Smoking jacket i bonżurka to na pozór podobne elementy stylizacji, ale dzieli je kilka różnic. Przeczytaj artykuł i zobacz, o co w tym wszystkim chodzi!

Spis treści:

1. Trochę historii, czyli czym jest smoking jacket
2. Aksamitna „marynarka smokingowa” – stylizacje warte uwagi
3. Bonżurka – do chodzenia na po domu, ale nie tylko!
4. Smoking jacket i bonżurka męska w najlepszym wydaniu – zobacz 4 stylizacje!
5. Teraz marynarka i bonżurka Ci się nie pomylą 

Trochę historii, czyli czym jest smoking jacket

Nie musisz być fanem klasyków kina, aby pamiętać stylizacje Rudolfa Valentino czy Freda Astaire w kultowych produkcjach z ich udziałem. Styl pierwszej połowy XX wieku był niezwykle elegancki i wysmakowany. Możesz czerpać z niego inspirację, komponując swój strój wizytowy, dzienny i domowy. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Smoking jacket – pochodzenie

Nazwa smoking jacket tłumaczona jest dosłownie (z języka angielskiego) i jest to nic innego, jak marynarka do palenia. Znana jest od XIX wieku i jak być może się domyślasz, jej propagatorami byli angielscy dżentelmeni. Uczestnicy imprez zakładali marynarki do palenia na czas relaksu z fajką lub cygarem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w eleganckich domach nie paliło się wszędzie – do tego celu aranżowane były specjalne pomieszczenia. Narażanie dam na nieprzyjemny zapach dymu było w złym tonie. 

Konsekwencją tej zasady była konieczność zmiany stroju po kolacji. Eleganci na wieczorne spotkania przychodzili w surducie lub we fraku, który pod żadnym pozorem nie mógł nosić na sobie zapachu dymu tytoniowego. Kiedy Panowie opuszczali Panie, udając się na kieliszek szlachetnego trunku i relaksującego dymka, przebierali się właśnie w marynarki do palenia. 

Polecamy także: Jak założyć marynarkę, aby się nie pogniotła. Poradnik krok po kroku 

Z czasem, ze względów praktycznych strojem wieczorowym został smoking, którego krój przypomina strój, który znamy do dziś. W sposób naturalny marynarka do palenia popadła w zapomnienie biorąc pod uwage jej pierwotne zastosowanie. Powinieneś pamiętać, że męski strój wieczorowy, czyli smoking (z ang. tuxedo, dinner jacket) znacząco różni się od wywodzącej się z angielskich salonów smoking jacket. Nie należy ich mylić ze sobą, by nie popełnić potężnej gafy. 

Zobacz również: Jak nosić smoking? Czyli szelki, buty i koszula do smokingu pod lupą 

Marynarka do palenia a smoking – różnice

Smoking jacket (marynarka do palenia) to strój nieformalny, mający niegdyś funkcję bezwzględnie praktyczną, natomiast smoking, czyli tuxedo, jest strojem wieczorowym na okazje oficjalne np. bankiety, gale czy przyjęcia weselne. Jak rozpoznać różnice? To dość proste – marynarki do palenia szyje się z jedwabnego lub bawełnianego aksamitu, natomiast marynarkę smokingową z materiałów o charakterystycznym, gładkim splocie. Co więcej, smoking ma połyskujące atłasowe, jedwabne lub satynowe wyłogi, natomiast reszta konstrukcji jest matowa.

Aksamitna „marynarka smokingowa” – jak to wygląda?

Jednym z częstych błędów jest rozdzielanie zestawu wieczorowego. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że gdy mówimy: smoking, mamy najczęściej na myśli komplet z czarnej tkaniny, na który składa się marynarka z jedwabnymi wyłogami, kamizelka smokingowa lub pas i spodnie z ozdobnymi lampasami. Co więcej, spodnie smokingowe mają inną konstrukcję niż spodnie garniturowe. Spodnie wchodzące w skład smokingu nie mają miejsca na zwykły pasek. Szelki odpowiadają za utrzymanie spodni na właściwym miejscu, a dodatkowo stosuje się pas smokingowy pełniący funkcję ozdobną. Zatem, gdy udajesz się do krawca po smoking szyty na miarę, wyjdziesz z pełnym zestawem wieczorowym, który będzie prawdziwą perłą w Twojej garderobie. Jak ten na zdjęciu poniżej – bardzo klasyczny zestaw, odpowiedni na okazje na najwyższym poziomie formalności. 

smoking-jacket-1

Mimo podobnego nazewnictwa smoking i smoking jacket to dwa różne stroje. Smoking to kompletny wieczorowy strój, natomiast smoking jacket to miękka, aksamitna marynarka, która zestawiona ze spodniami do smokingu jest niesłusznie uznawana za stylizację dorównującą, a przez niektórych, za przewyższającą elegancją smoking.. 

Polecamy także: Tkanina na garnitury – 3 rzeczy, które warto wiedzieć 

Aksamitne smokingi lansowane m.in. przez markę Boss to alternatywa, którą mężczyźni pokochali. Rzecz jasna, ze względu na charakter tkaniny będzie to strój odpowiedni na jesienno-zimowe okazje. A na celebrowanie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra – wręcz wymarzony. 

