Ślub cywilny to ważna uroczystość, która wymaga eleganckiego stroju. Nie jest to okazja o niższej randze niż ślub kościelny, nawet jeśli odbywa się w środku tygodnia. Podpowiadamy jak się ubrać na ślub cywilny.

Spis treści

1. Jak się ubrać na ślub cywilny? Zwróć uwagę na te rzeczy
2. Stylizacje na ślub cywilny. 4 pomysły od Cafardini
3. Ślub cywilny — o czym pamiętać poza ubiorem?
4. Teraz już wiesz, jaki dress code obowiązuje na ślubie cywilnym!

Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny w iście amerykańskim stylu. Skończył się czasy, gdy uroczystość odbywała się wyłącznie w urzędzie stanu cywilnego. Mamy zatem zaślubiny w pięknych okolicznościach przyrody: w zabytkowych parkach, na plaży, a nawet na jachtach. Co założyć na taki ślub? Jak ubrać się do urzędu stanu cywilnego, a jak na bajkową uroczystość w stylu boho?

Jak się ubrać na ślub cywilny? Zwróć uwagę na te rzeczy

Jeśli jesteś zaproszony na ślub cywilny, to właśnie charakter uroczystości będzie najlepszą odpowiedzią na pytanie: jak ubrać się na ślub cywilny jako gość? Pamiętaj, że zawsze jest to wydarzenie o charakterze formalnym — nawet jeśli jest to cichy ślub w środku tygodnia. 

Do urzędu stanu cywilnego ubierz się klasycznie. Garnitur w jednym z kolorów przeznaczonych do noszenia za dnia będzie odpowiedni. Dobrze sprawdzą się granaty i szarości. Obowiązkowo załóż krawat, a dobrze dopasowana do zestawu poszetka uzupełni strój. 

jak się ubraćna ślub cywilny - szczegóły

Jeśli uroczystość odbywa się w plenerze, możesz pozwolić sobie na odrobinę nonszalancji w doborze stroju. Oczywiście, jeśli ślub ma miejsce na plaży, wcale nie oznacza to, że goście mogą wystąpić w bermudach i hawajskich koszulach. Jeśli Para Młoda nie informuje o tym, jak chce, aby ubrani byli goście, to znaczy, że liczy na klasyczną elegancję.

Zwróć uwagę na to, gdzie ma odbyć się przyjęcie. Jeśli również zaplanowane jest w plenerze, to możesz śmiało wybrać stylizację w południowym stylu: lniany garnitur, koszulę bez krawata i jasne, letnie barwy. Elegancki garnitur obowiązuje, jeśli dalsza część imprezy będzie odbywać się w restauracji lub sali bankietowej. 

Przeczytaj również: Pan Młody w stylu boho — garnitur i niezbędne dodatki

Stylizacje na ślub cywilny. 4 pomysły od Cafardini

Jak na ślub cywilny powinien ubrać się Pan Młody? Tutaj również stylizacja zależy od charakteru uroczystości. Typowy garnitur ślubny należy założyć, jeśli uroczystość odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego lub po zaślubinach zaplanowaliście podjąć gości w stylowej sali weselnej, lub eleganckiej restauracji. Nasza propozycja to klasyczny garnitur ślubny z kontrastującą kamizelką i krawatem pasującym do marynarki. Taki zestaw sprawdzi się zarówno na tradycyjną uroczystość, jak i ślub w stylu glamour.

Na ślub w modnym stylu boho polecamy inne stylizacje. Nie tylko Panna Młoda może pięknie pokazać ten styl w swoim stroju. Lniana marynarka i koszula ze stójką to jedna z propozycji dla Pana Młodego. 

Jeśli nie wiesz jak się ubrać na swój ślub cywilny na plaży, a chcesz prezentować się elegancko, zestaw jasny garnitur z czarną muszką. Nie jest to oczywiste połączenie, ale jak widać na zdjęciu — bardzo trafione.  

Ciekawym pomysłem jest również zestaw koordynowany z marynarką w modnym kolorze. W takiej stylizacji Pan Młody z pewnością będzie wyróżniał się z tłumu gości weselnych. 

Ślub cywilny — o czym pamiętać poza ubiorem?

Skoro wiemy, jak się ubrać, pora na garść porad dotyczących dobrych obyczajów. Największym faux-pas, jakie możesz popełnić, składając życzenia nowożeńcom, jest zadanie pytania “kiedy ślub kościelny”? Nie każdy z nas chce brać ślub w kościele, są osoby, które takiego ślubu brać nie mogą. Nie stawiaj młodych w niezręcznej sytuacji. Zamiast tego złóż nowożeńcom serdeczne życzenia. 

Przeczytaj także: Jak odmówić pójścia na wesele w kulturalny sposób? Radzi ekspert

Śluby cywilne w plenerze to nie tylko moda — to odpowiedź na ograniczenia wynikające z epidemii. Uroczystość na świeżym powietrzu rozwiązuje wiele problemów logistycznych (liczba gości, konieczność noszenia maseczek). Jeśli wybierasz się na ślub cywilny, który odbywa się w urzędzie stanu cywilnego, pamiętaj, aby mieć ze sobą maseczkę — obecne przepisy nakazują zakrywanie ust i nosa w takich miejscach. 

Teraz już wiesz, jaki dress code obowiązuje na ślubie cywilnym! 

Jak widzisz, skomponowanie stroju na ślub cywilny nie różni się znacząco od tego, który zakładamy na ceremonię odbywającą się w kościele. Dobrą wiadomością jest to, że na śluby i wesela odbywające się w plenerze możemy odrobinę poszaleć modowo. Po klasyczny zestaw lub ten zupełnie nietuzinkowy zapraszamy do naszej pracowni.