Smoking to symbol formalnego, wieczorowego stroju. Wyróżnia się klasą i wysoką elegancją. Jednak jak nosić smoking, aby prezentował się idealnie i ze smakiem? Podpowiadamy!
28/02/2023 Modowe ABC
Modowe ABC
Elastan można znaleźć w składzie wielu ubrań i dodatków. Jest on jednak okryty złą sławą, która zniechęca wiele osób do zakupu produktów z jego domieszką. Czy to materiał, którego powinieneś unikać? W poniższym tekście rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Spis treści:
1. Elastan – co to za materiał?
2. Elastan – wady i zalety materiału
3. Jakie alternatywy ma elastan?
4. Elastan i jego alternatywy w eleganckich stylizacjach
5. Już wiesz, co to elastan i jak z niego korzystać!
Elastan jest zaliczany do materiałów syntetycznych, a dokładniej poliuretanowych. Można go spotkać również pod innymi nazwami, takimi jak lycra czy spandex. Od lycry różni go jednak sposób zastosowania – elastan nie występuje samodzielnie, ale jako domieszka. Został on opracowany w 1958 roku przez amerykańskiego chemika Josepha Shiversa w laboratoriach firmy DuPont. Częścią przedsiębiorstwa była kiedyś firma Invista, która zastrzegła nazwę lycra jako znak towarowy. Początkowo materiał był używany wyłącznie w przemyśle wojskowym.
Elastan jest wytwarzany z kauczuku. Wykorzystywane są do tego gotowe włókna polimeru splatane następnie w nić, która wyróżnia się ponadprzeciętną zdolnością do wydłużania. Ze względu na swoje właściwości elastan jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych materiałów w przemyśle bieliźniarskim oraz podczas produkcji odzieży sportowej. Dominuje w damskich rajstopach, a jego domieszka znajduje się w składzie skarpet, bielizny czy legginsów. Jest on także niezbędny podczas produkcji wszelkich ubrań one size.
Do najczęściej spotykanych na rynku mieszanek należą bawełna z elastanem oraz wiskoza z elastanem. W takiej postaci można spotkać go w składzie spodni, swetrów czy marynarek. Wśród produktów niższej jakości łączy się go także z innymi syntetycznymi materiałami, takimi jak akryl czy poliamid. W zależności od tego, jak duży procent składu tkaniny stanowi, właściwości elastanu mogą być mniej lub bardziej odczuwalne. Najczęściej jednak podkreśla on cechy głównego materiału i sprawia, że jest on bardziej wytrzymały.
Dowiedz się więcej: Tkaniny pod lupą: wiskoza. Co to jest, jakie ma zastosowanie?
Tak jak każda tkanina, elastan także ma swoje wady i zalety. Czego możesz się spodziewać, wybierając ten materiał?
Najważniejszą zaletą elastanu jest bez wątpienia jego rozciągliwość. Ubrania, w których go zastosowano, świetnie dopasowują się do ciała, dzięki czemu znacznie łatwiej wybrać odpowiedni rozmiar, a w razie wahań wagi nie trzeba wymieniać całej garderoby. Na to, że ubranie z elastanem posłuży Ci przez długi czas, ma wpływ jego wytrzymałość. Jest to możliwe dzięki elastyczności uzyskanej poprzez wprowadzenie domieszki spandexu. Zapobiega on zrywaniu się włókien.
Ubrania z elastanem są nie tylko rozciągliwe i elastyczne, ale również sprężyste. Oznacza to, że są znacznie bardziej odporne na zagniecenia i łatwiejsze w prasowaniu. Po rozciągnięciu wracają również do swojej pierwotnej formy i nie ulegają zniekształceniom. Sprawia to, że możesz bez problemu spakować je do walizki i uniknąć niedbałego wyglądu po wypakowaniu. Warto wspomnieć również o odporności na zabrudzenia i prostej pielęgnacji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zadbać o elegancki wizerunek.
Elastyczność i doskonałe dopasowanie do ciała sprawiają, że noszenie ubrań z domieszką elastanu jest bardzo komfortowe. Z tego powodu szczególnie chętnie sięgają po niego producenci odzieży sportowej, bielizny, strojów kąpielowych czy tanecznych. Wykorzystując ten materiał syntetyczny, zapewniają swoim klientom pełną swobodę ruchów podczas aktywności i sprawiają, że stroje są świetnie zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozciąganiem.
Elastan to materiał, który obok tych dobrych cech, wyróżnia się także wadami. Sprawdźmy jakie negatywne aspekty są związane z tym materiałem.
Tak jak w przypadku innych materiałów syntetycznych, produkcja elastanu budzi wątpliwości ekologów. Do jego wytworzenia wykorzystywane są procesy, które pozostawiają duży ślad węglowy. Materiał ten nie jest biodegradowalny, a jego rozłożenie się może trwać nawet do 200 lat. Obecnie jednak coraz częściej do produkcji odzieży wykorzystuje się elastan z recyklingu, a producenci poszukują jego alternatyw wykonywanych z bardziej przyjaznych środowisku materiałów.
