Negocjacje to bardzo ważny element biznesu. Dzięki nim osiągniesz swoje cele i pozytywnie wpłyniesz na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W poniższym artykule przedstawimy zasady i techniki negocjacji. 

Spis treści:

1. Negocjacje w biznesie – czemu powinieneś o nich wiedzieć więcej?
2. Zasady negocjacji
3. Jakie są techniki negocjacyjne? Poznaj 3 sposoby na negocjacje
4. Wiesz już jak negocjować – wykorzystaj to! 

Negocjacje w biznesie – czemu powinieneś o nich wiedzieć więcej? 

Negocjacje w biznesie nierzadko przynoszą bardzo dużo stresu. To czas podwyższonego napięcia i niepokoju u każdej ze stron, ponieważ negocjatorzy nie mogą przewidzieć, jak skończy się dana rozmowa. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im brak pewności co do swoich umiejętności. Przed dyskusją warto poznać zasady, etapy i techniki negocjacji. Jeśli odpowiednio wcześnie je zapamiętasz, zyskasz pewność siebie i wiarę w osiągnięcie swoich celów. Ale po kolei.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Słowo negocjacje pochodzi z łaciny, gdzie termin „negociare” oznacza prowadzić rozmowy handlowe, pertraktować. Słownik języka polskiego przedstawia definicję, w której negocjacje oznaczają „wspólne wyjaśnienie, przedstawienie poglądów, rozmowę prowadzoną przez upoważnionych przedstawicieli (państw, korporacji, ugrupowań)”. W przedsiębiorstwie negocjacje biznesowe oznaczają rozmowy, w założeniu prowadzące do porozumienia i zawarcia umowy handlowej. Z kolei w życiu prywatnym to dyskusje, mające na celu uzyskanie kompromisu skutkującego zadowoleniem obydwóch stron z osiągniętych celów. 

Przygotowując się do negocjacji, powinieneś mieć jasno sprecyzowane cele dotyczące tego co i kiedy chcesz osiągnąć, a także przygotowanych kilka planów negocjacyjnych. Gdy jedna technika negocjacji nie przybliża Cię do uzyskania korzyści, powinieneś skorzystać z innej. Niestety w momencie, gdy jesteś nieprzygotowany, pojawia się stres, który potrafi zniweczyć wszystko, co wypracowałeś do danego momentu. Chcąc osiągnąć zamierzony cel, powinieneś wcześniej każdą rozmowę odpowiednio zaplanować.

Zadbaj o detale: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?

Właśnie dlatego warto znać zasady prowadzenia skutecznych negocjacji. Umiejętność przydaje się równie często w biznesie, co w życiu osobistym. Nierzadko należy przecież prowadzić pertraktacje dotyczące podpisania umowy na zakup mieszkania, czy samochodu – wówczas niezwykle potrzebne są techniki negocjacji. W sytuacjach zawodowych, gdy chcesz uargumentować podwyżkę czy większą premię – spokój i opanowanie wynikające z przygotowania będą najlepszymi doradcami. Prowadząc własną firmę, będziesz się spotykać z kontrahentami chcącymi negocjować warunki kontraktów, a będąc zatrudnionym w korporacji, rozmowy na temat wysokości faktur i różnorodnych umów występują bardzo często. 

negocjacje-1

Negocjacje to niezwykle ważne narzędzie w każdym biznesie. Niestety wielu przedsiębiorców uważa się za nieomylnych, przez co działa spontanicznie. W dużej mierze wynika to z wysokiej pewności siebie, a po trosze z lenistwa. Często niedoświadczone osoby nie mają świadomości, jak negocjacje mogą wpłynąć na dalszą działalność biznesową. Wynegocjowanie korzystnych warunków dla firmy bez odpowiedniego przygotowania nierzadko jest niemożliwe, szczególnie gdy naprzeciwko siedzi osoba, która ma wiedzę i niezbędne umiejętności w tym zakresie. Jeśli nie wiesz, jak negocjować, przydatne wskazówki znajdziesz w poniższych akapitach. 

