Wizyta w sądzie — w charakterze świadka lub strony, wymaga odpowiedniego przygotowania. Powaga urzędu i sytuacji, w jakiej się znajdziesz, warunkuje wybór stroju na tę okazję. Przedstawimy Ci zasady, które wyjaśnią jak ubrać się do sądu, aby nie zaliczyć żenującej wpadki. 

Spis treści:

1. Strój do sądu — o czym musisz pamiętać?
2. Jak ubrać się do sądu — najważniejsze porady
3. 4 propozycje dla mężczyzny — jak ubrać się do sądu
4. W sądzie oprócz stroju ważne jest też odpowiednie zachowanie

Wezwanie na rozprawę jest sytuacją stresującą. Abyś mógł poczuć się swobodniej, idź do sądu właściwie ubrany. Nieodpowiedni strój przysporzy Ci dodatkowych nerwów i zamiast skupić się na toczącym się postępowaniu, będziesz wstydzić się, że popełniłeś gafę. Nasz poradnik pomoże Ci jej uniknąć – znajdziesz w nim żelazne zasady i gotowe stylizacje. 

Strój do sądu — o czym musisz pamiętać?

W sądzie obowiązuje strój formalny i bez znaczenia jest to, w jakim charakterze zostałeś wezwany. Nie ma na to wpływu również pora roku — skoro skład sędziowski i adwokaci, nawet w upalny dzień wkładają ciężką togę, to strona czy świadek nie mogą pojawić się na rozprawie w klapkach i krótkich spodenkach.

jak ubrać się do sądu

Zatem jak się ubrać do sądu? Mężczyzna powinien mieć na sobie długie spodnie, pełne buty, koszulę i marynarkę lub sweter. Najlepiej wybrać modele w spokojnych  kolorach, gładkie lub z dyskretnym wzorem. Obowiązują kolory i tkaniny dzienne — połysk i zdobienia pozostawiamy sobie na inne okazje. Wybór kolorów ograniczamy do barw stonowanych — granaty, szarości, beże itp. Wzorzyste hawajskie koszule lub – co gorsza – T-shirty z zabawnym nadrukiem powinny pozostać w szafie. 

Przeczytaj także: Czym jest business dress code i jakie są jego rodzaje? Wyjaśnia ekspert

Jak ubrać się do sądu — najważniejsze porady

Jeśli w sądzie będziesz występować w charakterze świadka lub strony, postaw na dobrze dopasowany garnitur, biznesową koszulę i krawat. W przypadku, gdy pełnisz funkcję obserwatora i nie będziesz stawać przed Wysokim Sądem — krawat i marynarka nie są obowiązkowe. Zamiast tego możesz mieć na sobie casualowy zestaw składający się ze spodni, koszuli i swetra. Najlepszym wyborem będzie tu gładka dzianina w neutralnym kolorze. 

4 propozycje dla mężczyzny — jak ubrać się do sądu

Ciemnogranatowy garnitur z błękitną koszulą to odpowiedni strój do sądu. Model na zdjęciu ma fantazyjną poszetkę — dodatki tego rodzaju nie są na miejscu. Zatem rezygnujemy z kolorowych urozmaiceń w stylizacji i stawiamy na styl formalny w czystej postaci. Stylizacja jest bez krawata, ale jest doskonale dopracowana, co sprawia, że możesz tak ubrać się do sądu. 

Na rozprawie sprawdzi się również czarny garnitur, ale w wydaniu dziennym. Zatem krój casualowy, biała koszula i czarny krawat. Włóż koszulę, której rękawy zapina się na guziki. Do takiej stylizacji dobierz buty z licowej skóry – w lakierowanych półbutach będziesz wyglądał zbyt odświętnie.

Klasyka, czyli biała koszula i granatowy garnitur. Takie zestawienie sprawdzi się również na sali sądowej. Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać marynarkę typowo biznesową. Stylizacja do sądu to strój biznesowy — dzienny. 

Ostatnia stylizacja to propozycja odrobinę mniej oficjalna, ale wciąż na tyle elegancka, abyś mógł tak ubrać się do sądu. Proponujemy golf zamiast koszuli do garnituru — to dobre rozwiązanie, gdy po rozprawie nie będziesz mieć czasu przebrać się, a garnitur nie będzie odpowiednim strojem na resztę dnia. To przede wszystkim propozycja dla osób, które będą występować w sądzie w roli obserwatora. Ta stylizacja odpowiada również na pytanie, jak się ubrać do sądu, jako świadek. Szczególnie gdy nie będziesz składać obszernych zeznań.  

Polecamy również: Jak się ubrać na imprezę firmową? Mężczyzna ma do wyboru kilka stylizacji – sprawdź jakich!

W sądzie oprócz stroju ważne jest też odpowiednie zachowanie 

Zasady dotyczące tego, jak ubrać się do sądu to nie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Oto krótka lista zasad — przestrzeganie ich pomoże Ci przetrwać pierwszą wizytę w sądzie:

• w sądzie musisz stawić się punktualnie,

• nie wolno Ci zabierać głosu niepytanym,

• wyłącz telefon,

• nie wychodź z sali, dopóki sędzia nie wyrazi na to zgody lub rozprawa się nie skończy,

Pamiętaj, że niewygodne ubranie będzie potęgować Twój stres. Garnitur i koszula powinny być idealnie dopasowane. Wówczas zapewnią Ci swobodę ruchów, a to bardzo pozytywnie wpływa na Twój wizerunek i samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że mężczyzna dobrze ubrany wzbudza szacunek i zaufanie. W tej sytuacji odpowiednio dobrany strój będzie działał na Twoją korzyść. Możemy Ci pomóc — zapraszamy do naszej pracowni po odpowiedni strój na każdą okazję.