Przemawianie to prawdziwa sztuka. Nie każdy rodzi się mówcą, ale na szczęście efektownej prezentacji można się nauczyć. Dowiedz się, jak przemawiać publicznie, aby skupić na sobie 100 procent uwagi słuchaczy.

Spis treści

1. Jak przemawiać publicznie? Garść najważniejszych porad
2. Jak skutecznie przemawiać do ludzi — sekrety najlepszych mówców
3. Przemawianie publiczne — odpowiedni strój to połowa sukcesu!
4. Wykorzystaj nasze rady, a będziesz gotowy na każde przemówienie

Odczuwasz stres przed wystąpieniami publicznymi? To naturalne — każdy w takiej sytuacji chce wypaść jak najlepiej. Nawet zawodowi mówcy odczuwają tremę i jest to zupełnie naturalne — grunt, aby stres zadziałał na Ciebie motywująco. Zebraliśmy najważniejsze zasady i triki mówców, których wystąpienia przeszły do historii, podpowiemy Ci również, jaki strój będzie odpowiedni na taką okazję. 

Jak przemawiać publicznie? Garść najważniejszych porad

Legendarny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill świetnie podsumował kluczową kwestię, dotyczącą wystąpień publicznych. “Gdybym miał przemawiać dwie godziny, na przygotowanie potrzebuję 5 minut, jeżeli będę przemawiał 5 minut, na przygotowanie potrzebuję dwóch godzin”.

jak przemawiać publicznie

Do każdego przemówienia należy się właściwie przygotować — wyjście do słuchaczy z pustą głową może skończyć się katastrofą. Skąd pomysł, że do krótszego przemówienia potrzeba dłuższego przygotowania? To proste. Gdy masz dużo czasu, możesz wyjaśnić słuchaczom wszystko bardzo dokładnie. Natomiast gdy czas jest mocno ograniczony, każde Twoje słowo musi być doskonale przemyślane. 

Przeczytaj również: Mowa ciała mężczyzny – wyjaśniamy, co mówią najpopularniejsze gesty facetów

Jak skutecznie przemawiać do ludzi — sekrety najlepszych mówców

Złotą zasadą wszystkich mówców jest postawienie sobie celu, jaki chcesz osiągnąć, przemawiając do ludzi i konsekwentna jego realizacja. Co więcej — kluczowe jest kilka pierwszych zdań, bo potem część słuchaczy może odpłynąć myślami, nawet jeśli Twoja przemowa będzie wyjątkowo interesująca. Zamiast przydługiego i nudnego wstępu — wyłóż sedno sprawy na samym początku. Na omówienie szczegółów przyjdzie pora później, jednak staraj się przy tym nie kluczyć i nie zgubić wątku.

jak przemawiać publicznie wystąpienie

Uatrakcyjnij swoje wystąpienie cytatem lub anegdotą, ale nie rób tego na siłę. Każde kolejne zdanie powinno w naturalny sposób wynikać z poprzedniego. Rozpoczęcie przemowy cytatem trąci szablonem z kursu dla mówców. Takie “ozdobniki” świetnie sprawdzają się w momencie, gdy widzisz, że Twoje audytorium zaczyna się nudzić. Zabawna anegdota w takim momencie z powrotem przykuje uwagę słuchaczy.  

Bardzo ważne jest także umiejętnie zakończenie przemówienia — chodzi o to, aby podsumować temat w sposób, który zainteresuje słuchaczy i skłoni ich do dalszego zgłębiania tematu.  

Przemawianie publiczne — odpowiedni strój to połowa sukcesu!

Trenerzy personalni, którzy uczą jak przemawiać publicznie, duży nacisk kładą na mowę ciała. Jednak trzymanie się jej zasad kurczowo podczas wystąpień publicznych nie jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy pewne gesty nie są dla Ciebie naturalne. Na początku swojej przygody z przemówieniami zadbaj raczej o to, abyś czuł się pewnie i swobodnie. Dlatego podstawą będzie odpowiednio dobrany strój. Ma łączyć w sobie maksymalny komfort i zapewniać Ci prezencję stosowną do okazji, podczas której przemawiasz. 

Nie jest tajemnicą fakt, że odpowiedni strój sprawia, że słuchacze mają poczucie, że przemawia do nich profesjonalista w swoim fachu. Chodzi o to, abyś spodobał się swojemu audytorium — prezentował się atrakcyjnie i wzbudzał sympatię. 

Strój dobieraj zawsze stosownie do okazji i tego, kto zasiądzie na widowni. Podczas wystąpień przed szacowną publicznością lub bardzo formalnych spotkań naturalnym wyborem jest elegancki garnitur i krawat. 

Na szkoleniach biznesowych, na których słuchacze nie muszą przestrzegać zasad dress code’u, możesz postawić na modną stylizację, która skupi na Tobie uwagę audytorium.  Pamiętaj tylko o tym, aby strój nie odwrócił uwagi publiczności od tego, co chcesz jej przekazać. 

Polecamy także: Co mówi o mężczyźnie uścisk dłoni? 3 zasady, które musisz zapamiętać

Wykorzystaj nasze rady, a będziesz gotowy na każde przemówienie

Wiesz już jak skutecznie przemawiać publicznie, aby porwać tłumy lub przekonać potencjalnych kontrahentów do swojego pomysłu. My chętnie pomożemy Ci w doborze odpowiedniej stylizacji. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą – w naszej pracowni uszyjemy dla Ciebie ubrania, w których będziesz czuł się swobodnie i pewnie. Dzięki temu żadne wystąpienie publiczne nie będzie już tak stresujące.