Zasady negocjacji

Przede wszystkim do prowadzenia trudnych dyskusji, należy się odpowiednio przygotować. Podstawowe etapy negocjacji to: planowanie, otwarcie rozmów, wzajemne przedstawianie propozycji i podsumowanie przeprowadzonych negocjacji. 

Planowanie: jak się przygotować teoretycznie, jak się ubrać na negocjacje

Pierwszy etap polega na przygotowaniu. Wyobraź sobie najważniejsze pytania, które mogą paść podczas dyskusji, przeanalizuj fazy negocjacji oraz problemy, jakie mogą się pojawić podczas spotkania.

Polecamy artykuł: Czym musi charakteryzować się strój biznesowy męski – poznaj zasady

Niezwykle ważny jest również strój biznesowy, za pomocą którego wzbudzisz respekt oraz okażesz szacunek drugiej stronie. Pamiętaj, aby wybrać ubranie na odpowiednim poziomie formalności, do którego w poważnej sytuacji biznesowej należy dobrze dopasowany, gładki garnitur, elegancka koszula w kolorze białym lub jasnym pastelowym i krawat utrzymany w stonowanych barwach.

Taki ubiór pomaga podnieść pewność siebie i daje efekt poczucia władzy. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór dwuczęściowego garnituru z marynarką z otwartymi klapami. Zestaw może mieć kolor szary lub granatowy. Nie poleca się outfitu w jaskrawych, mocnych barwach, podobnym błędem wizerunkowym byłby czarny garnitur. 

Uniknij faux-pas: Jak się ubrać na pogrzeb latem, zimą i jak dobrać dodatki – poradnik

Jeżeli czekają Cię trudne negocjacje, polecamy szycie na miarę w Cafardini. Garnitury czy koszule na miarę sprawdzają się świetnie na co dzień, ale ich zalety docenisz zwłaszcza w stresujących sytuacjach. Najwyższej jakości tkaniny i idealne dopasowanie zapewnią Ci komfort w obliczu każdego wyzwania. Nasi Doradcy pomogą Ci podczas tego niesamowitego doświadczenia dobrać odpowiedni do Twojej sylwetki i oczekiwań fason i materiał, tak, abyś mógł podczas negocjacji skupić tylko na tym, co dla Ciebie najważniejsze – swoich celach. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Następnie określ przedmiot negocjacji. Jeśli podczas dyskusji wystąpi kilka zagadnień – najlepiej mieć je spisane na liście, wówczas poczujesz się pewniej i bardziej komfortowo. Jeśli czekają Cię wyjątkowo rozbudowane negocjacje, warto podzielić je na bloki tematyczne i ponumerować zgodnie z priorytetami.

    Otwarcie rozmów 

    Kolejny etap negocjacji to rozmowa otwierająca. Gdy będziesz już przygotowany na pertraktacje, należy umówić się na spotkanie celem omówienia szczegółów. W czasie otwarcia rozmów nierzadko Twój kontrahent wypróbuje swoje i Twoje umiejętności komunikacyjne i już na początku będzie próbował rozpoznać style negocjacji, jakimi operujesz. Jest to działanie obustronne, ponieważ wówczas i Ty możesz sprawdzić prognozowaną słuszność doboru własnej strategii. 

    negocjacje-2

    Wzajemne przedstawianie propozycji

    Następnie przechodzi się do najważniejszej części pertraktacji, a mianowicie do argumentacji i wynikających z dwustronnej dyskusji propozycji. W tym czasie należy przedstawić swoje potrzeby i wymagania, a także wysłuchać drugiej strony. To moment, w którym warto wykorzystać wszystkie wyuczone techniki negocjacyjne, aby osiągnąć swój cel. Pamiętaj, by wykazać się szacunkiem i profesjonalizmem niezależnie od tego, w jakim stylu prowadzona jest dyskusja. 