Przeczytaj także: Zrównoważona moda – wyjaśniamy, na czym ona polega
Podobnie jak inne syntetyki, domieszka elastanu sprawia, że ubranie jest łatwopalne. Tego typu materiały po kontakcie z bardzo wysokimi temperaturami topią się na skórze. Z tego powodu bezwzględnie trzymaj je z dala od ognia, by uniknąć niebezpiecznego wypadku.
Bardzo poważną wadą elastanu jest mała higroskopijność. To, czy będziesz nadmiernie się pocić i nietrakcyjnie pachnieć, zależy jednak od tego, z jakimi innymi tkaninami i w jakich proporcjach wykorzystano włókna elastanu. Jeśli jest to niewielka domieszka połączona z lekkimi, naturalnymi materiałami, problem nie będzie aż tak dotkliwy.
Im bardziej uniwersalny rozmiar odzieży, tym bardziej przydatny jest elastan. Materiał ten można jednak zastąpić i uniknąć konieczności godzenia się na jego wady. Rozciągliwość materiału może zapewnić zastosowanie tkanin ze skręconymi przędzami. W przypadku bielizny i dodatków najczęściej jest to jedwab. Jest on znacznie milszy w dotyku i oddychający. Zamiast elastanu można stosować również tkaniny wełniane, które także zapewniają sprężystość i dobrze dopasowują się do ciała.
Aby nie kupować odzieży z domieszką elastanu, możesz również zdecydować się na szycie na miarę. W ten sposób będziesz mieć pełną kontrolę nad składem tkaniny. Będziesz także mógł wykluczyć z niego wszystkie materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoją prezencję czy komfort.
Szycie garnituru lub innych części garderoby na miarę sprawia, że konkretne ubrania są doskonale dopasowane do Twojej sylwetki i świetnie się na niej układają. Rozciągliwość nie jest więc niezbędna, by ubranie miało właściwy rozmiar.
Wykorzystanie elastanu nie musi być widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego możesz bez obaw wpleść go do swoich zestawów. Poniżej przygotowaliśmy kilka eleganckich stylizacji, w których możesz zastosować zarówno tkaniny z domieszką elastanu, jak i ich alternatywy.
Uniwersalny zestaw z białą koszulą w roli głównej sprawdzi się na każdą okazję. Dobierz do niej stylowe spodnie oraz marynarkę. Jeśli chcesz, aby stylizacja prezentowała się swobodnie, wybierz marynarkę w kratkę i zrezygnuj z krawata. Zamiast niego sięgnij po poszetkę z wysokiej jakości materiału oraz rozepnij kilka górnych guzików koszuli.
Marynarka, zarówno z domieszką elastanu, jak i bez może być praktycznym wyborem do zestawów w stylu smart casual. Jeśli jednak chcesz założyć ją na sweter, zadbaj o to, by była wystarczająco elastyczna. Dzięki temu zachowasz pełną swobodę ruchów. Bardzo dobrze będzie się prezentować na przykład marynarka w kratę, zestawiona z jasnym, ciepłym golfem. Oba te elementy ubioru mogą mieć w swoim składzie domieszkę elastanu, która zwiększy Twój komfort.
Niezależnie od tego, czy poszukujesz garnituru na co dzień, czy na ważne, formalne wyjście, zadbaj o to, by doskonale na Tobie leżał i przez cały czas wyglądał nienagannie. Granatowy, biznesowy garnitur będzie dobrze się prezentował zarówno wtedy, gdy zostanie wzmocniony sprężystą domieszką elastanu, jak i wtedy gdy powstanie z naturalnych włókien. Aby jednak rezultaty były jeszcze bardziej atrakcyjne, wybierz dobrze dopasowany model szyty na miarę i skrojony zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Dobierz do niego modny krawat i eleganckie buty.
Odpowiedź na pytanie, co to elastan pomoże Ci świadomie zdecydować, czy jest to materiał dla Ciebie. Wbrew stereotypom, ma on naprawdę wiele zalet. Aby być w pełni świadomym, czy będzie on wykorzystany w Twoich eleganckich ubraniach, zdecyduj się na szycie na miarę.
W przypadku doskonale skrojonych ubrań, których rozmiary są dopasowane do Twojej sylwetki i wymiarów, dodawanie elastycznej tkaniny nie będzie konieczne, a sprężystość uzyskasz dzięki wysokiej jakości skręconej przędzy. Sprawdź ofertę Cafardini!
Smoking to symbol formalnego, wieczorowego stroju. Wyróżnia się klasą i wysoką elegancją. Jednak jak nosić smoking, aby prezentował się idealnie i ze smakiem? Podpowiadamy!
28/02/2023 Modowe ABC
Garnitur szyty na miarę to strój dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Jego elementem jest także podszewka, równie ważna, co główna tkanina. Dowiedz się, z czego powinna być podszewka w marynarce i dlaczego odpowiednio dobrany materiał jest tak ważny.
27/02/2023 Modowe ABC