Bardziej oczywistą inspirację marynarką do palenia możemy obserwować w kolekcjach Toma Forda. Stylizacja z aksamitną marynarką z odwijanymi mankietami i gładkimi spodniami z matowego materiału prezentuje się niezwykle interesująco. Szczególnie że w tym przypadku, projektant komponuje całość jako stylizację wieczorową na wielką galę. Świadczą o tym, chociażby lakierowane buty i kwiat wpięty w butonierkę. Należy pamiętać, że moda ciągle ewoluuje, po prostu to, co kryje się pod pojęciem klasycznej mody męskiej, zmienia się wolniej. Kiedyś marynarki do palenia były strojem użytkowym, dziś są zakładane na wesela i bale. Pamiętaj tylko, że jeżeli na zaproszeniu istnieje notka „black tie” – powinieneś pozostać przy zwykłym smokingu. 

Bonżurka – do chodzenia po domu, ale nie tylko!

Bonżurka w swoim założeniu była strojem bezwzględnie domowym. Jest to poranny ubiór męski, który może mieć różną długość, ale jego krój przypomina nieco krój marynarki.

Obecnie bonżurki są praktycznie niespotykane, ewentualnie są mylone z co bardziej eleganckimi szlafrokami. W dobie postępującej casualizacji i rozluźnienia norm społecznych w kwestii stroju zapewne jedynym efektem założenia bonżurki na poranne zakupy byłoby zdziwienie przechodniów, jednak kiedyś byłoby niedopuszczalnym faux-pas.

Smoking jacket i bonżurka męska w najlepszym wydaniu – zobacz 4 stylizacje!

Czy w XXI wieku możesz ubrać bonżurkę, jak stylizować smoking jacket? Odpowiedzi dostarczyły nam trendsetterskie profile na Instagramie. Zobaczcie, jak uniwersalne mogą być bonżurka męska i aksamitna marynarka smokingowa.

Zainspiruj się: Jak się ubrać na imprezę firmową? Mężczyzna ma do wyboru kilka stylizacji – sprawdź jakich! 

Elegancja i styl od samego rana, czyli bonżurka w swoim żywiole

Może warto zastąpić dres czymś bardziej wysmakowanym, ale równie wygodnym? Zestaw domowy składający się aksamitnej granatowej bonżurki i komfortowych spodni możesz na czas wyjścia do pobliskiej piekarni zestawić z bawełnianą koszulką i koniakowymi loafersami. Tradycjonalistów to zszokuje, ale dlaczego nie łączyć dawnego szyku z cenioną dziś wygodą?

Bądź jak 007, czyli smoking jacket na czerwonym dywanie!

Tę stylizację widzieli i pamiętają chyba wszyscy fani Jamesa Bonda. Daniel Craig na premierze ostatniej części przygód Agenta jej Królewskiej Mości zaprezentował się w niebanalnej smoking jacket. Zarówno kolor, jak i tkanina, z której została ona uszyta, łamią standardy. Ale jak zwykle w doskonałym stylu. 

Wyjątkowa aksamitna marynarka smokingowa

Na tegorocznej gali oscarowej mogliśmy obserwować wspaniałe męskie stylizacje. Nie jest tajemnicą, że to wydarzenie wyznacza trendy. Aksamitna marynarka projektu Toma Forda, w której zaprezentował się Jon Hamm to wyjątkowy model. Wzór na aksamicie sprawia, że ta stylizacja zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Nie jest to typowy prążek, a odrobinę nieregularny wzór wynikający ze struktury aksamitu i sposobu, w jaki tkanina odbija światło. 

Bonżurka dla lwa salonowego

Na koniec stylizacja trudna do sklasyfikowania, gdzie smoking jacket niebezpiecznie przypomina bonżurkę i jest zapinana na kołek. Obydwa modele mają bardzo ciekawy charakter, jednak model bordowy z uwagi na długość jest bardziej właściwy na wydarzenia publiczne, a model granatowy nada się na przykład na celebrowanie świąt Bożego Narodzenia z rodziną. 

Teraz smoking jacket i bonżurka Ci się nie pomylą

Wiesz już, co to jest bonżurka. Wiesz także, czym jest smoking jacket.. Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Cię do modowych poszukiwań. Jeśli marzy Ci się bonżurka męska pikowana, smoking jacket lub klasyczny smoking – zapraszamy do naszej pracowni. Szycie na miarę to wyjątkowy proces, podczas którego w efekcie kilku spotkań powstanie wyjątkowy, stworzony tylko pod Twoim kątem strój. Czy będzie to aksamitna marynarka smokingowa, czy klasyczny smoking? O tym, zadecydujesz Ty! Nasi Doradcy pomogą Ci wybrać odpowiednie spośród około 5000 dostępnych w Cafardini tkaniny oraz dopasują fason powstającego zamówienia do Twojej sylwetki. Sprawdź nasz cennik  i przekonaj się, że jest to opcja właśnie dla Ciebie. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności