Przemawianie to prawdziwa sztuka. Nie każdy rodzi się mówcą, ale na szczęście efektownej prezentacji można się nauczyć. Dowiedz się, jak przemawiać publicznie, aby skupić na sobie całą uwagę słuchaczy.

Spis treści:
1. Jak przemawiać publicznie? Garść najważniejszych porad
2. Jak skutecznie przemawiać do ludzi – sekrety najlepszych mówców
3. Przemawianie publiczne – odpowiedni strój to połowa sukcesu!
4. Wykorzystaj nasze rady, a będziesz gotowy na każde przemówienie

Jak przemawiać publicznie? Garść najważniejszych porad

Odczuwasz stres przed wystąpieniami publicznymi? To naturalne – każdy w takiej sytuacji chce wypaść jak najlepiej. Nawet zawodowi mówcy odczuwają tremę i jest to zupełnie naturalne. Grunt, aby stres zadziałał na Ciebie motywująco. Zebraliśmy najważniejsze zasady i triki mówców, których wystąpienia przeszły do historii. Powiemy Ci również, jaki strój będzie odpowiedni na taką okazję.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Legendarny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill świetnie podsumował kluczową kwestię, dotyczącą wystąpień publicznych. „Gdybym miał przemawiać dwie godziny, na przygotowanie potrzebuję 5 minut, jeżeli będę przemawiał 5 minut, na przygotowanie potrzebuję dwóch godzin”.

Do każdego przemówienia należy się właściwie przygotować. Wyjście do słuchaczy z pustą głową może skończyć się katastrofą. Skąd pomysł, że do krótszego przemówienia potrzeba dłuższego przygotowania? To proste. Gdy masz dużo czasu, możesz wyjaśnić słuchaczom wszystko bardzo dokładnie. Natomiast gdy czas jest mocno ograniczony, każde Twoje słowo musi być doskonale przemyślane.

Jak przemawiać. Cafardini 1

Z pewnością byłeś na wielu spotkaniach, na których odbywały się prelekcje. Przypomnij sobie czasy studiów, z jakich wykładów zapamiętałeś najwięcej? Na pewno miałeś takich wykładowców, u których półtorej godzinny wykład ciągnął się w nieskończoność, a Ty uciekałeś myślami do innych spraw. Z drugiej strony bywali tacy profesorowie, którzy potrafili skupić na sobie uwagę studentów. Ich słowa chłonęło się z łatwością i nie było kłopotu z koncentracją oraz zapamiętywaniem przekazywanych faktów. W życiu zawodowym powinieneś wzorować się na tej drugiej grupie wykładowców. 

Sztuką jest skupić uwagę widowni – nawet nudne dane statystyczne można przekazać w interesujący sposób. Na sukces składają się treść, ale też ton Twojego głosu, tempo, w jakim mówisz i mowa ciała. Jeśli nie urodziłeś się z charyzmą zawodowego mówcy, pewne rzeczy musisz wyćwiczyć. Podpowiemy Ci jak przygotować się do ważnego wystąpienia i jak poradzić sobie z tremą by stała się Twoim motywatorem.

Dowiedz się więcej: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre wrażenie?

Jak skutecznie przemawiać do ludzi – sekrety najlepszych mówców

Złotą zasadą wszystkich mówców jest postawienie sobie celu, jaki chcesz osiągnąć, przemawiając do ludzi i konsekwentna jego realizacja. Komponując Twoje wystąpienie, zastosuj zasadę odwróconej piramidy. To technika dziennikarska doskonale sprawdzająca się również w praktyce komunikatów werbalnych. Chodzi o to, abyś najważniejsze informacje przekazał na samym początku Twojego wystąpienia. To, co powiesz w ciągu pierwszych minut, zostanie zapamiętane przez największą liczbę widzów. 

Rozpocznij mowę od odpowiedzi na najważniejsze pytanie lub wniosku, do którego doszedłeś po analizie danych, które masz przedstawić szczegółowo. Na przykład: w ubiegłym roku zanotowaliśmy spektakularny wzrost sprzedaży. W dalszej części przemówienia wyjaśnij, dlaczego tak jest. Jeśli prezentujesz nowy produkt, podaj jego najważniejszą zaletę i dopiero potem zanurz się w szczegółach.

Dlaczego tak kluczowe jest kilka pierwszych zdań? Ponieważ potem część słuchaczy może odpłynąć myślami, nawet jeśli Twoja przemowa będzie wyjątkowo interesująca. Zamiast przydługiego i nudnego wstępu – wyłóż sedno sprawy na samym początku. Na omówienie szczegółów przyjdzie pora później, jednak staraj się przy tym nie kluczyć i nie zgubić wątku.

Ciekawa prelekcja, czyli jaka?

Uatrakcyjnij Twoje wystąpienie cytatem lub anegdotą, ale nie rób tego na siłę. Każde kolejne zdanie powinno w naturalny sposób wynikać z poprzedniego. Rozpoczęcie przemowy cytatem trąci szablonem z kursu dla mówców – nie stosuj tej taktyki, bo po takim wstępie większość audytorium po prostu się wyłączy. Takie „ozdobniki” świetnie sprawdzają się w momencie, gdy widzisz, że Twoje audytorium zaczyna się nudzić. Zabawna anegdota w takim momencie z powrotem przykuje uwagę słuchaczy. 

Bardzo ważne jest także umiejętnie zakończenie przemówienia. Chodzi o to, aby podsumować temat w sposób, który zainteresuje słuchaczy i skłoni ich do dalszego zgłębiania zagadnienia. 

Współczesne wystąpienia bazują na prezentacjach multimedialnych. Teoretycznie jest to atrakcyjne dla słuchaczy, ale tylko wtedy, gdy prezentacja będzie jedynie dodatkiem do Twojego wystąpienia. Mówcy, którzy piszą prezentacje, a potem czytają je przed publicznością, nie odnoszą nigdy spektakularnych sukcesów. Po takim wystąpieniu większość słuchaczy zastanawia się, po co w ogóle zabierano im czas, skoro można było prezentację wysłać mailem – mogliby sobie ją przeczytać samodzielnie. 

Jeśli prezentujesz materiały na slajdach, pamiętaj, by były one tylko najważniejszymi wartościami liczbowymi, atrakcyjnymi wizualnie wykresami czy zdjęciami, do których dodasz stosowny komentarz. Chcesz przekazać treść za pomocą tekstu? Niech będzie ona ujęta hasłowo. Pomoże to też Tobie, ponieważ ułożone po kolei slajdy pozwalają zachować spójność wypowiedzi bez niepotrzebnego kluczenia wokół głównego zagadnienia.

Co więcej, pokaz slajdów pomoże Ci przeprowadzić wywód w przemyślany sposób, a to też jest bardzo istotne. Podsumowując – jeśli chcesz użyć prezentacji, musi być ona interesująca i wspierająca Ciebie jako mówcę. Aby nieco rozruszać publiczność, przygotuj coś rozrywkowego. Zabawne zdjęcie wśród slajdów prezentujących statystykę zadziała tak dobrze, jak wpleciona w przemówienie anegdotka.

Polecamy też: Business dress code i jego rodzaje – Zobacz 6 stylizacji!

Jak przemawiać bez stresu?

Trema, szczególnie w przypadku nowicjuszy potrafi zrujnować nawet najciekawsze wystąpienie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak ją oswoić i potraktować jako motor napędowy. Stres przed wystąpieniem będzie zdecydowanie mniejszy, gdy będziesz dobrze przygotowany. Jest to bardzo ważne, gdyż jąkanie się i gubienie wątku źle świadczy o Twoim profesjonalizmie. Jeśli przełożony poprosił Cię o wystąpienie publicznie przed współpracownikami lub klientami, to znaczy, że Ci ufa i wierzy w Twoje umiejętności. Z drugiej strony szef, po którym widać stres podczas przemowy również nie jest wiarygodny. 

Jak sobie radzić? Napisz swoje wystąpienie na kartce i ćwicz przed lustrem. To bardzo ważne, byś zobaczył swój poważny wyraz twarzy i uwierzył we własne siły. Nie chodzi o to, abyś nauczył się całego wystąpienia na pamięć jak wiersza w podstawówce. Masz znać treść, którą chcesz przekazać. Jeśli prezentujesz dane statystyczne, powinieneś je przyswoić, bo pomyłki w takich sytuacjach są niedopuszczalne. Znajomość tematu i zagadnień z nich związanych przyda się, gdy ktoś z widowni będzie chciał zadać Ci jakieś pytanie.

Warto wiedzieć:
3 zasady witania się z kobietą, które musisz znać

Przed wystąpieniem postaraj się zrelaksować, uspokój oddech i swoje myśli. Włącz ulubioną muzykę w słuchawkach i zanurz się w niej, choć na chwilę. Oderwanie się od rzeczywistości pomoże Ci nieco zredukować stres. 

