Męskie stroje formalne mogą spędzać sen z powiek, jeśli chcemy prezentować się nadzwyczaj elegancko. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zasad jest pytanie, który guzik w marynarce się zapina. Rozwiewamy wątpliwości, przedstawiając solidny poradnik na ten temat!

Spis treści

1. Zapinanie guzików w marynarce. Dlaczego sprawia tyle problemów?
2. Który guzik w marynarce się zapina? To zależy
3. Teraz już wiesz jak prawidłowo zapiąć marynarkę!

Dobór odpowiedniej marynarki sprawia, że panowie prezentują się nadzwyczaj dobrze. Zazwyczaj dobieramy je w zależności od okazji, na które są wkładane. Aby prezentować się elegancko i zadbać o formalny charakter ubioru, należy zorientować się w zasadach odpowiedniego wyglądu.

Wielu z panów zastanawia się, jak zapiąć marynarkę, aby nie popełnić modowego faux-pas. W tym artykule podpowiadamy nie tylko, na który guzik zapina się marynarkę, ale również, na jakie rodzaje dzielimy poszczególne kroje i jakie zasady rządzą poszczególnymi z nich. Zapraszamy do lektury miłośników dobrego stylu!

Zapinanie guzików w marynarce. Dlaczego sprawia tyle problemów?

Mężczyźni, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z eleganckim ubiorem, często nie wiedzą, który guzik w marynarce się zapina. Otóż nie zawsze sprawdza się zasada zapięcia jednego, zazwyczaj górnego, guzika. Najczęściej rodzaj zapięcia zależy od charakteru i kroju marynarki.

Taka różnorodność przysparza wielu mężczyznom kłopot z doborem odpowiedniego ubioru w zależności od okazji. Jednak zasad noszenia męskiej marynarki wcale nie ma jednak tak wiele i bardzo łatwo jest je opanować. Staje się to o wiele prostsze, jeśli wiemy który guzik zapinać w marynarce. Poniżej podpowiadamy, jak nie popełnić modowego błędu!

który guzik w marynarce się zapina a który nie?

Przeczytaj również: Kołnierzyk włoski — co to jest i kiedy go nosić?

Który guzik w marynarce się zapina? To zależy

Zasady zapinania marynarki zależą od jej kroju, czyli od liczby rzędów, guzików i przeznaczenia stroju. Inaczej będą zapinane marynarki jednorzędowe na dwa guziki, a inaczej marynarki mundurowe. Zapinanie guzików w marynarce nie jest jednak tak skomplikowane, jeśli znamy podstawowe zasady. 

Marynarka z jednym guzikiem

W przypadku eleganckiego okrycia wierzchniego z jednym guzikiem nie musimy się zastanawiać, czy marynarka na jeden guzik, czy dwa. Rozpięcie jednego guzika jest dozwolone, gdy siadamy – zapobiega to nieestetycznemu układaniu się materiału. Pamiętajmy jednak, że tylko połączenie marynarki z koszulką lub T-shirtem pozwala na nonszalanckie rozpięcie. Taka stylizacja doskonale sprawdzi się w codziennych zestawieniach. 

Marynarka z dwoma guzikami

Jak zapinać marynarkę z 2 guzikami? To chyba najczęstsza wątpliwość, ponieważ panowie często noszą taki krój marynarek. W takim przypadku zapinamy tylko górny guzik, natomiast dolny pozostaje rozpięty. Może on zostać rozpięty jedynie w pozycji siedzącej.

Marynarka z trzema guzikami

Ten krój marynarki najczęściej wybierają wysocy mężczyźni. W takim przypadku należy zapiąć dwa guziki wyżej lub jeden środkowy. Pamiętajmy, aby nie zapinać jedynie dolnego guzika lub wszystkich. 

Zapinanie guzików w marynarce dwurzędowej

W przypadku dwurzędowego kroju pojawia się pytanie, na ile guzików zapina się marynarkę. Przy dwurzędówce w dwoma guzikami, warto zapiąć wszystkie guziki, jak  również dwa górne. Co więcej, mogą one pozostać zapięte nawet w pozycji siedzącej. Warto jednak pozostawić jeden rozpięty, by materiał się nie załamywał. 

Zobacz też: Szelki męskie – wyjaśniamy jak i z czym je nosić

Marynarka z kamizelką

Który guzik zapinamy w marynarce, jeśli łączymy ją z elegancką kamizelką? W połączeniu z marynarką trzyczęściową nie musimy zapinać żadnego guzika. W takim przypadku wszystkie zasady można przenieść na ten dodatek. Zapinając kamizelkę jednorzędową, zostawiamy rozpięty tylko dolny guzik. Jeśli zdecydujemy się na dwurzędówkę, zapnijmy wszystkie guziki. 

Teraz już wiesz jak prawidłowo zapiąć marynarkę!

Już wiesz, który guzik w marynarce się zapina w zależności od kroju i liczby guzików w stroju formalnym. Jeśli będziesz podążał za tymi prostymi zasadami, żadne modowe faux-pas Ci niestraszne! Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z odpowiednim zapięciem marynarki. Jeśli zależy Ci na idealnym zestawieniu na szczególną okazję, umów się na spotkanie z naszym Doradcą Cafardini – wybierze dla Ciebie najlepszą stylizację!