    Podsumowanie przeprowadzonych negocjacji

    Po wyżej opisanej fazie i omówieniu wszystkich argumentów następuje ostatni etap. Polega on na podsumowaniu negocjacji i zwieńczeniu ich (lub nie, w przypadku niepowodzenia) umową.

    Jakie są techniki negocjacyjne? Poznaj nasze TOP 3

    Na wstępie wyjaśniamy: techniki negocjacyjne to konkretne, ściśle opisane sposoby postępowania, a sposoby na negocjacje są pojęciem szerszym. Można to porównać do pojęcia taktyki i strategii. Istnieje bardzo wiele technik negocjacji. Wcześniej jednak należy określić, w jakim duchu będą prowadzone pertraktacje. Wyróżnia się 4 podstawowe sposoby na prowadzenie negocjacji:

    • aktywno-kooperacyjny – cechuje się logicznym i szczegółowym przedstawianiem argumentów, a także ich rozważaniem,

    • pasywno-współpracujący – cechuje się chęcią do współpracy oraz zachowaniem ogólnie przyjętych norm,

    • aktywno-walczący – w tym przypadku negocjator jest aktywny, impulsywny, nierzadko wyraża negatywne emocje i zachowuje się spontanicznie,

    • pasywno-walcząca – w tym przypadku negocjator korzysta ze swoich zdolności dyplomatycznych, jednocześnie wyrażając empatię i zrozumienie. 

    Należy pamiętać, że techniki negocjacji są różne, a ich zastosowanie zależy od stylu prowadzenia dyskusji i nastawienia negocjatora. Poniżej przedstawiono kilka popularnych dróg do osiągania celów podczas pertraktacji. 

    Zobacz także: Business dress code i jego rodzaje – Zobacz 6 stylizacji!

    Gra na zwłokę

    To technika negocjacji opierająca się na zarządzaniu czasem. Gdy negocjator dochodzi do wniosku, że przeciwnikowi zależy na szybkich negocjacjach, próbuje je nieco przeciągnąć. Szczegółowa analiza każdego problemu i punktu kontraktu może doprowadzić do ustępstw drugiej strony. W tej strategii należy uważać, żeby nie doprowadzić do zerwania negocjacji.

    Przymus ustępowania

    W czasie pertraktacji negocjator zgadza się na pewne niewielkie odstępstwa od wcześniej ustalonych granic. Najczęściej są to detale, na które i tak by wyraził zgodę, ale decyzje mogą być okupione długą dyskusją i oporem. Dzięki temu tworzy złudne poczucie „pójścia na rękę”, do momentu, kiedy druga strona zaczyna się czuć zobowiązana do odwdzięczenia się. W tej strategii należy pilnować, aby odnieść więcej korzyści, niż druga strona. 

    Przeczytaj również: Granatowy garnitur – idealny partner na każdą okazję?

    Sytuacja hipotetyczna

    Jest to technika negocjacji badająca skłonność do ustępstw drugiej strony. W czasie pertraktacji należy stworzyć sytuację czysto hipotetyczną, czyli zadać pytanie „a co by było, gdyby cena wzrosła o 50%?”. Odpowiedź drugiej strony najczęściej wskaże, jakie można uzyskać odstępstwa oraz o co warto walczyć. 

    Wiesz już jak negocjować – wykorzystaj to! 

    Teraz już znasz podstawowe zasady prowadzenia skutecznych negocjacji. Korzystając z nich, na pewno osiągniesz swój cel, rozwiniesz własną firmę lub podpiszesz intratne kontrakty. Jeśli szukasz odpowiedniego stroju na tę okazję – bardzo dobrze trafiłeś! Zapraszamy do Cafardini, gdzie nasi Doradcy pomogą Ci wybrać idealny strój na negocjacje, dzięki czemu na starcie zyskasz przewagę w prowadzonych rozmowach.