Męskie stroje formalne mogą spędzać sen z powiek, jeśli chcemy prezentować się nadzwyczaj elegancko. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zasad jest pytanie, który guzik w marynarce się zapina. Rozwiewamy wątpliwości, przedstawiając solidny poradnik na ten temat!

Spis treści

1. Zapinanie guzików w marynarce. Dlaczego sprawia tyle problemów?
2. Który guzik w marynarce się zapina? To zależy
3. Teraz już wiesz jak prawidłowo zapiąć marynarkę!

Dobór odpowiedniej marynarki sprawia, że panowie prezentują się nadzwyczaj dobrze. Zazwyczaj dobieramy je w zależności od okazji, na które są wkładane. Aby prezentować się elegancko i zadbać o formalny charakter ubioru, należy zorientować się w zasadach odpowiedniego wyglądu.

Wielu z panów zastanawia się, jak zapiąć marynarkę, aby nie popełnić modowego faux-pas. W tym artykule podpowiadamy nie tylko, na który guzik zapina się marynarkę, ale również, na jakie rodzaje dzielimy poszczególne kroje i jakie zasady rządzą poszczególnymi z nich. Zapraszamy do lektury miłośników dobrego stylu!

Zapinanie guzików w marynarce. Dlaczego sprawia tyle problemów?

Mężczyźni, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z eleganckim ubiorem, często nie wiedzą, który guzik w marynarce się zapina. Otóż nie zawsze sprawdza się zasada zapięcia jednego, zazwyczaj górnego, guzika. Najczęściej rodzaj zapięcia zależy od charakteru i kroju marynarki.

Taka różnorodność przysparza wielu mężczyznom kłopot z doborem odpowiedniego ubioru w zależności od okazji. Jednak zasad noszenia męskiej marynarki wcale nie ma jednak tak wiele i bardzo łatwo jest je opanować. Staje się to o wiele prostsze, jeśli wiemy który guzik zapinać w marynarce. Poniżej podpowiadamy, jak nie popełnić modowego błędu!

który guzik w marynarce się zapina a który nie?

Przeczytaj również: Kołnierzyk włoski — co to jest i kiedy go nosić?

Który guzik w marynarce się zapina? To zależy

Zasady zapinania marynarki zależą od jej kroju, czyli od liczby rzędów, guzików i przeznaczenia stroju. Inaczej będą zapinane marynarki jednorzędowe na dwa guziki, a inaczej marynarki mundurowe. Zapinanie guzików w marynarce nie jest jednak tak skomplikowane, jeśli znamy podstawowe zasady. 

Marynarka z jednym guzikiem

W przypadku eleganckiego okrycia wierzchniego z jednym guzikiem nie musimy się zastanawiać, czy marynarka na jeden guzik, czy dwa. Rozpięcie jednego guzika jest dozwolone, gdy siadamy – zapobiega to nieestetycznemu układaniu się materiału. Pamiętajmy jednak, że tylko połączenie marynarki z koszulką lub T-shirtem pozwala na nonszalanckie rozpięcie. Taka stylizacja doskonale sprawdzi się w codziennych zestawieniach. 

Marynarka z dwoma guzikami

Jak zapinać marynarkę z 2 guzikami? To chyba najczęstsza wątpliwość, ponieważ panowie często noszą taki krój marynarek. W takim przypadku zapinamy tylko górny guzik, natomiast dolny pozostaje rozpięty. Może on zostać rozpięty jedynie w pozycji siedzącej.

Marynarka z trzema guzikami

Ten krój marynarki najczęściej wybierają wysocy mężczyźni. W takim przypadku należy zapiąć dwa guziki wyżej lub jeden środkowy. Pamiętajmy, aby nie zapinać jedynie dolnego guzika lub wszystkich. 

Zapinanie guzików w marynarce dwurzędowej

W przypadku dwurzędowego kroju pojawia się pytanie, na ile guzików zapina się marynarkę. Przy dwurzędówce w dwoma guzikami, warto zapiąć wszystkie guziki, jak  również dwa górne. Co więcej, mogą one pozostać zapięte nawet w pozycji siedzącej. Warto jednak pozostawić jeden rozpięty, by materiał się nie załamywał. 

Zobacz też: Szelki męskie – wyjaśniamy jak i z czym je nosić

Marynarka z kamizelką

Który guzik zapinamy w marynarce, jeśli łączymy ją z elegancką kamizelką? W połączeniu z marynarką trzyczęściową nie musimy zapinać żadnego guzika. W takim przypadku wszystkie zasady można przenieść na ten dodatek. Zapinając kamizelkę jednorzędową, zostawiamy rozpięty tylko dolny guzik. Jeśli zdecydujemy się na dwurzędówkę, zapnijmy wszystkie guziki. 

Marynarka na miarę – umów się na spotkanie!

Teraz już wiesz jak prawidłowo zapiąć marynarkę!

Już wiesz, który guzik w marynarce się zapina w zależności od kroju i liczby guzików w stroju formalnym. Jeśli będziesz podążał za tymi prostymi zasadami, żadne modowe faux-pas Ci niestraszne! Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z odpowiednim zapięciem marynarki. Jeśli zależy Ci na idealnym zestawieniu na szczególną okazję, umów się na spotkanie z naszym Doradcą Cafardini – wybierze dla Ciebie najlepszą stylizację!