Czy frak to dobry wybór np. na ślub? Trendy w męskiej modzie ślubnej skłaniają się ostatnio ku klasyce, dlatego frak może okazać się doskonałą alternatywą dla ślubnego garnituru. Sprawdź, jak go nosić, oraz czy ślub to jedyne akceptowalne miejsce. 

Spis treści:
1. Frak – szczypta historii
2. Co to jest frak? Tutaj nie ma miejsca na kreatywność!
3. Frak – przykładowe błędy
4. Podoba Ci się frak, a może Twoim zdaniem to relikt przeszłości?

Frak – szczypta historii

Niezwykle szykowny strój formalny z przedłużoną marynarką pojawił się na salonach w XVIII wieku. Jak to zwykle w modzie męskiej bywa – konstrukcja fraka wzorowana była na wojskowym mundurze. Frak był pierwotnie strojem dziennym, który składał się z marynarki, spodni do kolan i kamizelki nałożonej na koszulę z żabotem. W tym czasie był standardem na zachodzie, natomiast w Polsce miał mocnego rywala – szlachecki kontusz.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

W drugiej połowie XIX wieku fraki przestały być strojem dziennym i od tej pory szyje się je niemal wyłącznie z czarnej wełny. Można śmiało stwierdzić, że zamiast spowszechnieć i trafić do mas – awansował. Frak stał się strojem wieczorowym na wyjątkowe okazje. Obecnie, chcąc zobaczyć mężczyznę we fraku, najlepiej wybrać się do filharmonii – muzycy i dyrygenci noszą je podczas koncertów. Frak jest strojem wieczorowym, obowiązującym w kręgach dyplomatycznych. Jeśli otrzymasz zaproszenie na uroczystość z adnotacją, że obowiązuje strój white tie, to znaczy, że gospodarze spodziewają się, że pojawisz się właśnie we fraku. Zakup fraka może przysporzyć niemałych kłopotów, dlatego najlepiej, abyś zdecydował się na szycie na miarę.

Co to jest frak? Tutaj nie ma miejsca na błędy!

Frak to najbardziej formalny z męskich strojów, i jest to zestaw o wyjątkowym kroju. Z tego względu powinien być idealnie dopasowany do sylwetki. Jego marynarka jest przedłużana z tyłu, a z przodu pięknie rozchodzi się na boki. Jest to najbardziej charakterystyczny element fraka, choć w tym szykownym stroju jest takich wiele. Noszenie tego zestawu wymaga bardzo skrupulatnego dobrania wszystkich elementów: od muchy po skarpetki. 

Dowiedz się więcej: Rodzaje muszek, czyli jak dobrać muszkę do reszty stylizacji? 

Gdy frak stał się strojem wieczorowym o najwyższym stopniu formalności, zwykło się go szyć z czarnej tkaniny wełnianej, która doskonale się układa, a ponadto jest bardzo odporna na zagniecenia. Jak przystało na strój wieczorowy – frak prezentuje się nieskazitelnie zwłaszcza nocą, a lekko połyskująca powierzchnia tkaniny świetnie współgra ze sztucznym światłem. Lata 20. XX wieku przyniosły również nieco zapomnianą modę na midnight blue, czyli ciemnogranatowy odcień męskich strojów wieczorowych. We frakach w tym kolorze gustowali przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Frak składa się z następujących elementów:

• czarna, odcięta z przodu marynarka z przedłużonym tyłem i wyłogami pokrytymi jedwabiem,

• spodnie z wysokim stanem ozdobione lampasami,

• biała koszula z usztywnionym gorsem,

• kamizelka – w klasycznym zestawie biała,

• biała muszka,

• czarne, lakierowane eskarpiny lub oxfordy,

• czarne podkolanówki. 

Zastanawiasz się, jak wygląda frak? Marynarka frakowa, z ang. tailcoat, ma bardzo charakterystyczną budowę. Na przedłużonym tyle obecne jest oryginalne rozcięcie, a na wysokości pasa dostrzec można dwa guziki. Przód marynarki sięga do okolic bioder, odsłaniając spodnie oraz tors, ale nie spód koszuli! Poły fraka krojone są pod kątem i powinny być nieco krótsze od kamizelki. Sześć guzików z przodu pełni wyłącznie ozdobną funkcję, ponieważ marynarki frakowej się nie zapina. Wyłogi są szerokie – krojone w szpic lub szalowe. Muszą być także pokryte połyskującą tkaniną, np. prążkowanym rypsem, jedwabiem bądź satyną. Na rękawach marynarki znajdują się po dwa guziki osnute tkaniną. 

Przeczytaj także: Gramatura tkanin – co to jest i na co zwrócić uwagę? 

Spodnie frakowe mają wysoki stan i delikatnie zwężają się ku dołowi. Nie mają mankietów, które choć stylowe, obniżałyby formalność zestawu, a delikatne zakładki. Po bokach widnieją charakterystyczne lampasy. Spodnie frakowe na miejscu utrzymują szelki w białym kolorze. 

Koszula do fraka wyróżnia się usztywnianym gorsem, francuskimi, sztywnymi mankietami oraz łamanym kołnierzykiem do muszki. Guziki koszuli frakowej wykonane są ze złotego metalu i okraszono je niewielkimi perełkami. Przy tym stopniu formalności koszula musi być biała i idealnie dopasowana. 

frak

Kamizelkę szyje się z białej piki. Jej krój jest niski, a kamizelkę zapina się na jeden lub dwa rzędy guzików. Wśród filharmoników panuje zwyczaj, by zamiast kamizelki, do fraka nosić biały pas smokingowy. W tych kręgach nie jest to błędem. Ważnym atrybutem jest też kieszonkowy zegarek na łańcuszku, który zdobi kamizelkę. Przyjęło się, że nowoczesny zegarek na rękę nie jest odpowiednim dodatkiem do fraka.

Mucha powinna być biała – jeśli włożysz czarną, popełnisz kłopotliwą, a łatwą przecież do uniknięcia gafę. Na wydarzeniach o wysokim stopniu formalności czarna mucha zarezerwowana jest dla kelnerów. Poszetka również jest biała – złóż ją w stylu prezydenckim. 

Dowiedz się więcej: Jak składać poszetkę – 5 sposobów od Cafardini 

Do fraka nosi się wyłącznie czarne, lakierowane buty. Do wyboru masz eskarpiny – przez niektórych uważane za relikt przeszłości lub bardziej nowoczesne oxfordy.

Zimą na frak możesz założyć klasyczną dyplomatkę, natomiast jesienią i wiosną zdecyduj się na pelerynę operową. Szyję okryj białym, atłasowym szalikiem, a na dłonie załóż rękawiczki w tym samym kolorze. Zwieńczeniem takiej stylizacji jest czarny cylinder (szapoklak). Przed pierwszą wojną światową eleganci nosili też laseczkę z misternie zdobionym uchwytem. Jednak realia zmieniły się, a zdrowym mężczyznom nie wypada już chodzić o lasce. 

Frak – uniknij faux-pas

Podstawowym błędem jest mylenie fraka z żakietem angielskim, czyli tzw. jaskółką. Podobnie jak frak ma on przedłużony tył, ale przody tych strojów znacząco różnią się od siebie. W tym wypadku najważniejszą różnicą jest przeznaczenie – frak to strój wieczorowy, natomiast żakiet angielski jest strojem dziennym, o wysokim stopniu formalności. W jaskółkach często występują członkowie rodzin królewskich podczas najważniejszych uroczystości odbywających się za dnia. 

Chcąc postawić na frak do ślubu, pamiętaj, że za dnia powinieneś mieć na sobie żakiet angielski – dopiero po 18:00 możesz zmienić swój strój na frak. 

Drugim strojem mylonym z frakiem jest smoking, choć ich podobieństwa kończą się na jedwabnych wyłogach. Smoking także jest strojem wieczorowym, ale w hierarchii formalności stoi niżej niż frak. Zdarza się, że mężczyźni zakładają do fraka czarną kamizelkę, która zarezerwowana jest dla smokingu. Trzeba rozróżnić ich budowę – kamizelka smokingowa ma łagodnie wykończony kołnierz, natomiast we frakowej występują zakończenia w szpic i pod kątem. 

Uniknij faux-pas: Jak nosić sygnet – na której ręce nosi się sygnet męski i nie tylko! 

Najczęstszym błędem jest jednak niewłaściwe dopasowanie stroju do sylwetki. Jeśli chcesz dobrać odpowiedniej długości spodnie oraz mieć w swojej szafie idealnie skrojoną marynarkę frakową – sprawdź nasz cennik i wypełnij formularz, aby umówić się na spotkanie z naszym Doradcą. Decydując się na tak oficjalny strój, frak szyty na miarę będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. 
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Podoba Ci się frak, a może Twoim zdaniem to relikt przeszłości?

    Czy frak na ślub to dobry wybór? Tak, ale tylko, gdy zachowasz jego klasyczną formę i zadbasz o perfekcyjne dopasowanie. Jest on doskonałą opcją na wesele, ponieważ wspaniale prezentuje się podczas tańca. Co więcej, frak ma jeszcze inną, wielką zaletę – idealnie modeluje męską sylwetkę. Dzięki spodniom z wysokim stanem nogi są optycznie wydłużone i wyszczuplone. Co więcej, wraz z kamizelką doskonale ukrywają krągłości w okolicy pasa. Natomiast przód marynarki, mocno odsłonięty, usztywniony gors koszuli oraz rzucające się w oczy, połyskujące klapy, pozwalają stworzyć wrażenie sylwetki w kształcie litery V. 


    Konstrukcja marynarki frakowej daje dużą swobodę ruchów, co wielokrotnie udowodnił Fred Astaire. Współcześnie dowodów na wygodę, jaką zapewnia odpowiednio skrojony frak, możemy szukać obserwując dyrygentów lub zawodowych tancerzy. Jest tylko jeden warunek, który taki zestaw powinien spełniać – doskonałe dopasowanie każdego elementu do sylwetki. W naszej pracowni możesz zamówić frak szyty na miarę – zestaw, który odbierzesz, będzie pod każdym względem spełniał wymagania white tie dress code, obowiązującego na wybranych oficjalnych spotkaniach. Zdecydowałeś się założyć frak na ślub? Zapraszamy na konsultacje – frak szyty na miarę będzie równie wygodny, co piękny!