeś, że istnieje tyle połączeń kolorystycznych, a barwy na pozór niepasujące do siebie, mogą tak dobrze razem się prezentować? Pamiętaj przy tym, że kolosalne znaczenie w przypadku ubrań ma nie tylko ich barwa czy wzór, ale też odpowiednie dopasowanie.
Będąc pewnym tego drugiego aspektu oraz tworząc zestawienia zgodne ze swoim gustem, po prostu oceń w lustrze czy dana łączenie kolorów wygląda dobrze. Koło barw (poza niektórymi bezwzględnie formalnymi okazjami) powinno stanowić pomoc i być wsparciem, a nie ograniczeniem przy tworzeniu swojego stylu!
Wiosna to najlepszy czas, by pomyśleć o garderobie na ciepłe miesiące. Do lata pozostało wystarczająco dużo czasu, aby zamówić u krawca modny garnitur lniany w kratę. Pokażemy Ci, jak go uszyliśmy i podpowiemy, z czym łączyć ten zestaw.
Serial „Peaky Blinders” opowiada historię legendarnego gangu działającego w Birmingham w latach 20. i 30. XX w. Stylizacje bohaterów to niesamowita dawka wiedzy o ówczesnej modzie męskiej i doskonała lekcja klasycznego stylu w gangsterskim wydaniu.
Zapraszamy do Showroomu w Warszawie lub Studio w Katowicach. Oferujemy także usługę Travel Tailor, która w wybranych miastach umożliwia spotkanie z Doradcą Cafardini w wygodnym dla siebie miejscu. Wypełniając formularz skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.