Pamiętaj też o tym, że sztuka przemawiania to cały performance. Obejmuje on również to, jak zaprezentujesz się podczas wystąpienia. Zasady dotyczące stroju będą ściśle określone przez wydarzenie, w którym bierzesz udział. Podstawową zasadą jest strój, w którym będziesz czuł się swobodnie, idealnie dopasowany rozmiarem i fasonem do Twojej sylwetki. Dlatego na najważniejsze wystąpienia polecamy garnitur szyty na miarę. Tylko on da Ci komfort podobny do tego, jaki odczuwasz, mając na sobie ulubiony dres.

Przeczytaj również: Casual dress code – do jakich okazji pasuje? Odpowiada stylista

Przemawianie publiczne – odpowiedni strój to połowa sukcesu!

Trenerzy personalni, którzy uczą jak przemawiać publicznie, duży nacisk kładą na mowę ciała. Jednak trzymanie się jej zasad kurczowo podczas wystąpień publicznych nie jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy pewne gesty nie są dla Ciebie naturalne. Na początku Twojej przygody z przemówieniami zadbaj raczej o to, abyś czuł się pewnie i swobodnie. Dlatego podstawą będzie dobrze dobrany strój. Ma łączyć w sobie maksymalny komfort i zapewniać Ci prezencję stosowną do okazji, podczas której przemawiasz.

Przemowy na wysokim szczeblu? Wybierz garnitur szyty na miarę

Nie jest tajemnicą fakt, że dopasowany do okazji strój sprawia, że słuchacze mają poczucie, że przemawia do nich profesjonalista w swoim fachu. Chodzi o to, abyś spodobał się swojemu audytorium – prezentował się atrakcyjnie i wzbudzał sympatię. 

Strój dobieraj zawsze stosownie do okazji i tego, kto zasiądzie na widowni. Podczas wystąpień przed szanowną publicznością lub bardzo formalnych spotkań naturalnym wyborem jest elegancki garnitur i krawat. Dlaczego podczas takich wydarzeń sprawdzi się garnitur szyty na miarę? Ponieważ daje on najwyższy poziom komfortu. Swoboda ruchów podczas gestykulacji jest istotna, tak samo jak prawidłowa, wyprostowana postawa. W dobrze dopasowanym garniturze mężczyzna emanuje pewnością siebie – warto wykorzystać to podczas ważnych wystąpień. 

Branżowa konferencja – wyróżnij się strojem!

Na szkoleniach biznesowych, na których słuchacze nie muszą przestrzegać zasad dress code’u, możesz postawić na modną stylizację, która skupi na Tobie uwagę audytorium. Pamiętaj tylko o tym, aby strój nie odwrócił uwagi publiczności od tego, co chcesz jej przekazać. Polecamy stylizacje smart casual, na przykład zestaw koordynowany, a do tego efektowne dodatki. Podczas takich wystąpień możesz sobie pozwolić, by założyć garnitur nieformalny. Kratka będzie jak najbardziej na miejscu. 

Jak przemawiać. Cafardini

Sprawdź również: Z czego składa się zestaw koordynowany? Odpowiada ekspert Cafardini

Prezentacja w pracy – zastosuj dress code

Jeśli w Twojej organizacji obowiązuje business dress code, nie będziesz mieć kłopotu ze strojem. Ubierz się tak, jak na co dzień do pracy. Garnitur biznesowy w stonowanym kolorze, do tego koszula – w tym wypadku zdecyduj się na biały kolor. Dopasuj do tego komplet dodatków dobranych do całości i gotowe!

Wykorzystaj nasze rady, a będziesz gotowy na każde przemówienie

Wiesz już jak skutecznie przemawiać publicznie, aby porwać tłumy lub przekonać potencjalnych kontrahentów do Twojego pomysłu. Nawet jeśli zżera Cię trema, pamiętaj, by zadbać o odpowiednie przygotowanie i wszystko pójdzie gładko. Chętnie pomożemy Ci w doborze idealnej stylizacji. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą. W naszej pracowni uszyjemy dla Ciebie ubrania, w których będziesz czuł się swobodnie i pewnie. Wybierz szycie na miarę – to nie tylko przygotowanie garnituru czy koszuli. Dobierzemy do nich także wszystkie niezbędne dodatki. Z naszej pracowni wyjdziesz więc z kompletną stylizacją, która sprawi, że podczas ważnych wystąpień będziesz prezentował się wyjątkowo profesjonalnie. Dzięki temu żadne wystąpienie publiczne nie będzie już tak stresujące.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności