Pośpiech o poranku lub w trakcie przerwy w pracy, może doprowadzić do rozlania ulubionego napoju na ubranie. Ciemne plamy z kawy są bardzo widoczne i mogą skutecznie zepsuć humor. Można je jednak usunąć. Sprawdź najskuteczniejsze sposoby!

Spis treści: 
1. Plamy z kawy – dlaczego mogą być problemem?
2. Jak usunąć plamę z kawy? Instrukcja krok po kroku
3. Pół żartem, pół serio…
4. Wiesz już, jak usunąć plamy z kawy

Plamy z kawy – dlaczego mogą być problemem?

Plamy po kawie powstają zazwyczaj w najmniej dogodnym momencie – bezpośrednio przed wyjściem z domu, gdy brakuje już czasu na przebranie, w czasie przerwy lub podczas spotkania w kawiarni. W takiej sytuacji często ulega się emocjom i próbuje w pośpiechu ratować sytuację. Może to powodować powiększanie się plamy, a całkowite pozostawienie bez działania zabrudzonej części garderoby, prowadzi do zasychania kawy. Jeżeli do tego dopuścisz, plama może być bardzo trudna do wywabienia.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Plamy z kawy są problematyczne również dlatego, że najczęściej pojawiają się w bardzo widocznym miejscu. Trudno ukryć napój rozlany na środku białej koszuli. Jeżeli więc nawet po próbach usunięcia zabrudzenia pozostanie po nim jakiś ślad, ubranie nie będzie nadawało się do noszenia. Szczególnie problematyczne jest usunięcie zabrudzeń z naturalnych tkanin. Barwnik wnika głęboko w ich włókna. Nieco łatwiej poradzisz sobie z plamami na ubraniach z dodatkiem poliestru.

Sprawdź także: Jak usunąć wosk z ubrania? 3 skuteczne sposoby 

Jak usunąć plamę z kawy? Instrukcja krok po kroku

Jak usunąć plamę z kawy, gdy już pojawi się na Twoim ubraniu? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę i nie denerwuj się. Aby zabrudzenie nie pozostało na ubraniu na stałe, warto od razu podjąć odpowiednie kroki. Bardzo często wystarczy konsekwentnie zastosować się do podanych wskazówek. Sprawdź, jak usunąć plamy z kawy szybko i skutecznie!

Najważniejsza jest szybka reakcja

Gdy na Twoim ubraniu pojawi się plama z kawy, najważniejsze jest to, by nie pozwolić jej zaschnąć. W tym celu najlepiej od razu zdjąć ubranie i jeżeli tylko sytuacja na to pozwala, przebrać się. Z tego powodu warto mieć w pracy zapasową koszulę, aby w razie wypadku z kawą, móc bez obaw podjąć odpowiednie kroki. Po zdjęciu ubrania polej plamę wrzątkiem lub przepłucz w gorącej wodzie. Najlepiej płukać zabrudzenie po wewnętrznej stronie ubrania, aby plama po kawie się nie powiększała. To powinno wystarczyć, aby szybko zbladła i była później łatwa do sprania w pralce.

Plamy z kawy. Cafardini

Domowe sposoby na wywabienie plamy 

Zaschnięciu plamy po kawie, mogą zapobiegać także produkty spożywcze, które najprawdopodobniej masz w swojej kuchni. Te sposoby sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy plama pojawi się jeszcze przed wyjściem w domu. Plamy od kawy najskuteczniej usuniesz, tworząc roztwór z łyżki octu i 1 l wody. Zamocz w nim poplamiony fragment i pocieraj go delikatnie gąbką lub ściereczką, aż plama stanie się niewidoczna. Na ścierkę lub gąbkę, którą będziesz wywabiać plamę, możesz nałożyć również sodę oczyszczoną. Działa ona jak naturalny odplamiacz.

Zobacz również: Jak usunąć „kulki” z ubrań? 4 porady na zmechacenia 

Bardziej nietypowym, ale równie skutecznym sposobem na to, jak sprać kawę, jest wykorzystanie żółtka. Roztrzep je i połącz z kilkoma kroplami alkoholu oraz zimną wodą. Nasącz mieszanką gąbkę lub ścierkę i pocieraj, aż do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Na koniec przepłucz materiał w zimnej wodzie. Trudniejsze do usunięcia plamy możesz po zalaniu gorącą wodą posypać solą kuchenną. W tym przypadku pozostaw ją na tak długo, by sól się wchłonęła i wywabiła plamę. 

Detergenty przydatne podczas wywabiania plam

Naturalne sposoby usuwania plam, chociaż bardzo wygodne i łatwe, czasami mogą zawodzić. W niektórych przypadkach najskuteczniejsze mogą okazać się specjalne detergenty. Jeżeli chcesz z ich pomocą usunąć zabrudzenia po kawie, dobierz prawidłowo odplamiacz do typu tkaniny, jej koloru oraz specyfiki plamy. Tego rodzaju informacje najczęściej znajdziesz na opakowaniu. Po nałożeniu odpowiednich środków chemicznych wypierz odzież w najwyższej dozwolonej temperaturze, aby mieć pewność, że zabrudzenie zostanie całkowicie usunięte.

