Letnią alternatywą dla klasycznych smokingów wieczorowych jest smoking tropikalny, który zakłada się tam, gdzie panuje wysoka temperatura. Podpowiadamy, jak „biały” smoking męski zyskał swoją popularność i kiedy warto go założyć współcześnie. 

Spis treści:
1. Co to jest smoking tropikalny?
2. „Biały smoking” i inne wpadki – rzecz o modowym faux-pas
3. Prawdziwy smoking tropikalny robi niesamowite wrażenie!
4. Smoking tropikalny to dobry wybór na lato!

Co to jest smoking tropikalny?

„Biały” smoking wywodzi się z lat 30. XX wieku. Zapoczątkowali go mężczyźni, którzy szukali lżejszych letnich alternatyw dla ciemnych strojów wieczorowych. Inspiracją prawdopodobnie była tzw. marynarka kasynowa lub marynarka mesowa, której reprezentanci posiadali białe stroje imitujące galowe mundury wojskowe. Klasyczny smoking tropikalny różni się od zwyczajnego smokingu tylko marynarką. Powinna być wykonana z wełny i mieć kolor kości słoniowej. W latach 30. były stosowane także inne kolory, jednakże nie przetrwały one próby czasu. 

Zobacz również: Lata 30. – moda męska w obliczu wojny

Warto wspomnieć także o odwrotnym zestawie tropikalnym, składającym się z czarnej marynarki i kremowych spodni. Z powodzeniem możesz go zakładać tak samo, jak zestaw standardowy, jednak cechuje się on obecnie jeszcze większą oryginalnością i ekstrawagancją. W przypadku, gdy marynarka smokingowa jest jasna, należy pamiętać o zasadzie kontrastu, jaką warto zachować między spodniami a marynarką. 

Smoking tropikalny uznawany jest za mniej formalną odmianę smokingu, co oznacza, że nie powinien być stosowany w przypadku wielkich gal. Moda ulega zmianom, i o ile kiedyś smoking tropikalny w naszej strefie klimatycznej byłby odbierany jako dziwactwo – dziś jest jak najbardziej dopuszczalny latem. Warto przy tym pamiętać, że smoking, także tropikalny, należy zakładać wieczorem, nie wcześniej, niż przed zachodem słońca. Inaczej sprawa ma się w rejonach tropikalnych, gdzie „biały” smoking można zakładać cały rok i o dowolnej porze dnia, ze względu na stale utrzymującą się wysoką temperaturę.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

„Biały smoking” i inne wpadki – rzecz o modowym faux-pas

W przypadku smokingu tropikalnego warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, bowiem narosło wokół tego zestawienia wiele niepoprawnych praktyk. „Biały” smoking nie powinien posiadać klap w czarnym odcieniu i ciemnych guzików. Takie stylizacje często można spotkać na polskich (i nie tylko) ślubach, jednak według standardów klasycznej mody męskiej, jest to niewłaściwe połączenie.

Dowiedz się więcej: Jak się ubrać na ślub cywilny? 4 stylizacje

Smoking tropikalny powinien mieć marynarkę wykonaną z jak najjaśniejszej wełny, a więc z takiej w odcieniu kości słoniowej. Klapy nie powinny być pokryte jedwabiem, tylko być w tym samym kolorze, co marynarka. Sugerowanym rozwiązaniem jest kołnierz szalowy, klapy ostre są dopuszczalne, będą jednak mniej formalne. Jeżeli w 1. przypadku wyłogi będą posiadały butonierkę, powinna ona zawsze być wypełniona kwiatkiem. 

Poszerz swoją wiedzę: Kwiat w butonierce, czyli butonierka ślubna i nie tylko

Guziki w smokingu tropikalnym powinny być wykonane z masy perłowej i mieć jasny odzień, niewłaściwe będą guziki pokryte czarnym aksamitem. Klasyczna marynarka smokingowa teoretycznie nie powinna mieć szliców. W praktyce pojedynczy szlic jest jednak dopuszczalny, a wpłynie pozytywnie na układanie się marynarki w ruchu i komfort użytkowania.

Przeczytaj także: Klapy marynarki — ekspert wyjaśnia ich rodzaje i znaczenie

Pozostałe zasady są takie same, jak w przypadku smokingu klasycznego. Obowiązuje Cię pas smokingowy w kolorze spodni, albo głęboka kamizelka, która schowa się pod marynarką. Odpowiednie będą czarne lakierki, bądź buty ze skóry licowej z polerowanymi noskami.

smoking-tropikalny-1

Smoking tropikalny jest wyjątkowym strojem na specjalne okazje. W związku z tym warto postawić na szycie na miarę. Cafardini zapewni Ci niezwykłe doświadczenie, podczas którego nasi wykwalifikowani Doradcy pomogą Ci w doborze fasonu idealnego to Twojej sylwetki, a nasi krawcy wykonają zamówienie z dbałością o najwyższą jakość. Dzięki idealnemu dopasowaniu będziesz czuł się w zamówionej stylizacji niesamowicie komfortowo. Ręczne wykonanie sprawi, że strój posłuży Ci latami i nie będzie widać po nim upływu czasu! Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!
  Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

  Prawdziwy smoking tropikalny robi niesamowite wrażenie!

  Klasyczny smoking tropikalny jest ubiorem o dość sprecyzowanych zasadach, i nie zostawia zbyt wiele miejsca na indywidualne podejście. Stylizacja poniżej to piękny smoking tropikalny w formalnym wydaniu. Dlaczego formalnym? Mężczyzna na zdjęciu zastosował koszulę na guziki jubilerskie ozdobione czarnymi kamieniami szlachetnymi.

  Druga stylizacja nie różni się zbyt wiele na pierwszy rzut oka od pierwszej, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Marynarka ma nieco szersze klapy, rozszerzające się ku dołowi, a koszula ma krytą plisę. W związku z tym drugim detalem jest to stylizacja o nieco niższym stopniu formalności.

  Smoking tropikalny to dobry wybór na lato!

  Decydując się na smoking tropikalny, pamiętaj o zasadach opisanych wyżej, aby nie popełnić modowego faux-pas. Dodatkowo zwróć uwagę na krój smokingu i nie zapominaj, że nie jest to stylizacja odpowiednia na najbardziej formalne okazje.

  Zainspiruj się: Garnitur sztruksowy, czyli oceniamy marynarkę i spodnie sztruksowe

  Wiesz już, gdzie „biały” smoking sprawdzi się najlepiej. Będzie idealnym wyborem na letnie wieczory w tropikalnym klimacie. Jeżeli jesteś zainteresowany klasycznym smokingiem tropikalnym, postaw na szycie na miarę. Zobacz nasz cennik i przekonaj się, że jest on łatwiej dostępny, niż myślisz.

  Pamiętaj, że niekoniecznie musisz nas odwiedzać w Warszawie czy Katowicach, oferujemy również usługę Travel Tailor. Nasz Doradca przyjedzie do Ciebie w dogodnym terminie tak, aby zapewnić Ci maksymalną wygodę z korzystania z usługi.