Moda z lat 90. wraca dziś w odświeżonej wersji 2.0 – odrobię nostalgicznej, bo kojarzy się nam z beztroską młodością i nastoletnim buntem. Ten okres w modzie był wyjątkowo różnorodny, dlatego możesz wybrać z niego tylko te elementy, które naprawdę od Ciebie pasują.

Spis treści

1. Lata 90. w modzie męskiej. Charakterystyka dekady
2. Elegancki mężczyzna i lata 90. – ubiór
3. Jak zaprosić do swojej szafy modę z końca ubiegłego wieku?
4. Lata 90. – moda, która powraca

Co zrobić, aby skompletować dziś modny ubiór? Lata 90. powinny być dla Ciebie inspiracją. Bezapelacyjnie królował jeans — jeśli masz w szafie kultowe spodnie Levis 501, to z pewnością powinieneś znów zacząć je nosić. 

Lata 90. w modzie męskiej. Charakterystyka dekady

Moda męska lat 90. zmieniała się bardzo dynamicznie. Od inspiracji grungem, przez Britpop po hip-hop. W Polsce lata 90. były okresem wielkich zmian — upadek komunizmu sprawił, że chcieliśmy być jak najbliżej zachodu. Nie zawsze było to możliwe, ale bardzo się staraliśmy. Może dlatego lata 90. kojarzą nam się z bazarową modą i przywożeniem ubrań z zagranicy. Stylizacje lat 90. wspominamy z lekkim przekąsem — kto z nas pamięta te czasy, ten z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że radośnie pławiliśmy się w kiczu.

Na szczęście po fali zainteresowania stylem grunge’owym i dla kontrastu boysbandami, do łask wróciły projekty kultowych domów mody jak Ralph Lauren czy Calvin Klein. To doskonałej jakości ubrania, których dziś młodzież poszukuje w second-handach i sklepach vintage. Tę modę ukształtowała nie tylko popkultura, ale również polityka i ekonomia. Kryzys lat 90. sprawił, że na wybiegach zapanował minimalizm. Ubrania miały być przede wszystkim dobrej jakości.

Przeczytaj także: Styl preppy w modzie męskiej – co warto o nim wiedzieć?

Elegancki mężczyzna i lata 90. – ubiór

Moda biznesowa lat 90. stawiała na uniwersalne zestawienia kolorów. Królowały granat i czerń oraz odcienie szarości i beże — a do tego białe koszule. Panowie inwestowali w ubrania doskonałej jakości, które nawet po kilku latach wciąż prezentowały się nienagannie. W stylizacjach casualowych prym wiodły bawełniane spodnie, zestawiane z kaszmirowymi swetrami. Na niepogodę klasyczny trencz lub granatowa marynarska kurtka typu caban. 

Biały T-shirt zyskał wówczas pozycję, którą utrzymuje do dziś. Biel miała symbolizować czystość ducha — ten trend zrodził się podczas rewolucyjnego pokazu kolekcji New Age Rifata Ozbeka. Proste w formie konstrukcje garniturów męskich zachwycały. Stylizacje utrzymane w jasnych tonacjach natychmiast weszły do męskiej mody. Również w latach 90. po raz pierwszy eleganckie buty do letniego garnituru z lnu zastąpiły buty sportowe.   

Jak zaprosić do swojej szafy modę z końca ubiegłego wieku?

Na wybiegach pokazów męskiej mody w latach 90. królowały dość klasyczne kroje, dlatego bardzo łatwo dziś skopiować ten styl. Wybieraj jedno- lub dwurzędowe marynarki o luźnym kroju z opadającymi ramionami. Proste, pudełkowe formy z miękkich materiałów, układają się bardzo dobrze na męskiej sylwetce. Do tego wąskie spodnie, które w połączeniu z luźną marynarką, pięknie wysmuklają sylwetkę.  

Dzięki marce Gucci nie tylko biel była trendy.  Kultowy dom mody zaprezentował wówczas kolekcję aksamitnych garniturów w butelkowej zieleni, fioletu i granatu — które i dziś również są bardzo popularne. Postaw na mokasyny podobnie jak Tom Ford, który w latach 90. przywrócił je do łask. 

Klasyczną koszulę zastąp modelem z wykładanym kołnierzem w casualowej stylizacji. Nie zapomnij o kamizelce — tutaj masz pełną dowolność. Może mieć ten sam kolor co marynarka lub pięknie z nią kontrastować. Doskonałą inspiracją jest kultowy serial “Przyjaciele” – śmiało możesz kopiować stylizacje jego bohaterów. Kolejne sezony są doskonałym podręcznikiem mody lat 90.

Polecamy również: Sprezzatura — jak i kiedy powstał ten włoski, nonszalancki styl?

Lata 90. – moda, która powraca

Moda z wybiegów lat 90. opierała się głównie o spokojne i stonowane stylizacje. Ten powracający trend z pewnością przypadnie do gustu współczesnym minimalistom. Wówczas skupiano się na jakości ubrań ze względów ekonomicznych, dziś naszym priorytetem jest ekologia. 

Po latach szalonego konsumpcjonizmu kupujemy odpowiedzialnie. Znów stawiamy na jakość i to jest wspaniałe. Ubrania z wysokiej jakości tkanin, uszyte z najwyższą starannością to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Nie tylko, aby dobrze wyglądać, ale również po to, aby zapewnić sobie spokojną przyszłość. Zapraszamy do naszej pracowni, w której skompletujesz ponadczasową i elegancką garderobę, inspirowaną projektami największych twórców lat 90.