Przeczytaj także: Tkanina na garnitury – 3 rzeczy, które warto wiedzieć 

Sposób na zaschnięte plamy z kawy

Zaschnięta plama z kawy jest znacznie bardziej problematyczna niż świeże zabrudzenie. W tym przypadku często jedynym sposobem jest zastosowanie silnych odplamiaczy, które pomogą Ci pozbyć się barwnika z włókien ubrania. Dla wzmocnienia działania detergentu przygotuj z niego roztwór z ciepłą wodą. Po nałożeniu go na plamę przetrzyj całość dodatkowo odrobiną alkoholu. Z zaschniętą plamą może poradzić sobie również amoniak. Dodaj go do wody, przepłucz plamę, a następnie wypierz ubranie w letniej wodzie z mydłem.

Plamy z kawy 1

Jak sprać kawę z wyjątkowo delikatnych tkanin?

W przypadku bardzo drogich, delikatnych tkanin, lepiej nie eksperymentować podczas usuwania zaschniętej plamy z kawy. Zabezpiecz wstępnie zabrudzone miejsce i udaj się z ubraniem do pralni chemicznej. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje ubranie zostanie wyczyszczone w profesjonalny sposób, przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odpowiednio dobranych środków czystości. 

Pół żartem, pół serio…

Kawa na ubraniu może pojawić się nie tylko w postaci uciążliwego zabrudzenia. Kolor kawowy możesz stosować w wielu różnych stylizacjach i otrzymać dzięki niemu oryginalne, ale eleganckie zestawy. Jak wykorzystać ten odcień w praktyce? Sprawdź najciekawsze stylizacje!

Wełniany garnitur w kolorze jasnej kawy

Wełniane garnitury cały czas pozostają w modzie. Materiał ten nie tylko świetnie się prezentuje, ale zapewnia również bardzo duży komfort. Jest elastyczny, dzięki czemu nada Ci pełną swobodę ruchów. Co więcej, na długie lata zachowa swój atrakcyjny wygląd. Wełna w kolorze jasnej kawy, będzie doskonałym wyborem na różne okazje. Aby taki garnitur dobrze się prezentował, dobierz do niego białą koszulę z przewiewnego materiału oraz brązowe buty.

Dowiedz się więcej: Rodzaje butów męskich. Poznaj je wszystkie! 

W takim zestawie bardzo dobrze sprawdzą się kolorowe dodatki. Możesz wybrać na przykład zieloną poszetkę we wzory, która ożywi delikatny, kawowy garnitur. Aby uzyskać dokładnie taką stylizację, jaka spodoba Ci się najbardziej, zdecyduj się na szycie na miarę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie elementy kompozycji dobrze do siebie pasują i świetnie na Tobie leżą. W ten sposób zyskujesz również gwarancję, że garnitur zostanie uszyty z wełny najwyższej jakości.

 

Letni garnitur kawa z mlekiem 

Jasne garnitury są niezastąpione latem. Kolor lekkiej latte, z dużą ilością mleka, będzie tutaj świetnym sposobem na stworzenie eleganckiej stylizacji na ciepłe dni. Jasny garnitur sprawdzi się dobrze na co dzień, jeśli połączysz go z casualowym obuwiem, na przykład z mokasynami i zrezygnujesz z krawatu. Jeśli jednak dodasz do niego białą koszulę, poszetkę i krawat, otrzymasz formalny strój. Przy pomocy tych dodatków możesz wprowadzić nieco koloru do zestawu. Z odcieniem kawowym bardzo dobrze komponują się bordowe akcenty i białe, delikatne wzory.

Plamy z kawy 2

Intensywna, kawowa stylizacja

Kolor mocnej kawy również znajduje szerokie zastosowanie w modzie. Garnitur w takim odcieniu będzie bardzo dobrze wyglądał na rodzinnych uroczystościach i biznesowych spotkaniach, o nieco mniej formalnym charakterze. Do ciemnego garnituru dodaj eleganckie buty i krawat w podobnym odcieniu, aby zestaw był harmonijny. Na krawacie mogą znajdować się małe wzory w jaśniejszym kolorze, które nadadzą całości odpowiedniej lekkości. Pamiętaj również o tym, że niezbędnym elementem eleganckiej męskiej stylizacji, jest wysokiej jakości biała koszula.

Wiesz już, jak usunąć plamy z kawy

Mamy nadzieję, że nasze porady rozwiały Twoje wątpliwości i będziesz już wiedział, czym wywabić plamy z kawy tak, by nie zniszczyć materiału. Staranna pielęgnacja ubrań jest szczególnie ważna wtedy, gdy każda część Twojej garderoby jest wykonana z najwyższej jakości materiałów. W takim przypadku nie warto ryzykować zniszczenia wyjątkowych ubrań zabrudzeniami z kawy. Jeżeli chcesz, aby w Twojej garderobie znalazły się unikatowe ubrania, na przykład szyty na miarę garnitur w kawowym kolorze, zapoznaj się z naszym cennikiem. Umów się na spotkanie z Doradcą Cafardini, który pomoże Ci spełnić Twoją wizję o wymarzonej stylizacji.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności